Strona Główna Nawadnianie Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Autor: Maciej
Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Odpowiednie nawadnianie ogrodu to jeden z podstawowych czynników składających się na jego pielęgnację i sukces w uprawie roślin. Poszczególne części ogrodu będą potrzebować odmiennego sposobu i częstotliwości nawadniania, a wpływ na to ma nie tylko rodzaj roślin i ich zapotrzebowanie na wodę, ale tez umiejscowienie, ekspozycja na słońce, a także warunki glebowe. Trawnik jako jeden z największych obszarów zielonych w ogrodzie również rządzi się swoimi prawami. Jeżeli więc marzy nam się piękny zielony dywan, charakteryzujący się zdrowo i bujnie rosnącą trawą, wolną od chwastów i chorób, musimy poznać kilka tajników uprawy i pielęgnacji trawnika, takich jak odpowiednie nawadnianie.

Nawadnianie trawnika

Podlewanie trawnika, jego częstotliwość oraz czas trwania uzależniony jest on wielu czynników. Młoda, świeżo zasiana trawa powinna być podlewana nawet kilka razy dziennie, ponieważ odpowiednia podaż wody jest niezbędna do wytworzenia się odpowiedniego systemu korzeniowego trawy, co z kolei przekłada się na jej rozwój i kondycję. Trawa kilkuletnia o silnym systemie korzeniowym w sezonie letnim powinna być podlewana rzadziej, jednak przez dłuższy czas tak, aby woda zdążyła dotrzeć do głębszych partii gleby, skąd będzie pobierana przez system korzeniowy trawy. Nawadnianie trawnika oczywiście uzależnione będzie od temperatury oraz warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Warto pamiętać o tym, że podlewanie trawnika najlepiej, jeśli odbywa się wcześnie rano, przed wschodem słońca, dzięki temu woda zdarzy wchłonąć się do gleby, a przy tym nie będzie ryzykowało to rozwojem grzybów, jak w przypadku podlewania wieczornego, kiedy zalegająca woda stwarza korzystne warunki dla grzybów i pleśni. Jeżeli posiadamy trawnik o dużej powierzchni, podlewanie go może być bardzo pracochłonne i czasochłonne. Rozwiązaniem pozwalającym na znaczną oszczędność czasu, a także dokładnie zaplanowanie długości oraz obszaru podlewania, są coraz popularniejsze systemy automatycznego nawadniania.

Koniecznie przeczytaj  Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzać?

Automatyczne podlewanie ogrodu

Na czym polega automatyczne podlewanie trawnika i jak je zaplanować w swoim ogrodzie? Systemy automatycznego nawadniania ogrodu tworzone są w oparciu o sieć zraszaczy i mikro zraszaczy rozmieszczonych w całym ogrodzie iw odpowiednio zaplanowanych miejscach. Zraszacze podłączone są do elektrozaworów, które z kolei łączą się ze sterownikiem, kierującym ich pracą. Za pomocą systemu automatycznego nawadniania możemy dokładnie zaplanować godziny oraz czas podlewania poszczególnych stref ogrodu. W ustalonych godzinach elektrozawory uruchamiają zraszacze, które nawadniają poszczególne strefy, przed dokładnie określony czas. Dzięki zastosowaniu automatycznego podlewania oszczędzamy mnóstwo czasu, ale też wody, która jest dozowana w sposób zaplanowany i efektywny.

Zraszacz systemu nawadniania ogrodu podlewający trawę
System nawadniania ogrodu pozwala nam oszczędzać czas i pieniądze, ale przede wszystkim – efektywnie podlewa naszą zieleń.

Podlewanie trawnika automatyczne

Co zatem zrobić, aby zamontować w swoim ogrodzie automatyczne nawadnianie trawnika? Przede wszystkim musimy wykonać plan, w którym uwzględnimy dokładne wymiary ogrodu, poszczególnych stref nawadniania, a także uwzględnimy elementy architektury krajobrazu. Jeżeli planujemy podlewanie trawnika automatyczne, najlepiej przygotować je już na etapie budowy domu, kiedy działka nie jest jeszcze zagospodarowana i obsadzona, Dzięki temu montaż systemu rur niezbędnych do wykonania automatycznego podlewania ogrodu będzie łatwiejszy i nie narazi naszej roślinności na uszkodzenie, spowodowane pracami budowlanymi, koniecznymi do montażu rur i zraszaczy. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie można zamontować systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie już zagospodarowanym. Jak najbardziej jest to możliwe, jednak będzie wymagało od nas więcej pracy i ingerencji w obiekty już istniejące.

Nawadnianie automatyczne

Pierwszym krokiem do wykonania instalacji automatycznego nawadniania, jak już wspominano, jest wykonanie projektu. Możemy powierzyć cały projekt i montaż specjalistycznej firmie zajmującej się nawadnianiem ogrodów lub, jeżeli lubimy samodzielnie majsterkować i swobodnie radzimy sobie z różnego rodzaju pracami okołobudowlanymi, spróbować wykonać projekt, ale i samą instalację samodzielnie. Początkowo może wydawać się to nieco skomplikowane, jednak jeżeli podjedziemy do tego zadaniowo i krok po kroku będziemy przechodzić do kolejnych etapów, z pewnością poradzimy sobie z tym wyzwaniem.

Koniecznie przeczytaj  Nawozy naturalne i ich rodzaje

(W jednym z naszych poprzednich artykułów przygotowaliśmy bardzo szczegółową instrukcję przygotowania i montażu systemu nawadniania automatycznego).

Na początek należy przygotować wstępny projekt ogrodu, który będzie zawierał jego wymiary, a także, na który naniesiemy wszystkie obiekty takie jak ścieżki, altany czy oczka wodne. Następnie musimy rozmierzyć i zaplanować konkretne sekcje nawadniania. Tak przygotowany projekt pozwoli nam ocenić jaki osprzęt będzie nam potrzebny, jaka długość rur montażowych, łączników, rozdzielaczy oraz jaka ilość zraszaczy będzie niezbędna, do wykonania instalacji nawadniania automatycznego w naszym ogrodzie.

Jak zamontować automatyczne nawadnianie ogrodu?

Po zaopatrzeniu się, we wszystkie niezbędne elementy naszego systemu nawadniania automatycznego, możemy przystąpić do jego montażu. Na wstępnie powinniśmy rozłożyć na trawie zgodnie z projektem wszystkie rury i elementy łączeniowe i połączyć je. Dzięki temu upewnimy się, że mamy wszystko, co niezbędne do uruchomienia systemu, Kolejnym krokiem jest wykopanie rowków i umieszczeni w nich rur. Rowki pod rury nawadniające powinny mieć głębokość od 0 do 40 centymetrów. Montując poszczególne zraszacze, powinniśmy pamiętać, aby osadzać je w 10-centymetrowej warstwie żwiru. Ważnym elementem systemu automatycznego podlewania trawnika są studzienki, w których to rury łączą się z elektrozaworami. Studzienkę najlepiej umieścić również na warstwie żwiru oraz piasku. Bardzo ważne, aby zadbać o odpowiednie wypoziomowanie studzienki. Po ułożeniu wszystkich rur i obsadzeniu zraszaczy przychodzi czas na przetestowanie szczelności instalacji, a także wyregulowanie zraszaczy, oraz zaprogramowanie sterownika. Jeżeli wszystko działa sprawnie i jest szczelne, możemy zasypać rowki i dokładnie ubić nawierzchnię.

Zraszacze podlewające trawę w ogrodzie

Automatyczne nawadnianie ogrodu — cena

Koszt wykonania instalacji automatycznego nawadniania trawnika uzależniony będzie od powierzchni trawnika ilości sekcji oraz zraszaczy. także innych elementów nawadniania, takich jak mikrozraszacze czy linie kroplujące. Jeżeli samodzielnie będziemy wykonywać instalację, jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, które musielibyśmy zapłacić profesjonalnej firmie. Koszt wykonania instalacji automatycznego nawadniania przez fachową firmę może wahać się między 10 a 15 tysięcy złotych, dla ogrodu o powierzchni około 1000 m2. Koszt samych materiałów przyłączeniowych to około 14 zł/m2.

Koniecznie przeczytaj  Podziemne nawadnianie trawnika – co warto wiedzieć?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies