Strona Główna Kwiaty Aksamitka – skromna królowa polskich rabatek. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Aksamitka – skromna królowa polskich rabatek. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Autor: Maciej
Aksamitka – skromna królowa polskich rabatek.

Aksamitka to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach. Jest piękna, dość prosta w uprawie, a przy tym doskonale znosi wysokie temperatury: pochodzi bowiem z gorących rejonów. Co musisz wiedzieć o aksamitce, by była piękną ozdobą Twojego ogrodu lub balkonu?

Aksamitka: co to za roślina? 

Aksamitki należą do rodziny astrowatych i zalicza się do nich kilkadziesiąt różnych gatunków. To naturalnie występująca roślina w Afryce, Ameryce i Meksyku. Aksamitki osiągają sporą wysokość. W zależności od odmiany mogą mierzyć od 30 do nawet 150 cm wysokości. 

Aksamitki mają bardzo charakterystyczne liście: małe, ząbkowane i pierzaste. To rośliny jednoroczne: źle znoszą niskie temperatury, dlatego zimą obumierają. Wiosną trzeba więc wysiać je od nowa. Liście stanowią piękne, subtelne tło dla koszyczkowych kwiatostanów w różnych kolorach. Najpopularniejsze są odcienie żółtego i pomarańczowego, ale kwiaty mogą być również czerwone i w odcieniach ciepłego, kasztanowego brązu. W zależności od odmiany kwiaty mogą być jednobarwne lub we wzorki. Roślina kwitnie od czerwca do października. 

Uprawa aksamitek: stanowisko i gleba

Aksamitki czują się doskonale w ciepłym i suchym klimacie, dlatego będą piękną ozdobą ogrodu wyeksponowanego na słońce. Dobrze radzą sobie również w półcieniu, co sprawia, że jest to roślina uniwersalna. Są odporne na deszcz i silny wiatr, dlatego nawet podczas deszczowego i wietrznego lata nadal cieszą pięknym wyglądem i soczystymi kolorami. 

Do uprawy aksamitek najlepsze będzie więc słoneczne lub pół zacienione stanowisko, a także przepuszczalna, żyzna gleba, najlepiej o średniej wilgotności. 

Aksamitki wysiewa się w lutym i marcu. Aby nasiona wykiełkowały, potrzebują dostępu światła, dlatego nie należy ich mocno przysypywać ziemią. Roślinę można z powodzeniem zasiać w domu, w doniczkach, a gdy osiągnie co najmniej kilka centymetrów wysokości, można przesadzić ją na docelowe stanowisko w ogrodzie. Jeśli wiosna jest ciepła, nasiona można wysiać również pod koniec kwietnia już w docelowym miejscu. Wiąże się to jednak z tym, że roślina zakwitnie później. 

Koniecznie przeczytaj  Ostrokrzew - różnorodność na wyciągnięcie ręki

Uwaga: ponieważ aksamitki są wrażliwe na mrozy, zanim przesadzisz je na rabatkę/wysiejesz nasiona w ogrodzie, upewnij się, że nocne przymrozki już nie nadejdą. Inaczej roślina zmarznie, zanim zakwitnie.

Aksamitki są odporne na upały i słońce, a do tego lubią nasłonecznione stanowiska. Dlatego bez problemu poradzą sobie w miejscu wyeksponowanym na słońce. To rośliny zewnętrzne, które dobrze czują się w gorącym klimacie, więc nawet upalne, słoneczne lato im niestraszne!

Podlewanie aksamitek  

Aksamitki nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację. Nie wymaga obfitego podlewania. Wystarczy umiarkowane nawadnianie. Rośliny nie należy jednak przelać. 

Co jeszcze warto wiedzieć o aksamitkach?

Aksamitki rosną szybko, nie są wymagające w pielęgnacji, dobrze radzą sobie w upalnym i suchym klimacie. Dzięki temu są piękną ozdobą ogrodu przez cały sezon. Jeśli chcesz wspomóc ich rozwój, możesz zastosować nawóz do roślin kwitnących. Najlepiej zaaplikować go wówczas, gdy roślina wypuści już większość kwiatów. 

Do ciekawostek związanych z aksamitkami zdecydowanie należy to, że w miejscach, w których rosną, znikają nicienie. Z tego powodu aksamitki często są traktowane nie tylko jako roślina ozdobna do ogrodu, ale także przedplon dla innych roślin (na przykład truskawek) – tam, gdzie rosły, ryzyko pojawienia się nicieni spada do mniej więcej 10%!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies