Strona Główna Ogród Borówki w sąsiedztwie – jakie rośliny mogą i powinny sąsiadować z borówką?

Borówki w sąsiedztwie – jakie rośliny mogą i powinny sąsiadować z borówką?

Autor: Maciej
zbliżenie na borówkę

Borówka amerykańska to bardzo popularny krzew owocowy coraz częściej spotykany w przydomowych ogródkach. Obficie owocuje, jest dość łatwa w uprawie, a do tego kryje w sobie mnóstwo cennych wartości odżywczych. Dodatkowym walorem jest jej estetyka – krzewy borówki bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie, mają pięknie przebarwiające się liście, tworzy niskie, ale atrakcyjne krzewy, które mogą być idealnym tłem do innych rośliny ogrodowych. Sprawdźmy zatem co warto sadzić w sąsiedztwie borówki aby stworzyć ciekawą aranżację ogrodową?

Borówka amerykańska w ogrodzie – stanowisko

Najważniejszą kwestią przed zasadzeniem w ogrodzie borówki amerykańskiej jest dobór odpowiedniego stanowiska i podłoża. Roślina ta ma bowiem pewne preferencje, których spełnienie zagwarantuje zdrowy wzrost i obfite owocowanie. Borówka amerykańska najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ciepłym, w miejscu osłoniętym od wiatru. Najlepiej umieścić ją w miejscu oddalonym od ulicy. Podłoże pod borówkę powinno mieć kwaśny odczyn i być bogate w składniki mineralne. Gleba powinna też być lekka, dobrze przepuszczalna i stale wilgotna. Sadząc borówki amerykańskie, warto wybrać kilka odmian, które różnią się terminem owocowania. Dzięki temu będziemy mieć owoce niemal przez całe lato. W sąsiedztwie borówkowej rabaty sadzimy rośliny o zbliżonych wymaganiach stanowiskowych i glebowych.

Jakie drzewa można sadzić w sąsiedztwie borówek?

Planując sadzenie drzew w sąsiedztwie borówek to, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, to docelowa wielkość drzewa oraz rozłożystość korony. Po kilku latach bowiem drzewo urośnie i może rzucać cień na krzewy borówkowe, co bardzo źle wpłynie na ich kondycję. Drzewa oraz wysokie krzewy trzeba więc sadzić kilkanaście metrów od zagajnika z borówkami, najlepiej od strony północnej, lub północno zachodniej. W ten sposób nie będą one ocieniać borówek, a dodatkowo staną się dla nich osłoną od wiatru. W sąsiedztwie borówek najlepiej sadzić niezbyt wysokie drzewa, takie jak niskie sosny, karłowe odmiany świerków, a także niskie odmiany brzóz. Dobrym towarzystwem dla borówki będą magnolie, które również lubią zaciszne zakątki.

Koniecznie przeczytaj  Morela w ogrodzie - uprawa, nawożenie i przycinanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Krzewy w sąsiedztwie borówki

Jeżeli chodzi o krzewy, które warto zasadzić obok borówki to dobierajmy je pod kątem wymagań glebowych, ale też kompozycji kolorystycznej. Mogą to być zarówno krzewy liściaste jak i iglaste. Przykładowo, do stworzenia parawanu osłaniającego borówki od wiatru, możemy wykorzystać żywotniki lub kosodrzewiny, czy ligustry. Rabatę ozdobną sąsiedztwie borówek pięknie wzbogaci na przykład brzoza brodawkowata Youngii, zimozielona mahonia pospolita, czy niskie odmiany berberysów. Obok borówek świetnie będą się też prezentowały jałowce, tworzące zwarte dywany, czy mikrobiota syberyjska. Wybierając rośliny sąsiadujące z borówką warto pamiętać o tym, że ciemnozielone liście lub igły pięknie będą podkreślać przebarwiające się jesienią na czerwono, liście borówek.

Krzewy kwitnące obok borówki

W sąsiedztwie borówki możemy również zasadzić krzewy kwitnące. Świetnie nadają się do tego kwitnące wczesną wiosną azalie lub hortensje bukietowe. Ich urokliwe kwiaty wspaniale ozdobią borówkowy zagajnik, a ich podobne preferencje glebowe sprawia, że będą się świetnie czuć w sąsiedztwie borówki. Obok borówek możemy też posadzić niskie i mało ekspansywne byliny, musimy jednak dbać o to, aby nie rozprzestrzeniały się zbyt mocno na owocujące krzewy, ponieważ staną się konkurencją i będą pobierać zbyt dużo składników pokarmowych oraz wody. Najlepiej zachować około 1,5 metra odległości od borówek. Lekko zacienione miejsca w borówkowej rabacie ozdobi kępa paproci lub funkii, które bardzo ładnie będą prezentować się w zestawieniu z krzewami borówek. W sąsiedztwie borówek amerykańskich możemy też zasadzić borówkę brusznicę lub kwitnącą żurawinę wielkoowocową, która nie tylko ozdobi zagajnik, ale również obdarzy nas pysznymi i super zdrowymi owocami, idealnymi na przetwory.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies