Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Bezpieczne dokarmianie ptaków. Sprawdź jak karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić

Bezpieczne dokarmianie ptaków. Sprawdź jak karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić

Autor: Maciej
Bezpieczne dokarmianie ptaków

Zimą ptaki, które nie odlatują z Polski, muszą przetrwać w trudnych warunkach. Chłód, mniejszy dostęp do pożywienia, które często jest przykryte śniegiem lub zamarznięte, to wszystko nie pomaga w przetrwaniu zimy. Na szczęście ptaki mają nas. Z pomocą człowieka najbardziej potrzebujące gatunki mają szanse przetrwać. Warto więc wykazać się troską i wrażliwością na potrzeby naszych małych skrzydlatych przyjaciół i zadbać o ich zimowe dokarmianie. W zamian za to ptaki odwdzięczą nam się latem, zjadając na przykład nielubiane przez nas insekty. Aby jednak dokarmianie było dla ptaków bezpieczne i skuteczne musimy pamiętać o kilku zasadach.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?

Przede wszystkim musisz zapamiętać, że rozpoczynając dokarmianie ptaków, podejmujesz zobowiązanie, którego musisz dotrzymać przez całą zimę. W przeciwnym razie lepiej tego nie rób. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, gdzie znajdują jedzenie i tam wracają. Najlepiej, abyś karmnik uzupełniał też o stałych porach, wówczas ptaki będą mogły dostosować swój tryb dnia do pory posiłków. Musisz mieć świadomość, że źle zorganizowane dokarmianie ptaków może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim więc rozpoczniesz zimowa dokarmianie, przeczytaj tek artykuł i dowiedz się, jak robić to dobrze i bezpiecznie.

Kiedy zacząć zimowe dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków najlepiej rozpocząć po pierwszych opadach śniegu. Wcześniej ptaki z łatwością mogą zdobywać pożywienie samodzielnie. Kiedy już wywiesisz karmnik, pamiętaj, aby nie zmieniać tej lokalizacji podczas zimy. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie znajdują pożywienie. Co więcej, przyzwyczajają się też do pory karmienia, dlatego dobrze jest w stałych godzinach uzupełniać pokarm.

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie – szkodniki czy przyjaciele?

Pielęgnacja karmnika dla ptaków

Bardzo ważne, aby regularnie czyścić karmnik dla ptaków. Usuwaj z niego niezjedzone resztki pokarmu, a także zanieczyszczenia w postaci ptasich odchodów. Pamiętaj, żeby do sprzątania karmnika zakładać rękawiczki. Ptaki mogą przenosić różne choroby, dlatego musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. To bardzo istotne, żeby pokarm dla ptaków był świeży i nie zawierał żadnych przypraw czy soli. Nie karm ptaków resztkami ze śmietnika, zepsutym jedzeniem czy pleśniom, ponieważ podobnie jak ludziom, ptakom może to zaszkodzić.

Czym karmić ptaki?

Stałe pory i miejsce karmienia to jedno, ale kolejną ważną kwestią jest rodzaj pokarmu, jakim będziesz dokarmiać ptaki. Na początek możesz zacząć od ziaren słonecznika. Może być łuskany lub w łupinie. Najważniejsze, żeby nie był solony ani przyprawiany. Inne ziarna, które nadają się na pokarm dla ptaków to siemię lniane, sezam, płatki owsianek oraz tłuczone orzechy. Oprócz nasion sprawdzą się też kawałki takich owoców jak gruszki, jabłka, rodzynki czy banany. Wiele gatunków ptaków uwielbia słoninę, oczywiście niesoloną i niewędzoną. Pamiętaj, aby nie dokarmiać ptaków pieczywem – zwarta w nim sól oraz wzmacniacze smaku mogą bardzo ptakom zaszkodzić.

Najlepsze miejsce na karmnik

Lokalizacja karmnika, w którym będziesz umieszczać karmę dla ptaków, jest bardzo ważna. Musi ona dawać im poczucie bezpieczeństwa i zachęcać do odwiedzania tego miejsca. Karmnik najlepiej umieścić albo bezpośrednio na parapecie, albo w dużej odległości od okien. W razie ataku drapieżnika ptaki uciekają w pobliskie krzaki. Jeśli na swojej drodze spotkają szybę, w której odbijają się drzewa, mogą tej kolizji nie przeżyć. Pamiętaj też, aby karmnik usytuować w miejscu niedostępnych dla zwierząt potencjalnie zagrażającym ptakom – np. kotów. Lepiej, żeby karmnik usytuowany był na otwartej przestrzeni, co pozwoli ptakom odpowiednio wcześnie dostrzec skradającego się kota. Dobrze, aby w pobliżu karmnika był gęste drzewa lub krzewy. Będą one bezpiecznym schronieniem w razie niebezpieczeństwa.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Nie tylko karm, ale też pój

Oprócz zapewniania pokarmu zadbaj też o regularne uzupełnianie wody. Poidełko w wodzie powinno na stałe zagościć obok karmnika. Zamarznięte zimą kałuże oraz brak soczystych owadów i pędraków, silnie zubożają dietę ptaków w wodę. Mając dostęp do poidełka, ptaki uzupełnią braki wody.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies