Strona Główna OgródPorady Betonowy grill z wędzarnią do ogrodu – jak wybrać?

Betonowy grill z wędzarnią do ogrodu – jak wybrać?

Autor: Maciej
Betonowy grill z wędzarnią w ogrodzie

Wędzarnie ogrodowe już od ładnych paru lat wyrastają w przydomowych ogródkach jak grzyby po deszczu. Z pewnością niemal w każdej rodzinie spotkamy przynajmniej jednego domorosłego producenta wędlin z własnej wędzarni. Tak jak kiedyś, czas swojej świetności miały grille, tak dziś spokojnie możemy powiedzieć że na szczycie są wędzarnie. I bardzo dobrze. Jakość wędliny w sklepach pozostawia dużo do życzenia. A nic tak nie cieszy niż własnoręcznie zrobiony posiłek, a kiedy jest to tak specyficzny produkt jak kiełbasa czy szynka, można być z siebie naprawdę dumnym. Jeżeli jeszcze nie masz własnej wędzarni, a kusi Cię aby sprawdzić co w tym takiego fajnego, nie czekaj tylko działaj.

Kupić czy budować? Skąd wziąć wędzarnie?

Ogrodową wędzarnie możesz samodzielnie wybudować, lub kupić gotową na przykład w postaci betonowego grilla z wędzarnią. To zdecydowanie godne przemyślenia rozwiązanie, gdyż możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i to dosłownie! Prefabrykowany grill betonowy to opcja szybka, względnie niedroga i do tego prosta. Umożliwia w krótkim czasie wypróbowanie swoich sił w wędzeniu. Gotowe grille z wędzarniom kupimy w większości marketów budowlanych. Najczęściej składają się one z kilku elementów, które bez większego problemu złożysz samodzielnie. Na ich korzyść przemawia znacznie niższy koszt niż samodzielna budowa grilla z wędzarnią od podstaw, a także szybkość i prostota montażu. 

Betonowy grill z wędzarnią – charakterystyka 

Większość gotowych betonowych wędzarni z grillem ma podobną budowę. Zbudowane są z betonowych kształtek, które stawiamy jedna na drugą, tak aby na końcu stworzyły mini domek z kominem, paleniskiem, blatem roboczym i ewentualnie przegródkami na drewno i inne akcesoria. Najczęściej gotowe grille i wędzarnie budowane są z betonu uszlachetnionego, po to, aby uzyskać jak najlepszą odporność na wysoką temperaturę oraz związane z nią naprężenia. Grill betonowy wyposażony jest najczęściej w ruszty ze stali chromowanej, a także popielnik, opcjonalnie termometr – ten szczególnie sprawdza się w grillu z wędzarnią.

Koniecznie przeczytaj  Najpopularniejsze rośliny na pergole

Czym kierować się przy wyborze grilla z wędzarnią?

W ofercie sklepów i marketów budowlanych znajdziemy naprawdę bogatą ofertę betonowych grilli z wędzarnią. Ich cena może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dużo zależy od materiału, a także wielkości budowli. Planując zakup takiej grilo-wędzarni zwróć szczególną uwagę na:

  • Materiał oraz konstrukcję grilla – musi być odporny na warunki atmosferyczne, oraz wysokie temperatury, to gwarancja jego trwałości ale i efektywności
  • Materiał z którego wykonano ruszt – musi być pokryty powłoką odporną na temperaturę, oraz zarysowania, ruszt powinien być łatwy do czyszczenia i możliwy do zdemontowania właśnie w celu odświeżenia
  • Wielkość rusztu – warto wybrać grill z kilkoma rusztami na różnych poziomach, ułatwi to przygotowywanie potraw o różnych wymaganiach temperaturowych, dobierzmy też wielkość rusztu do naszych potrzeb.
  • Wielkość wędzarni – to również bardzo istotna kwestia, upewnijmy się czy wędzarnia jest obszerna a także czy ma póki oraz drążki na których zawiesimy wędliny do wędzenia na różnych poziomach.
  • Termometr – w przypadku grilla betonowego z wędzarnią termometr to konieczność
  • Deflektor – wędzarnia koniecznie powinna być wyposażona w deflektor do rozprowadzania dymu

Grill z wędzarnią w ogrodzie – czy warto?

Nie ulega wątpliwości że ogrodowy grill z wędzarnią to ostatnio modny gadżet ogrodowy. Zanim więc damy się ponieść tej modzie, warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście będziemy z niego korzystać. Tutaj nasuwają się proste pytania, po pierwsze, czy chociaż jeden z członków rodziny jest pasjonatem gotowania i domowych wyrobów – wędzenie mięsa to czasochłonne zajęcie i aby uzyskać smaczne wyroby trzeba dojść do wprawy. Drugie pytanie, to czy mamy w ogrodzie odpowiednio dużo miejsca na taki „mebel”. Grill z wędzarnią to jednak dość duże element architektury ogrodowej i najlepiej odnajdzie się w obszernym ogrodzie. Do małego ogródka może lepiej pomyśleć o zakupie zwykłego przenośnego grilla, lub niewielkiego paleniska na ognisko? To też ciekawa forma przygotowywania potraw, a jednak nieco prostsza i mniej pracochłonna. Jeżeli jednak mamy pewność, chęci i miejsce na grilla z wędzarnią, pozostaje tylko wybrać odpowiedni model i zacząć zagłębiać wiedzę z zakresu wyrobu domowych wędlin. 

Koniecznie przeczytaj  Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies