Aeracja trawnika to, obok wertykulacji, jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala na utrzymanie murawy w dobrej kondycji. Aeracja, czyli inaczej napowietrzanie, to prosta czynność, którą powinno się wykonywać dwa razy w sezonie. Jak należy to zrobić, czego potrzebujesz i co daje zabieg aeracji? Sprawdź najważniejsze informacje.
Spis treści
Na czym polega aeracja trawnika?
Aeracja trawy to czynność, którą często się pomija lub w ogóle nie wie się, że powinna być wykonywana. Mówiąc w skrócie, aeracja polega na nakłuwaniu gleby urządzeniem zakończonym szpikulcami (aerator), dzięki czemu ją rozpulchnia. Dodatkowo poprzez powstałe otwory do gleby (a tym samym do korzeni) dostaje się więcej powietrza.
Aerację powinno wykonywać się po zabiegu wertykulacji (nacinania darni w celu usunięcia filcu i innych zanieczyszczeń), ale może być również wykonywana samodzielnie, nawet kilka razy w sezonie.
Pod wpływem różnych czynników (np. intensywne opady deszczu, częste użytkowanie trawnika) gleba staje się zbita i ciężka, a w jej głębszych warstwach może kumulować się nadmiar wilgoci. Te wszystkie czynniki wpływają niekorzystnie przede wszystkim na system korzeni, a tym samym – na kondycję źdźbeł.
Dlatego raz na jakiś czas powinno się (wystarczy dwa razy w sezonie) nakłuć glebę, a tym samym:
- rozluźnić ją;
- rozpulchnić;
- napowietrzyć.
Ta prosta i niepozorna (a przez to często pomijana) czynność sprawia, że korzenie się rozrastają, dając „zasilanie” źdźbłom, a trawa staje się gęstsza, bardziej elastyczna i szybciej rośnie.
Ziemia również zyskuje na lekkości, dzięki czemu nadmiar wilgoci (jeśli taki jest) szybciej odparuje i odwrotnie: do przesuszonych korzeni woda łatwiej dotrze. Podobnie rzecz ma się w przypadku nawozu: składniki odżywcze również przenikną łatwiej przez rozluźnioną glebę, odżywiając korzenie.
Aeracja trawników: jak wykonać ten zabieg?
Aeracja jest zabiegiem subtelniejszym niż wertykulacja – darń jest nakłuwana, a nie nacinana, jednak penetracja jest głębsza. Napowietrzanie trawnika nie jest zadaniem skomplikowanym. Polega na nakłuwaniu murawy kawałek po kawałku. Jak napowietrzyć trawnik? Można to zrobić na kilka sposobów, za pomocą:
- wideł;
- aeratora;
- nakładek na buty z kolcami;
- wałków z kolcami.
Do pielęgnacji własnego trawnika o niewielkiej powierzchni wystarczą buty, widły lub wałek z kolcami. Jeśli jednak powierzchnia trawnika jest spora, nieocenione będzie narzędzie zwane aeratorem.
Aeracja gleby będzie najskuteczniejsza wówczas, gdy wykonasz nakłucia na głębokość 8-10 cm.
Napowietrzanie trawy powinno być poprzedzone jej skoszeniem, na wysokość mniej więcej 2-3 cm. Po koszeniu należy dokładnie wygrabić trawnik. Wówczas, zamiast kaleczyć źdźbła, ostrza wbiją się w glebę na pożądaną głębokość. Przed przystąpieniem do aeracji należy również obficie podlać trawnik i odczekać jakiś czas (najlepiej kilka godzin), aż woda przeniknie do głębszych warstw gleby, a wierzchnia zdąży wyschnąć.
Aeracja trawnika – kiedy najlepiej wykonać ten zabieg?
Kiedy najlepiej robić aerację trawnika? Co do zasady zabieg ten powinien być przeprowadzany dwa razy w sezonie: wiosną, tuż po pierwszym koszeniu i wertykulacji, a następnie późnym latem lub wczesną jesienią.
Choć aeracja jest zabiegiem subtelniejszym niż wertykulacja, to jednak nie zaleca się wykonywania go na trawnikach młodszych niż dwuletnie. W przypadku takich trawników system korzeni może nie być jeszcze w pełni rozwinięty i silny na tyle, by zregenerować się po nakłuciach. Młodym trawnikom wystarczy regularne koszenie, grabienie, podlewanie i nawożenie murawy.
Aeracja powinna iść w parze z wertykulacją, czyli nacinaniem darni, dzięki któremu usuwa się filc powstały z obumarłych części roślin, a także liści, gałązek i innych nieczystości, które utrudniają przenikanie wody, powietrza i nawozu do korzeni.
Napowietrzanie gleby należy wykonać już po wertykulacji, a przed zastosowaniem nawozu.
Warto pamiętać również o tym, by nakłuwanie trawnika młodego (2-3 letniego) wykonywać na wszelki wypadek ostrożniej, tj. płycej – na głębokość maksymalnie 4 cm. W tak młodych trawnikach korzenie nie są jeszcze na tyle długie, by sięgać kilkanaście centymetrów wgłąb.
W przypadku starszych trawników nakłuwanie można bez obaw wykonywać już na pełną głębokość, tj. 8-10 cm.
Czym najlepiej wykonać aerację trawnika?
W przypadku trawników o niewielkiej powierzchni, np. w przydomowym ogródku, zabieg można przeprowadzić przy użyciu zwykłych wideł ogrodowych. Przy trawnikach średniej wielkości sprawdzą się wałki z kolcami lub aeratory ręczne. Warto jednak mieć na uwadze to, że na 1m² trawnika powinno przypadać nawet 200 nakłuć. Dlatego ręczne napowietrzanie wymaga sporo wysiłku, siły i czasu. W takim przypadku doskonale sprawdzą się specjalne nakładki-kolce na buty. Wówczas aeracja będzie polegać po prostu na bardziej wymagającym spacerze.
Przy trawnikach o dużej powierzchni niezastąpiony będzie aerator napędzany silnikiem (elektrycznym lub spalinowym). Swoją rolę spełni w tym przypadku również wał do trawników, do którego mocuje się specjalną opaskę z kolcami. W takim przypadku warto jednak pracę wykonywać w kilka osób jednocześnie.
Aerator ręczny sprawdzi się więc najlepiej na trawnikach młodych (na których nakłuwanie nie musi i nawet nie powinno być zbyt głębokie) i o niewielkiej powierzchni. Taki sprzęt jest dość lekki i niewielki, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca i można go wygodnie przechowywać przez cały sezon jak i po nim.
Dodatkowe zabiegi, które warto przeprowadzić po aeracji
Po nakłuwaniu trawnika trzeba pamiętać o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Zawsze trzeba zastosować nawóz, który odżywi korzenie. Na tym jednak nie koniec. Tę czynność warto zakończyć również piaskowaniem – szczególnie, jeśli podłoże, na którym trawnik rośnie, jest zbite, ciężkie i gliniaste.
Posypanie powierzchni piaskiem spowoduje, że dziury powstałe w wyniku nakłuwania darni nie zapadną się pod ciężarem ziemi. Zostaną wypełnione piaskiem, przez który z łatwością przeniknie woda, powietrze i nawóz. Piaskowanie przedłuża więc efekty aeracji.
Jeżeli oczekujesz spektakularnych efektów, po ręcznym nakłuwaniu trawnika możesz zastosować również tzw. aerator w płynie, czyli specjalny preparat do pielęgnacji murawy, zawierający kompozycję mikroorganizmów o działaniu kondycjonującym glebę.
Aeracja trawnika jesienią: co powinieneś wiedzieć?
Napowietrzanie trawnika powinno się wykonywać dwa razy w sezonie: wiosną, na jego rozpoczęcie oraz jesienią – na zakończenie. Dzięki aeracji trawnik będzie lepiej przygotowany do przetrwania zimy. Aby jednak mu nie zaszkodzić, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Po pierwsze: nakłuwanie lepiej wykonać jeszcze przed ostatnim koszeniem i grabieniem liści. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić również najpóźniej we wrześniu.
Po drugie: podczas jesiennego napowietrzania warto wykorzystać również wspomniany aerator w płynie. Dzięki niemu poprawia się kondycję korzeni, a mikroorganizmy zawarte w preparacie dodatkowo usprawniają rozkład organicznych resztek (trawy, liści, owoców, mchu), które mogą zbijać się w filc. Ten zaś stanowi dogodne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów w warunkach dużej wilgotności otoczenia, szczególnie pod pokrywą śnieżną.
Aeracja młodego trawnika – najważniejsze zasady
Młode trawniki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne koszenie, nawożenie i podlewanie. Aeracja i wertykulacja nie są im jeszcze potrzebne. Na tak młodych trawnikach nie zbiera się bowiem jeszcze filc, który utrudnia przenikanie wody, powietrza, nawozu i słońca do korzeni.
Poza tym korzenie mogą być jeszcze dość krótkie i nie w pełni rozwinięte, dlatego nakłuwaniem można im bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Napowietrzanie na trawnikach młodszych niż 2,3-letnie nie jest jednak całkowicie przeciwwskazane. Może być przydatne szczególnie wówczas, gdy podłoże, na którym rośnie, jest twarde i zbite. W takim przypadku nawet warto rozbić nieco wierzchnią warstwę gleby, dzięki czemu korzenie będą stymulowane do szybszego rozwoju.
Aerację w takim przypadku trzeba jednak przeprowadzić z wyczuciem i dbać o to, aby nakłucia były tylko powierzchniowe (na głębokość maksymalnie 3-4 cm). W takim przypadku wystarczy również zabieg przeprowadzić tylko raz w roku.
1 komentarz
[…] kalendarzu pielęgnacji trawnika aeracja to drugi istotny dla jego kondycji zabieg, zaraz obok […]
Komentarze wyłączone.