Strona Główna Ogród Budujesz oczko wodne? Dowiedz się, jak wybrać najlepszą folię?

Budujesz oczko wodne? Dowiedz się, jak wybrać najlepszą folię?

Autor: Maciej
Budujesz oczko wodne?

Oczko wodne może być wspaniałą ozdobą Twojego ogrodu. Skomponowane ze specyficzną roślinnością, właściwą dla terenów położonych w pobliżu wody stworzy naprawdę magiczne miejsce. Zanim jednak zaczniesz cieszyć się własnym zbiornikiem wodnym w ogrodzie, będziesz musiał wykonać szereg prac przygotowawczych. Począwszy od wybrania odpowiedniego miejsca, przygotowania nawierzchni, poprzez wykopanie oczka, aż po aranżację przestrzeni wokół, zasadzenie roślin i zalanie zbiornika. Każdy z tych etapów jest ważny, jednak na niektóre kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jedną z tych kwestii jest folia do oczka wodnego. Wybór foli wpłynie bowiem na wytrzymałość Twojego zbiornika. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając folię do oczka, jakie są jej rodzaje i jakie parametry są istotne.

Folia do oczka wodnego – charakterystyka i rodzaje

Folia do oczka wodnego musi być trwała i wytrzymała – tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się stworzonym zbiornikiem przez lata. Dostępne są trzy rodzaje folii, które najczęściej używane są do budowy przydomowych akwenów wodnych. Każda z nich ma nieco inne parametry i właściwości. Warto przyjrzeć się nieco bliżej każdej z nich, aby dobrać najlepszą do swoich potrzeb i oczekiwań. Głównym parametrem, pod względem którego dzieli się folie, jest rodzaj tworzywa, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy następujące folie:

  • Folia PCV – to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj folii. Wykonana z polichlorku winylu, charakteryzuje się łatwą dostępnością i dobrymi parametrami. Jest odporna na czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem folii PCV jest stosunkowo łatwa naprawa za pomocą specjalnego kleju. Dostępne są różne grubości foli PCV. Dla dużych oczek wodnych należy wybierać grubszą folię.
  • Folia PE – kolejnym rodzajem folii foli, którą możesz użyć do oczka wodnego, jest folia z polietylenu czy folia PE. Ten rodzaj folii nadaje się najlepiej do tak zwanych ogrodów bagiennych. W stosunku na przykład do folii PCV, folia PE jest mniej wytrzymała, na warunki atmosferyczne – po długiej ekspozycji na słońce lub pod wpływem silnych mrozów może zacząć pękać.
  • Folia EPDM – wykonana ze sztucznego kauczuku, charakteryzuje się największą trwałością i najlepszą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Producent tego typu folii obiecuje nawet 50 lat żywotności.
Koniecznie przeczytaj  Drzewa owocowe do małego ogrodu - jakie wybrać?

Na jakie parametry zwracać uwagę, podczas wyboru folii do oczka wodnego?

Poszukując najlepszej folii do oczka wodnego, przede wszystkim wybieraj spośród folii, które są do tego przeznaczone. To ważne, aby dokładnie sprawdzić przeznaczenie folii, ponieważ możesz spotkać się z wieloma ofertami folii, które zupełnie nie nadają się jako izolacja między zbiornikiem wodnym a gruntem. Lepiej więc nie ryzykuj, kupując na przykład tańszą folię budowlaną. Nie dość, że nie zagwarantuje ona odpowiedniej izolacji, to dodatkowo może zanieczyścić glee trującymi związkami chemicznymi. Kolejnym ważnym parametrem w wyborze folii do oczka wodnego jest grubość folii, którą należy dobrać do wielkości akwenu. Przykładowo do zbiornika o pojemności do 10 tys. litrów, wystarczająca będzie folia PCV o grubości 0,5 mm. Z kolei w większych oczkach, lepiej zastosować folię o grubości 1 mm. Wbrew pozorom istotnym parametrem jest też kolor folii. Dostępne są folie w różnorodnych kolorach – żółtym, niebieskim, czy czarnym. Dla uzyskania naturalnego efektu najlepiej wybrać folie w kolorze czarny, brązowym lub ciemnozielonym.

Cena folii do oczka wodnego a jakość

Cena foli do oczka wodnego oczywiście nie jest bez znaczenia. Poszukując ekonomicznych rozwiązań, pamiętaj o przysłowiu „co tanie to drogie”. Niestety może zdarzyć się tak, że tanie folie będą bardzo słabej jakości, przez co mogą szybko się niszczyć i sprawić, że w Twoim oczku zbyt szybko zaczną pojawiać się uszkodzenia. Tak może się stać na przykład w przypadku wspomnianych wcześniej folii PE, które są najtańsze, jednak najmniej trwałe. Do najbardziej wytrzymałych folii zalicza się folie kauczukowe, jednak one niestety należą też do grona najdroższych folii. Za wysoką ceną idzie wysoka jakość, dlatego czasami lepiej zainwestować w droższy produkt, który będzie służył przez lata. Jest to szczególnie opłacalne przy dużych zbiornikach wodnych, które wymagają znacznie lepszych parametrów. Pośrednim rozwiązaniem jest folia PCV, którą kupisz w przystępnej cenie w stosunkowo dobrej jakości.

Koniecznie przeczytaj  Pigwa a pigwowiec – czym się różnią, jakie mają właściwości i jak je uprawiać?

Jaką folię do oczka wodnego wybrać?

Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju folii do oczka wodnego powinna być podjęta na podstawie analizy parametrów dostępnych folii, a także potrzeb danego akwenu. Duże oczka wodne, umiejscowione w miejscu wyeksponowanym na słońce i działanie czynników atmosferycznych, wymagają zastosowania produktów charakteryzujących się dobrymi parametrami. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję, że twój zbiornik wodny będzie Ci służył nawet przez kilkadziesiąt lat. Oszczędzając na takich elementach jak folia do oczka, musisz liczyć się z tym, że po kilkunastu, a nawet po kilku latach, będziesz musiał naprawiać podłoże swojego zbiornika.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies