Strona Główna Ogród Altana ogrodowa – odrobina prywatności w ogrodzie. Jak zrobić altankę?

Altana ogrodowa – odrobina prywatności w ogrodzie. Jak zrobić altankę?

Autor: Maciej
Altana ogrodowa – odrobina prywatności w ogrodzie. Jak zrobić altankę?

Altany ogrodowe mogą mieć różne formy: od małych, wręcz symbolicznych konstrukcji z dachem, przez zabudowane z dwóch lub trzech stron, aż po rozbudowane konstrukcje z przedsionkiem, drzwiami, a nawet składzikiem na narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto mieć altanę ogrodową? Czy można zrobić ją samodzielnie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Altana ogrodowa – dlaczego warto ją mieć? 

Pomysłów na wykorzystanie altan ogrodowych jest mnóstwo. Wszystko zależy od potrzeb i kreatywności. Od tego, jakie ma być jej główne przeznaczenie, w największej mierze zależy jej wielkość, kształt i rodzaj. 

Altany ogrodowe najczęściej mają formę małych, drewnianych pawilonów, otwartych lub półotwartych bądź zamkniętych. Altanki otwarte lub półotwarte są najczęściej miejscem odpoczynku, stanowią schronienie przed deszczem, wiatrem lub słońcem, mogą nawet służyć jako miejsce do grillowania i biesiadowania. 

Zamknięte altany mogą pełnić rolę domku letniskowego, a także miejsca do przechowywania narzędzi i sprzętów ogrodowych, a nawet rowerów czy motorów. 

Jeśli altanka będzie dopasowana do stylu ogrodu, będzie również stanowić jego piękną ozdobę. 

Korzyści wynikających z posiadania altanki ogrodowej jest mnóstwo. Do wyboru jest również wiele gotowych modeli: z różnych materiałów (najczęściej to drewno, ale nie brakuje także modeli przeszklonych czy metalowych), o różnych kształtach (wielokąta, prostokąta, okręgu czy kwadratu), a także zróżnicowanych pod względem zabudowy (altany otwarte, półotwarte i zamknięte). 

Jaką altanę ogrodową wybrać?

Zwykle najczęstszym wyborem jest altana ogrodowa drewniana. Wybór w tej kategorii jest najszerszy, a przy tym drewno to najbardziej uniwersalny materiał, który doskonale komponuje się z wieloma innymi. Drewniana altanka będzie więc przemiłą, stylową ozdobą ogrodu klasycznego, ale także nowoczesnego czy w stylu angielskim. 

Koniecznie przeczytaj  Oczko wodne w ogrodzie - garść praktycznych porad

Altany otwarte, tj. składające się z podłogi, dachu i elementów konstrukcyjnych, które ją podtrzymują, to doskonały wybór dla tych, którzy chcą mieć zaciszne miejsce wypoczynku, spotkań towarzyskich lub schronienie przed nadmiernym słońcem czy deszczem. 

Altana półotwarta może mieć jedną, dwie, albo trzy ścianki. Dzięki temu chroni także przed wiatrem i intensywnymi opadami. Taka konstrukcja sprawdzi się świetnie do przechowywania narzędzi czy mebli ogrodowych, ale także do przebywania w niej w razie pogorszenia się pogody. Półotwarta altana zapewnia także urocze miejsce na plenerową drzemkę, zapewniając jednocześnie poczucie prywatności. 

Altana zamknięta to konstrukcja przypominająca domek. Jest zabudowana z każdej strony, a oprócz tego posiada okna i drzwi. W sezonie może z powodzeniem pełnić funkcję domku letniskowego, jesienią i zimą zaś wygodnie i bezpiecznie przechowasz w niej meble ogrodowe czy narzędzia. 

Jak zrobić altanę ogrodową?

Ceny altanek ogrodowych, w zależności od wielkości i rodzaju, mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy samodzielne wykonanie prostej konstrukcji nie będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Ceny gotowych altanek mieszczą się w szerokich widełkach, bo sięgają od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nabycie materiałów (często drugiego gatunku) i samodzielne zbudowanie z nich altany jest więc z pewnością o wiele mniej kosztownym przedsięwzięciem: pod warunkiem, że masz odpowiednie narzędzia, projekt i zdolności manualne, a także osoby do pomocy. 

Jak zbudować altanę? Punktem wyjścia jest projekt uwzględniający dokładne wymiary i kształt altanki. Zanim rozpoczniesz prace, zorientuj się, czy nie potrzebujesz pozwolenia na budowę! To zależy między innymi od statusu prawnego działki (czy to działka rekreacyjna, ROD czy Twój prywatny teren przy domu).

Przemyśl przede wszystkim wymiary i kształt altany. Od tego w największej mierze zależy stopień trudności budowy. Lepiej zbudować altankę drewnianą czy murowaną? Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. 

Koniecznie przeczytaj  Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami.

Drewnianą altankę zdecydowanie łatwiej postawić, a w razie potrzeby można ją w miarę bezproblemowo zdemontować i zamontować ponownie (np. w innym miejscu). Drewno doskonale komponuje się z każdym innym materiałem, pasuje także do każdego stylu. Pozyskanie materiałów na budowę drewnianej altanki jest również łatwiejsze i tańsze niż w przypadku innych surowców. Do wad można jednak zaliczyć to, że zaniedbana lub nieprawidłowa impregnacja będzie skutkować gniciem drewna. 

Altanka murowana prezentuje się niezwykle elegancko, jest również trwała i odporna na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Jednak budowa takiej konstrukcji we własnym zakresie wymaga solidnej wiedzy i doświadczenia, dlatego zdecydowanie nie jest to opcja dla nowicjuszy. Budowa jest również o wiele droższa, może również wymagać odrębnych zezwoleń. 

Budowa altany krok po kroku

Jeśli planujesz samodzielnie budować altanę, najlepiej znajdź projekt wraz z rozpisanymi poszczególnymi krokami budowy. Warto również udać się do architekta, który przygotuje indywidualny projekt, dopasowany do Twoich potrzeb. W takim przypadku jednak nie będzie to wcale opcja tańsza niż zakup gotowego modelu. 

Jak krok po kroku zbudować altanę ogrodową otwartą, tj. posiadającą podłogę i dach oparty na czterech słupach? Skrócony opis czynności zakłada:

  • przygotowanie gruntu: wytyczenie obrysu altanki, przekopanie ziemi aż do warstwy nośnej, ubicie gruntu, wylanie betonu – będzie stanowił fundament. W przypadku stawiania altanki na 4 słupach, grunt możesz przygotować tylko w miejscach, w których będą zakopane;
  • wkopanie i przymocowanie słupów;
  • wykonanie konstrukcji dachu.

Może wydawać się, że samodzielne zbudowanie altanki nawet o takiej prostej konstrukcji jest zadaniem łatwym. W rzeczywistości jednak to zabawa dla cierpliwych, zorientowanych w temacie i lubiących tego typu prace!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies