Strona Główna Kwiaty Budleja Dawida – charakterystyka, odmiany i uprawa w ogrodzie

Budleja Dawida – charakterystyka, odmiany i uprawa w ogrodzie

Autor: Maciej
Budleja Dawida

Budleja Dawida to niezwykle widowiskowy krzew, który wspaniale ozdobi każdy ogród. To popularna roślina kwitnąca, chętnie wybierana na przydomowe działki, ze względu na jej piękne kwiaty, które w okresie kwitnienia przyciągają setki kolorowych motyli. Uprawa budlei wcale nie jest trudna, dlatego jeśli poszukujesz do swojego ogrodu ciekawego krzewu kwitnącego, koniecznie weź ją pod uwagę.

Budleja – charakterystyka

Budleja Davida (Buddleja davidii) to krzew liściasty z rodziny trędnikowatych o zróżnicowanym pokroju. Pochodzi z Chin oraz Japonii, gdzie występuje w naturalnym środowisku. Jako roślina ozdobna popularna jest już na całym świecie, głównie ze względu na piękne, kolorowe kwiatostany, które przyciągają wiele motyli i innych owadów. Budleja jest krzewem osiągającym od 1 nawet do 5 metrów wysokości, o rozłożystym pokroju i łukowato wygiętych gałęziach. Liście są lancetowate i ciemnozielone, kwiaty natomiast zebrane są w dużych, kłosowatych kwiatostanach o różnych kolorach, od białych przez różowe i fioletowe, po ciemnoniebieskie.

Kwitnienie budlei przypada na początek sierpnia i trwa aż do października. Jej charakterystyczne, długie kwiatostany osiągają nawet 70 cm długości, osadzone na końcach jednorocznych pędów, przyjmują kształt kolby/wiechy. Kwiaty budlei rozwijają się stopniowo, początkowo na głównych pędach, dopiero później na bocznych. Pojedyncze kwiaty są bardzo drobne, a ich barwa może przybierać odcienie bieli, różu, filetu, lub purpury. Budleja słynie z pięknego zapachu który wydzielają jej kwiaty, to właśnie on przyciąga rzesze motyli i innych owadów. Z tego powodu budleja nazywana jest też motylim krzewem.

Najpopularniejsze odmiany budlei to między innymi:

  • ’Black Knight’ – o ciemnofioletowych kwiatach,
  • ’Royal Red’ – o purpurowo-czerwonych kwiatach,
  • ’Pink Delight’ – o różowych kwiatach,
  • ’White Profusion’ – o białych kwiatach.
Koniecznie przeczytaj  Czym pomalować meble ogrodowe?

Uprawa Budlei w ogrodzie

Budleja jest krzewem łatwym w uprawie, lubiącym słoneczne lub półcieniste stanowiska. Preferuje gleby przepuszczalne, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Wymaga podlewania w okresie długotrwałych susz. W Polsce jest krzewem mrozoodpornym, ale w okresie zimowym, zwłaszcza gdy roślina jest młoda, wymaga okrycia na zimę (np. ściółką z liści lub agrowłókniną).

Budleja jest rośliną szybko rosnącą, która po kilku latach może osiągnąć spore rozmiary. Ze względu na to, warto przemyśleć dokładnie miejsce, w którym zostanie zasadzona, aby mieć pewność, że będzie miała wystarczająco dużo miejsca na swój rozwój. Najlepiej sadzić ją wiosną lub jesienią.

Sadzenie Budlei

Sadzenie budlei najlepiej przeprowadzać w okresie wiosennym lub jesienią. Przed sadzeniem warto przygotować miejsce, w którym krzew ma być posadzony. Należy wybrać słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce, z dobrze odcedzającym się podłożem. Przygotowaną glebę należy wzbogacić w próchnicę i nawozy mineralne, takie jak np. kompost lub nawóz uniwersalny.

Sadzonki budlei należy posadzić w dołku o głębokości około dwukrotności wysokości bryły korzeniowej, a odstępy między sadzonkami powinny wynosić około 1-1,5 metra. Należy zadbać o to, aby korzenie zostały dokładnie przykryte ziemią, a po posadzeniu roślinę obficie podlać.

Budleja w ogrodzie – jak wybrać dla niej sąsiedztwo?

Planując ogrodowe aranżacje, warto uwzględniać w nich preferencje roślin i tak je rozmieszczać, aby sąsiadujące ze sobą gatunki miały podobne wymagania glebowe, oraz stanowiskowe, a także jeśli to możliwe, aby w jakiś sposób „pomagały” sobie. W przypadku Budlei, również dobrze wybrać dla niej towarzystwo, które korzystnie wpłynie nie tylko na jej wzrost, ale też będzie współgrać wizualnie w przestrzeni. Oto kilka przykładów roślin, które warto posadzić w pobliżu budlei:

  • Lawenda – ta roślina również ma charakterystyczny zapach, który przyciąga pszczoły i motyle. Lawenda i budleja to doskonała para, ponieważ obie rośliny lubią słoneczne stanowiska i dobrze rosną na podobnych glebach.
  • Rośliny cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy lub hiacynty – te rośliny kwitną na wiosnę, przed pojawieniem się kwiatów budlei, dzięki czemu można uzyskać ciągłą sekwencję kwitnienia. Dodatkowo, ich kolorowe kwiaty będą stanowić piękne tło dla budlei.
  • Róże – budleja i róże to doskonała para, ponieważ obie rośliny kwitną latem i wczesną jesienią. Dodatkowo, budleja może chronić róże przed atakiem szkodników, ponieważ kwiaty budlei przyciągają wiele owadów zapylających, które mogą pomóc w zwalczaniu szkodników.
  • Forsycje – ta roślina również kwitnie na wiosnę i może tworzyć piękny kontrast kolorystyczny z kwitnącą na lato budleją. Forsycja i budleja to rośliny, które lubią słoneczne stanowiska i dobrze rosną na podobnych glebach.
  • Migdałowiec – to drzewo lub krzew, które również kwitnie na wiosnę. Kwiaty migdałowca mają piękny, delikatny zapach i mogą tworzyć piękne kontrasty kolorystyczne z kwitnącą na lato budleją.
Koniecznie przeczytaj  Tulipanowiec amerykański - uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Pielęgnacja budlei

Pielęgnacja budlei jest dość prosta. W okresie wegetacji warto regularnie podlewać i nawozić roślinę. Wiosną można wykonać przycinanie, usuwając suche, uszkodzone i chore pędy oraz nadając krzewowi kształt. W razie potrzeby można również stosować środki przeciwko chorobom i szkodnikom.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies