Strona Główna Kwiaty Bluszcz – uprawa i pielęgnacja. Co musisz wiedzieć?

Bluszcz – uprawa i pielęgnacja. Co musisz wiedzieć?

Autor: Maciej
Bluszcz - uprawa i pielęgnacja.

Bluszcz to bardzo popularna roślina, uprawiana zarówno w domu jak i w ogrodzie. Najpopularniejszą odmianą jest bluszcz pospolity, jednak warto wiedzieć, że gatunków tej rośliny jest jeszcze kilka. Bluszcz jest oryginalną, piękną ozdobą każdego pomieszczenia i ściany, a przy tym nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i stanowiskowych, rzadko choruje i rośnie bardzo szybko. Co musisz wiedzieć o bluszczu, zanim zdecydujesz się na jego uprawę?

Bluszcz – kilka słów wstępu

Choć odmian bluszczu jest kilka, to w domowych warunkach dobrze rosną w zasadzie tylko dwa:  bluszcz pospolity i bluszcz kanaryjski. Oprócz tego warto wiedzieć, że to roślina, która rozrasta się do imponujących rozmiarów, jak na kwiat doniczkowy. Pędy bluszczu mogą osiągać nawet 20 metrów długości. Z tego względu, planując stanowisko dla tej rośliny, musisz wziąć pod uwagę dostateczną ilość miejsca oraz to, że bluszcz rośnie bardzo szybko. 

W zależności od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć, bluszcz może rosnąć swobodnie (wówczas pędy będą rosły i opierały się o podłoże). Pędom możesz przygotować również podpory (np. małe gwózdki wbite w ścianę lub drabinki, na których oprą się pędy). 

Bluszcz – stanowisko

Bluszcz preferuje półcieniste, a nawet całkowicie zacienione stanowiska. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne ma na niego niekorzystny wpływ. Wyjątkiem są niektóre odmiany bluszczu – zwłaszcza te o kolorowych liściach. Te gatunki potrzebują dostępu do słońca, jednak również z umiarem. 

Oprócz tego, wybierając stanowisko dla bluszczu, trzeba pamiętać o tym, by było ono osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Bluszcz narażony na mocny wiatr może przemarznąć!

Niezależnie od tego, jakie masz warunki w mieszkaniu, bluszcz jest rośliną wytrwałą i dobrze radzi sobie w różnych warunkach. Preferuje niższe temperatury, najlepiej w okolicach 15 stopni Celsjusza. Gdy jest cieplej, również sobie poradzi, ale wówczas liście bluszczu należy regularnie spryskiwać wodą. 

Koniecznie przeczytaj  Różanecznik - pielęgnacja, charakterystyka i uprawa

Bluszcz – podłoże

Bluszcz nie jest rośliną wymagającą pod względem gleby. Najlepiej służy mu podłoże zasadowe i o umiarkowanej wilgotności. Gleba powinna być przy tym również przepuszczalna. Na innych glebach bluszcz również sobie poradzi, jednak może nie rosnąć tak szybko i dobrze. 

Jeśli mowa o bluszczu przeznaczonym do ogrodu, istotny jest czas sadzenia. Roślinę nabywa się w postaci sadzonek. Należy posadzić je wiosną lub jesienią. Tuż po posadzeniu warto skrócić pędy do długości kilkunastu centymetrów. 

Sadzonki bluszczu kupisz bez problemu w każdym sklepie ogrodniczym oraz w większych supermarketach. Jak wybierać sadzonki? Zwróć uwagę przede wszystkim na korzenie – powinny być jasne i nie mieć ciemnych plamek. Jeśli będą wątłe i plamiaste, prawdopodobnie jest to oznaka choroby i takiej rośliny lepiej nie kupować. Zwróć również uwagę na to, czy bluszcz ma sporo młodych pędów – to znak, że roślina jest zdrowa i powinna się ładnie rozrosnąć. 

Bluszcz – podlewanie

Również pod względem podlewania bluszcz nie jest bardzo wymagającą rośliną. Preferuje wilgotne, ale nie mokre podłoże. Nie powinno się go ani przesuszać, ani przelewać. Jeśli po podlaniu w podstawce zalega woda, należy ją wylać. 

Bluszcz – nawożenie

Aby wspomóc rozwój bluszczu, warto stosować nawóz do roślin zielonych. Bluszcz należy nawozić przez cały sezon, tj. od wiosny do jesieni. Nie warto jednak przesadzać – nawożenie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. 

Bluszcz – co jeszcze warto wiedzieć? 

Jeśli decydujesz się na odmiany rosnące w ogrodzie, pamiętaj o tym, że jeśli będą posadzone na stanowisku o wilgotnym podłożu, nie wymagają dodatkowego podlewania. Wyjątkiem jest okres suszy i upałów – w takiej sytuacji bluszcz należy wspomagać dodatkowym nawadnianiem. 

Odmiany rosnące na zewnątrz wymagają przycinania. Należy robić to już po ustąpieniu mrozów. Należy również usunąć martwe, chore lub przemarznięte pędy. 

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Jeśli mowa o odmianach doniczkowych, pamiętaj o tym, by roślinę przesadzać mniej więcej co 2 lata do większej doniczki. Uważaj przy tym na to, by nie uszkodzić korzeni.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies