Strona Główna Ogród 15 najładniejszych roślin pnących

15 najładniejszych roślin pnących

Autor: Maciej
15 najładniejszych roślin pnących

Pnącza zachwycają i to bez względu na odmianę. Mimo to wciąż mało osób wybiera je do swoich ogrodów, a szkoda. Warto wykorzystać ten gatunek roślin, jako kluczową ozdobę działki. Które są najpiękniejsze? Sprawdź koniecznie 15 najładniejszych roślin pnących!

Rośliny pnące – co to za gatunek?

Kwiaty kwitnące to mogą być, na przykład rośliny pnące w formie bluszczów, krzewów. Wiją się po altankach, ścianach, albo po innych rozmaitych podpórkach. Zazwyczaj potrzebują miejsca nasłonecznionego, albo zaciemnionego, gdy mają ozdobne liście. To głównie mrozoodporne warianty, jeśli są nawożone to lepiej kwitną.

Rośliny pnące w naszym ogrodzie – jak się za to zabrać?

Pnącza do ogrodu mogą być jednoroczne, albo wieloletnie. Wybór odmian robi wrażenie! Nie wiesz, jakie wybrać? Poniżej znajdziesz TOP 15, czyli piękne kwiaty pnące, które warto posadzić:


1. Wiciokrzew
To numer jeden, gdy chodzi o roślinny pnące. Wiciokrzew pomorski ma kilka odmian, do tego nie posiada specjalnych wymagań. Potrzebuje tylko podpór, aby pięknie się owijał. W pełnym słońcu kwitnie najmocniej!


2. Powojnik nazywany Clematis
Ten gatunek jest najczęściej wybierany, dlatego że pasuje do wielu ogrodów. W zależności od typu kwiaty się nieco różnią, tak samo jak termin ich kwitnienia. Ta roślina potrzebuje regularnego nawadniania, a także żyznej, przepuszczalnej gleby.


3. Glicynia
Mamy tu pnącza kwitnące, które zwisają. Kwiatki są białe, różowe, lawendowe, niebieskie lub fioletowe. Wiele odmian sięga nawet 70 centymetrów, dlatego zastosowane podpory koniecznie powinny być solidne.


4. Kobea
To jednoroczna roślina pnąca, która jest wrażliwa na niskie temperatury. W krótkim czasie jest w stanie utworzyć bardzo dużą ścianę ze względu na spore przyrosty. Kwiaty są piękne, choć kwitną tylko jeden sezon.

Koniecznie przeczytaj  Czym i jak pomalować figurki ogrodowe?


5. Milin amerykański
To hit, gdy chodzi o pnącza do ogrodu. Milin jest często mylony z glicynią z racji wielu wspólnych cech wyglądu. To delikatna roślina o zjawiskowo czerwonych, różowych lub żółtych trąbkach. Niestety, ale kwiatki pojawią się dopiero po kilku latach, więc jeśli zależy Ci na efekcie „wow” od razu to nie jest dobry wybór. Pamiętaj o stosowaniu podpórek!


6. Rdestówka
Za tą tajemniczą nazwą kryje się wariant, który najszybciej rośnie i osiąga imponujące przerosty. Wymaga regularnego przycinania, bowiem w krótkim czasie może obrastać nawet duże powierzchnie. Drobne, białe kwiaty są ozdobą, tak samo jak młode, czerwone pędy. Gęste listnienie daje cień, co ważne odpada dopiero po pierwszych mrozach.


7. Hortensja pnącza
Krzewy pnącze są popularne, ale potrzebują masywnych podpórek. Hortensja pnąca na początku, czyli przez 2-3 rok rośnie wolno, dopiero potem widać przyspieszenie. Kwiatostany są złożone z dwóch rodzajów – białych kwiatów, które pojawiają się dopiero po kilku latach i tak zwanych torebek. To długowieczny rodzaj odporny na mróz. Dobrze radzi sobie na stanowiskach zacisznych o wilgotnym podłożu.


8. Róża pnącza
Róże są klasyką w wielu ogrodach. Pnąca odmiana posiada długie pędy, ale do podpory powinna być przywiązywana. Kwiaty czasem pojawiają się dopiero po upływie 3-4 lat, ale są dużo bardziej okazalsze i pełniejsze niż w różach tradycyjnych. Mamy jednak zdecydowanie mniejszą paletę barw, gdy mowa o starszych odmianach. Za to nowocześniejsze dają większe możliwości, gdy chodzi o aranżacje ogrodu, bo kolorów jest więcej.


9. Cytryniec chiński
To pnącze lecznice, dlatego że wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Liście są owalne bądź eliptyczne, w zależności od pory roku zmieniają kolor, od zielonego, na żółty. Pędy są natomiast brązowe. Cytryniec chiński owocuje dopiero po 4-6 latach. Ta roślina pnąca może rosnąć na podporach, przy budynkach, a także na pergolach.

Koniecznie przeczytaj  Rozmnażanie bukszpanu – z gałązek czy może w wodzie?


10. Akebia pięciolistna
To zdecydowanie najmniej popularne pnącze w tym zestawieniu, jednak zasługuje na uwagę. Oryginalne kwiaty w barwie purpurowo-brązowej lub jasno różowej kontrastują z fioletowymi, młodymi pędami, które później stają się brązowe. Roślina osiąga 4-5 metrów, poza tym dobrze radzi sobie na prawie każdym terenie. To mrozoodporny gatunek, który świetnie sprawdzi się w Polsce.


11. Winobluszcze
Ta roślina pnąca tworzy gęste, wręcz nieprzepuszczalne ściany. Toleruje ona różne gleby oraz poziom nasłonecznienia, poza tym jest to odmiana mrozoodporna. Pnie się zarówno po podporach, dachach, jak i po ścianach. Niestety, ale może niszczyć zabudowy, więc wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Winobluszcze wczesną wiosną są pozbawione liści, ponadto czasem ciężko je wyplenić.


12. Bluszcz pospolity
W zależności od gatunku mamy inne liście – różni je kolor, kształt, a także rozmiar, poza tym samo tempo wzrostu rośliny. To wytrzymałe krzewy pnącze, które rosną na podporze, jak i na starych konarach drzew. Warto osłonić je przed niskimi temperaturami, bowiem mogą przemarzać podczas srogich zim.


13. Kokornak wielkolistny
Sercowate liście są duże, jesienią żółkną, za to kwiaty są purpurowo brunatne. Ta roślina może osiągnąć nawet 10-15 metrów. W czasie suszy wymaga podlewania, tak samo jak silnych podpór. Na początku sadzonkę trzeba przycinać, żeby zapewnić jej lepszy wzrost i krzewienie.


14. Trzmielina Fortune`a
To numer jeden, gdy chodzi o krzewy pnące. To niewielka 1,5-3 metrowa roślina o błyszczących liściach w kolorze zielono-białym, tudzież zielono-żółtym. Toleruje nasłonecznienie, jak i zaciemnienie, poza tym żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Ciekawostką jest to, że nie rośnie ona na stelażu, a na rabatach albo, jako roślina okrywowa.


15. Winorośl japońska
Ten gatunek posiada owoce, które są jadalne, aczkolwiek smakowo nie są zbyt dobre. Ozdobne liście zmieniają kolor wraz z porą roku, a roślina szybko rośnie, jednak wymaga cięcia wiosną i zimą. Doskonale wygląda na murach, ścianach, a także na ekranach.

Koniecznie przeczytaj  Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

Pnącza do ogrodu są rozmaite, jedne mają same liście, inne dodatkowo posiadają ozdobne kwiaty i owoce. Co ważne wykorzystują minimum ziemi, a potrafią ozdobić każde miejsce. Można je wykorzystywać w licznych lokalizacjach tworząc poprzez to wyjątkowe aranżacje.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies