Strona Główna Ogród Borówka amerykańska w Twoim ogrodzie – wszystko co musisz wiedzieć o jej uprawie

Borówka amerykańska w Twoim ogrodzie – wszystko co musisz wiedzieć o jej uprawie

Autor: Maciej
Borówka amerykańska w Twoim ogrodzie

Borówki amerykańskie to pyszny owoc, słynący ze znacznie większych rozmiarów niż dobrze znane nam borówki leśne. Idealne do deserów, lodów, koktajli, kuszą nie tylko smakiem, ale przede wszystkim prozdrowotnymi właściwościami. Pełne witamin z grupy A i E wspierają kondycję naszego wzroku oraz skóry, wspierają też odporność, są bogate w witaminę C, oraz wiele innych składników mineralnych. Uprawa borówek amerykańskich we własnym ogrodzie jest banalnie prosta, wystarczy zapewnić tym roślinom odpowiednie podłoże oraz nawodnienie w sezonie letnim, aby cieszyć się przez kilka tygodni z dorodnych, pełnych zdrowia owoców. Jak zatem rozpocząć uprawę borówki amerykańskiej w ogrodzie? Jak przygotować działkę pod sadzenie i jakie odmiany najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w niniejszym artykule.

Borówka amerykańska – charakterystyka

Borówka amerykańska inaczej nazywana jagodą amerykańską lub borówką wysoką to krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych. Z tego względu, warunki jej uprawy, w wielu przypadkach są zbliżone do warunków, jakie wymaga uprawa wrzośców, wrzosów, azali i różaneczników. Krzew borówki amerykańskiej może nieprzycinany dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości. Liście ten rośliny mają średnią wielkość i eliptyczny kształt. Podczas kwitnienia obserwujemy niezbyt urodziwe, kwiaty o zielonkawym zabarwieniu, które następnie wykształcają owoce, zbierające się w grona na szczytach pędów. Kwitnienie borówki amerykańskiej przypada na przełom maja i czerwca.

Owoce borówki amerykańskiej – charakterystyka

Borówka amerykańska owocuje w postaci jagód, zbliżonych wyglądem do tradycyjnej borówki leśnej, jednak rozmiar jagód borówki amerykańskiej jest znacznie większy – ich średnica może wynosić od 1 do 3 centymetrów. Kolor skórki owoców jest ciemnoniebieski i posiada charakterystyczny woskowy nalot. Jak wspominano na początku, jagody borówki amerykańskiej są bogate w witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze. Przede wszystkim spotkamy w nich dużą ilość witaminy C, A, B6, E, KB1, B2, B3, a także kwas foliowy. Owoce borówki amerykańskiej dojrzewają w zależności od odmiany od połowy lipca do połowy września. Aby cieszyć się obfitymi plonami borówki amerykańskiej, warto sadzić obok siebie różne gatunki tej rośliny. Dzięki krzyżowemu zapylaniu współczynnik zawiązywania owoców jest znacznie wyższy.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Odmiany borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w warunkach naturalnych rośnie na wilgotnych i umiarkowanie kwaśnych torfowiskach, w sąsiedztwie jezior i bagien. Towarowa uprawa borówki amerykańskiej w największym stopniu rozpowszechniła się w USA i Kanadzie, gdzie pojawiło się też wiele jej innych odmian. Aktualnie uprawa borówki amerykańskiej jest coraz bardziej powszechna na całym świecie, a Polska należy do największym producentów tego owocu w Europie. Do najpopularniejszych odmian borówki amerykańskiej hodowanych w naszym kraju zaliczamy:

  • Borówkę amerykańską Patriot – to odmiana wczesna, dojrzewa od połowy lipca, jej owoce są duże i spłaszczone
  • Borówkę amerykańską Bluecrop – rośnie szybko i intensywnie, obficie rodzi, a jej owoce są bardzo smaczne, odporna na mróz i choroby
  • Borówkę amerykańską Brigitta – to odmiana późna, dojrzewa nawet do końca września, krzewy zwykle przybierają kulisty kształt, owoce zbierają się w ciasne grona i mają charakterystyczny winny aromat.

Uprawa borówki amerykańskiej – od czego zacząć?

Jeśli chcesz zasadzić krzewy borówki amerykańskiej, zacznij od przygotowania odpowiedniego stanowiska. Borówka amerykańska najlepiej czuje się w stanowisku osłoniętym od wiatru i słonecznym. Bardzo ważna jest gleba, w jakiej będzie ona rosnąć. Koniecznie musi być to gleba kwaśna, o pH między 3,8 a 4,8. Powinna być ona też lekka, przepuszczalna i bogata w próchnicę i składniki mineralne. Odpowiednia gleba to kluczowa kwestia w sukcesie uprawy borówki amerykańskiej, koniecznie zadbaj więc o jej odpowiednie przygotowanie. W przypadku gleb mineralnych warto wzbogacić je materią organiczną, na przykład przekopując glebę z kwaśnym torfem. Jesienią, glebę pod borówki warto nawieźć naturalnym obornikiem lub ziemią kompostową. Ważne, aby regularnie kontrolować pH gleby, ponieważ jego podwyższenie może znacznie wpłynąć na zmniejszenie owocowania krzewów.

Kiedy sadzić krzewy borówkowe?

Krzewy borówki amerykańskiej możesz sadzić praktycznie przez cały sezon, ważny jest jednak rodzaj i wiek sadzonek. Jeżeli kupujesz sadzonki borówki amerykańskiej w centrum ogrodniczym, możesz je dostać już od marca aż do września, Najczęściej sprzedawane są 2 lub 3-letnie sadzonki, które już na drugi rok po zasadzeniu zaczynają owocować. Bardzo ważne, aby kupując sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, bezzwłocznie zasadzić je zaraz po przywiezieniu. Jesienne sadzenie borówek wymaga odpowiedniego zabezpieczenia młodych krzewów przed mrozem. Można zrobić to poprzez kopczykowanie.

Koniecznie przeczytaj  Wiosna w ogrodzie – sprawdź co zrobić, żeby obudzić swój ogród do życia na wiosnę?

Jak posadzić krzewy borówki amerykańskiej?

Sadzenie borówki amerykańskiej nie jest trudne. Po przygotowaniu odpowiedniego stanowiska i gleby możesz przejść do wykopania dołków na sadzonki. Dołek na krzew powinien być dość spory – jego głębokość powinna wynosić około 40 cm natomiast szerokość koło 60-80 cm. Krzewy sadzimy w rzędach. Krzewy powinny być oddalone od siebie o około 1,5 do 2,5 m. Wykopane dołki należy wypełnić ziemią ogrodową pomieszaną z kwaśnym torfem. Do tak przygotowanego dołka wsadzamy krzew borówki i zasypujemy. Wokół posadzonych roślin należy usypać kopczyk np. z rozdrobnionej kory sosnowej. Po posadzeniu krzewów należy je obficie podlać woda.

Jak pielęgnować krzewy borówki amerykańskiej?

Aby sadzonki borówki amerykańskiej rosły zdrowo i obficie owocowały, należy je odpowiednio pielęgnować. Bardzo ważne jest podlewanie, ponieważ rośliny te charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Szczególnie wrażliwe na niedobór wody są młode sadzonki w pierwszym roku po posadzeniu. W okresach letniej suszy koniecznie musisz więc dbać o regularne i obite nawadnianie borówki. Ważne jest też nawożenie, najlepiej używać nawozów przeznaczonych do borówki wysokiej i stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Oprócz regularnego nawadniania i nawożenia konieczne jest systematyczne ciecie oraz formowanie krzewów borówki. Przycinanie sprzyja bowiem lepszym i gęstszym przyrostom, na których tworzą się nowe pąki kwiatowe. W czasie pierwszych 3 lat po posadzeniu rośliny należy przycinać tylko chore i słabe pędy – najlepiej robić to wczesną wiosną. Od 4 roku można rozpocząć cięcie prześwietlające, które polega na usuwaniu najstarszych pędów roślin.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies