Strona Główna Kwiaty Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Begonia bulwiasta to niezwykle efektowna bylina dekoracyjna, która jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Kwitnie zadziwiająco długo, wygląda niepowtarzalnie pięknie, a do tego pielęgnuje się ją niespodziewanie łatwo. Jeżeli jeszcze nie masz w swoim ogródku begonii bulwiastej, to najwyższa pora to zmienić. Zanim jednak przystąpisz do sadzenia, przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o uprawie begonii bulwiastej.

Begonia bulwiasta charakterystyka

Begonia bulwiasta z łaciny Begonia tuberhybrida to bylina bulwiasta pochodząca z ciepłych obszarów Ameryki Południowej. Begonia należy do rodziny begoniowatych, w ogrodach najczęściej występuje w wielu ciekawych odmianach, które powstały w wyniku krzyżowania gatunków naturalnych. Odmiany te różnią się pokrojem kształtem pędów, rozmiarem kwiatów, a także ich kształtem i kolorystyką. Begonia najczęściej rośnie, tworząc kępy średniej wysokości – około 20-40 cm. Jej łodygi są grube, mięsiste oraz dość kruche. Liście begonii mają sercowaty, niesymetryczny kształt i są stosunkowo duże. Begonia wytwarza pędy kwiatowe wiosną. Nazwa begonia bulwiasta pochodzi od tego, że roślina ta wytwarza podziemne bulwy, które przypominają cebulki kwiatowe. To właśnie te bulwy umożliwiają jej rozmnażanie.

Odmiany begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta wyróżnia się prawdziwym bogactwem różnorodnych odmian. Poszczególne grupy odmianowe różnią się od siebie kształtem oraz kolorem kwiatów, kolorem oraz pokrojem liści, a także budową rośliny. Aby łatwiej sklasyfikować poszczególne odmiany begonii, podzielono je na grupy, i tak wyróżniamy:

  • Begonie zwisające – pędy w tych odmianach są długie i wyginające się, pod ciężarem gęstych kwiatów zebranych w wiechy
  • Begonie strzępiaste – mają bardzo ciekawe pełne kwiaty, których płatki są postrzępione, występują w bardzo żywych i nasyconych barwach
  • Begonie dwukolorowe – wyróżniają się dużymi, efektownymi kwiatami, których barwy przenikają się w zależności od odmiany.
  • Begonie podwójne – ich kwiaty są dość niewielkie, jednak ich charakterystyczny układ w formie owalnych płatków, jest bardzo efektowny i sprawia, że przypominają one różę
  • Begonie kaskadowe – charakteryzują się bardzo delikatnymi pędami, które zdobią ząbkowate liście i wyraziste kwiaty o długich ogonkach.
Koniecznie przeczytaj  Zima w ogrodzie – jak dbać o ogród zima?

Uprawa begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta nadaje się do uprawy zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w donicach i pojemnikach. Szczególnie pięknie prezentuje się w podwieszonych koszach, w których zwłaszcza jej zwisające i kaskadowe odmiany mogą w pełni zaprezentować swoje wdzięki. Aby zacząć uprawę begonii bulwiastej, musimy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w dobrej jakości cebulki kwiatowe. Kolejnym krokiem jest wybór miejsca do ich posadzenia. Cebulki najlepiej kupować od sprawdzonych producentów. Jeżeli zauważysz podczas sadzenia, że bulwy mają wykształcone już pąki pędowe to dobry znak – świadczy o tym, że są zdrowe. Sadząc bulwy w ziemi, trzeba robić to ostrożnie i delikatnie, aby nie połamać wspominanych pąków. Najlepiej sadzić cebulki begonii wiosną. Jeżeli zrobimy to w marcu, mamy szansę cieszyć się ich pięknymi kwiatami jeszcze tego samego lata.

Sadzenie begonii bulwiastej

Sadzenie begonii bulwiastej powinno bić przeprowadzone w specyficzny sposób. Cebulka powinna być skierowana wypukłą częścią do dołu, a następnie należy ją przysypać około 2 cm warstwą ziemi. Po posadzeniu podlewamy roślinę, a także możemy od razu zastosować niewielką dawkę nawozu do begonii. Wybierając odpowiednie stanowisko do posadzenia begonii, zarówno w gruncie, jak i w donicy, lepiej unikać miejsc w pełnym słońcu. Begonie najlepiej czują się w cieniu, dlatego to doskonała roślina do ozdobienia cienistych obszarów ogrodu. Podłoże pod begonie powinno być lekko kwaśne, dobre przepuszczalne i dość próchnicze. Sadząc begonie w pojemnikach, warto na dno wysypać warstwę żwiru, która będzie stanowiła drenaż odprowadzający nadmiar wody. Begonie świetnie będą czuły się w ogrodzie w towarzystwie iglaków, a także innych roślin preferujących osłonięte od słońca miejsca.

Jak pielęgnować begonię bulwiastą?

Pielęgnacja begonii bulwiastej nie jest zbyt skomplikowana. Musimy przede wszystkim dbać o to, aby roślina nie była przesuszana, a także, aby dostarczać jej składników odżywczych, niezbędnych do bujnego kwitnięcia. Oczywiście nie możemy przesadzać z podlewaniem. Podłoże powinno być delikatnie wilgotne, ale nie bardzo mokre. Jeżeli zaś chodzi o nawożenie begonii, to jak już wspomniano, jest ono ważne ze względu na kwitnienie. Szczególnie częstego nawożenia wymagają takie odmiany jak begonia kaskadowa. Begonie należy nawozić przez cały sezon, najlepiej specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla tych właśnie roślin. Pielęgnacja begonii jako rośliny wieloletniej obejmuje też zabezpieczenie jej przed zimą. Begonia nie jest całkowicie odporna na mróz, dlatego późną jesienią należy bulwy wyciągnąć z podłoża, oczyścić z pędów i przechowywać w przewiewnym pojemniku. Begonie rozmnażamy z bulw. Bulwy dzielimy na przełomie lutego i marca. Każda z pozyskanych części musi zawierać chociaż jedne żywy pąk pędowy, tylko wtedy możemy liczyć, że się przyjmą.

Koniecznie przeczytaj  Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies