Strona Główna Ogród Borówka – uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Borówka – uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Autor: Maciej
Borówka – uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Borówka to jeden z ulubionych owoców sezonowych, zaraz obok truskawek i czereśni. Cena nie należy jednak do najniższych, jednak chęć rozkoszowania się ich smakiem na wiele sposobów najczęściej wygrywa. Dobra wiadomość jest taka, że od kolejnego sezonu możesz zajadać się nimi niemal do woli. Czyżby ceny miały spaść? Tego nie wiemy, za to wiemy, że borówkę z powodzeniem możesz uprawiać we własnym ogródku, a co za tym idzie – mieć niemal nieograniczony dostęp do pysznych (i zdrowych!) owoców. Podpowiadamy, jak uprawiać borówkę. Zapewniamy, że to całkiem proste!

Kilka słów na początek, czyli dlaczego warto spożywać borówki? 

Borówki są po prostu pyszne: to fakt. W kuchni można je wykorzystać na wiele sposobów – to drugi fakt. Trzecim jest ten, że to niesamowicie bogate źródło witamin i soli mineralnych. W tych niewielkich owocach (zwykle osiągają wielkość między 1 a 3 cm) znajduje się mnóstwo:

  • witamin A, B6, C, E i K;
  • witamin B1, B2 i B3;
  • kwasu foliowego.

Warto wiedzieć o tym, że borówki zaliczane są do grupy “superfoods”, a więc żywności naturalnej o korzystnym wpływie na ludzki organizm. Dlatego warto korzystać z darów natury i w sezonie zajadać się nimi tyle, ile tylko się da – i to bez większych wyrzutów sumienia, ponieważ (choć mają dość sporo cukrów) w 100 g owoców jest tylko niespełna 60 kcal! Co więcej, mają także bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą być spożywane również przez diabetyków. Indeks glikemiczny borówek to tylko 55!

Koniecznie przeczytaj  Ogród przyjazny pszczołom – dowiedz się jak go założyć?

Na tym nie koniec właściwości borówek: wykazują również działanie antynowotworowe. Oprócz tego wspierają układ trawienny, wspomagają pracę jelit, a także ściągają nadmiar złego cholesterolu. 

Stanowisko i gleba odpowiednie do uprawy borówek

Jeśli uwielbiasz borówki, nie musisz ich kupować: po prostu posadź krzaczki w ogródku i codziennie ciesz się łatwym dostępem do mnóstwa pysznych i zdrowych owoców. Krzaczki borówki nie mają na szczęście dużych wymagań bytowych, dzięki czemu z ich uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku zasadach:

  • Borówki nie lubią zimna, dlatego wybierając miejsce na ich uprawę, weź pod uwagę to, w którym nie będą narażone na silne podmuchy wiatru.
  • Borówki lubią słońce i potrzebują do niego dostępu, dlatego postaraj się zapewnić im słoneczne stanowisko. 
  • Borówek nie powinno się przelewać, dlatego zwróć uwagę na to, czy na wybranym stanowisku nie będzie się zbierać woda. Teren powinien być wypoziomowany. 
  • Aby borówki dobrze rosły, potrzebują lekkiej i przepuszczalnej gleby. Drugą bardzo istotną kwestią jest jej pH – powinno być niskie (3,8-4,8), a więc kwaśne. Im bogatsza w próchnicę i składniki pokarmowe gleba, tym lepiej. W przeciwnym wypadku krzaczki mogą rosnąć bardziej wątłe i będą słabsze, a tym samym – bardziej podatne na choroby. Jeśli nie masz pewności, czy gleba w Twoim ogrodzie jest wystarczająco kwaśna lub wiesz, że jest mineralna, zastosuj mieszankę w celu jej wzbogacenia. Wystarczy kwaśny torf lub kompost z trocin iglastych drzew. Ziemia powinna być przekopana z tymi dodatkami. 

Sadzenie borówek

Borówki nie mają specjalnych wymagań co do pory sadzenia – można to robić w zasadzie przez cały rok. Wybieraj krzewy, które mają już co najmniej 2 lata i osiągnęły wysokość minimum 30 cm. Taki wybór zwiększa szanse na to, że borówki się przyjmą i szybko wydadzą owoce. 

Koniecznie przeczytaj  Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Jeśli borówki chcesz zasadzić jesienią, nie możesz zapomnieć o tym, by sumiennie zabezpieczyć je przed nadejściem mrozów. Wokół pędów i korzeni usyp solidną warstwę kory lub trocin – to wystarczy, by zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Krzewy najlepiej sadzić w odstępach 1,2-2 m. 

Podlewanie borówek – ile wody potrzebują? 

Borówki, jak każda inna roślina, potrzebują nawadniania. Nie można ich jednak przelać – krzewy tego nie lubią. Borówkom należy zapewnić więc wilgotne, ale nie przemoczone podłoże. Przyjmuje się, że na każdy krzew powinno przypadać 10-20 litrów wody tygodniowo. Tyle w zupełności wystarczy, by rośliny dobrze rosły. 

Borówki przed zimą, czyli kilka słów o zabezpieczeniu krzaczków

Borówki dobrze zniosą zimę, jeśli przed nadejściem mrozów zabezpieczysz je przed przemarznięciem. W tym celu wystarczy gruba, solidna warstwa torfu, liści lub trocin, usypana szczelnie. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies