Strona Główna Kwiaty Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

Autor: Maciej
Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

Barwinek pospolity to bardzo popularna roślina okrywowa, która pięknie się prezentuje, łatwo uprawia i do tego bardzo efektownie urozmaica przestrzeń. Ta niewielka, na pozór niewyróżniająca się krzewinka, jest prawdziwym tytanem pracy. Rośnie szybko, radzi sobie w trudnych warunkach i szybko zapełnia wolne i trudne do zagospodarowania przestrzenie w ogrodzie. Aby dowiedzieć się więcej o tej roślinie do zadań specjalnych, koniecznie przeczytajcie artykuł.

Barwinek pospolity – charakterystyka

Barwinek pospolity, bo tak brzmi pełna nazwa tej rośliny to tak zwana krzewinka, powszechnie stosowana jako roślina okrywowa. Jest to roślina zimozielona, charakteryzująca się płożącymi pędami, które zakorzeniają się w węzłach. Barwinek tworzy bardzo gęsta darń, na której możemy dostrzec wzniesione pędy z kwiatostanami. Pędy te z kolei mogą osiągnąć wysokość do 30 cm. Kwitnienie barwinka wypada na przełomie maja i kwietnia. Pojedyncze kwiaty mogą się jednak utrzymywać nawet do września. Kwiaty barwinka pospolitego mają fioletowo niebieską barwę. Liście zaś mają piękny ciemnozielony odcień, są błyszczące i mają eliptyczny kształt, a co najważniejsze, utrzymują się na roślinie przez cały rok. Barwinek występuje w kilku odmianach, jednak do najpopularniejszych zaliczamy dwie z nich. Barwinek pospolity oraz barwinek większy. Gatunki te różnią się przede wszystkim rozmiarem liści. Barwinek pospolity ma liście mniejsze o długości około 3 cm, z kolei barwinek większy, ma liście o długości do 9 cm.

Największą różniącą jednak jest odporność na mróz. Barwinek pospolity jest bowiem całkowicie odporny na ujemne temperatury, natomiast barwinek większy jest nieco delikatniejszy i w bardzo niskich temperaturach może przemarzać. Jeżeli wiec zdecydujemy się na uprawę barwinka większego, musimy pamiętać, aby na zimę okryć go na przykład ściółką czy stroiszem

Koniecznie przeczytaj  Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Uprawa barwinka – wymagania

Barwinek nie ma bardzo wygórowanych wymagań. Najlepiej czuje się w glebie żyznej, próchniczej, ale radzi sobie też w nieco gorszych warunkach. Nie ma znaczenia pH ziemi, ponieważ barwinek może rosnąć zarówno w kwaśnej, jak i zasadowej glebie. Ważne jest natomiast, aby podłoże było lekko wilgotne. W barwinku najbardziej cenimy to, że można go sadzić w miejscach, których większość roślin nie toleruje. Mamy tu na myśli obszary zlokalizowane w półcieniu, a nawet w cieniu. Możemy więc sadzić go pod dużymi drzewami i krzewami.

Pielęgnacja barwinka

Barwinek zlokalizowany w półcieniu lub cieniu nie wymaga podlewania. Musimy to robić tylko w przypadku osobników zasadzonych w pełnym słońcu. Jeżeli chodzi o nawożenie, to wystarczy zasilanie go co 3-4 lata na przykład kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Barwinek z reguły nie wymaga przycinana, jeżeli jednak wystąpiłaby taka konieczność, dobrze zniesie nawet mocne przycięcie. Najlepiej przycinać barwinka wiosną.

Rozmnażanie barwinka pospolitego

Barwinek pospolity rozmnaża się bardzo łatwo i stosunkowo szybko. Aby to zrobić, końcem lata musimy pobrać z rośliny matecznej sadzonki pędowe lub rozmnożyć go przez podział. Rozmnażanie przez podział polega na przecięciu bryły korzeniowej ostrym szpadlem i wysadzeniu pozyskanej części w nowym miejscu. Z kolei rozmnażając przez sadzonki pędowe, musimy pobrać sadzonki o długości około 20 cm. Ich koniec zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy w pojemniku z mieszanką torfu oraz piasku. Tak pozyskane sadzonki dobrze jest okryć podziurawioną folią. Pozwoli to zachować optymalną wilgotność podłoża. Na jesień możemy sadzonki wysadzić do małych doniczek z ziemią próchniczą i pozostawić w inspekcie na zimę w temperaturze 5 stopni.

Barwinek w ogrodzie -zastosowanie

Jak już wspomniano, barwinek jest rośliną okrywową. Świetnie radzi sobie na stanowiskach zacienionych lub w półcieniu i jest mrozoodporny. Dzięki tym cechom barwinek jest rośliną idealną do zadarniania trudnych rejonów ogrodu. Pędy barwinka układają się blisko siebie i przyrastają nawet do kilkudziesięciu centymetrów w ciągu roku. Dzięki temu bardzo szybko tworzy on ciekawy zielono niebieski dywan, zakrywając np. puste miejsca pod drzewami lub krzewami. Możemy go oczywiście sadzić w rabatach, w towarzystwie innych bylin. Lepiej jednak przeznaczyć dla niego dolne piętro rabaty, aby nie zdominował innych roślin. Może posłużyć również do obrastania skarp i skalniaków.

Koniecznie przeczytaj  Awokado w Twoim domu – jak samodzielnie wyhodować awokado?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies