Strona Główna Ogród Cebula w Twoim ogrodzie. Jak sadzić cebulę? Czy można uprawiać cebulę w doniczce?

Cebula w Twoim ogrodzie. Jak sadzić cebulę? Czy można uprawiać cebulę w doniczce?

Autor: Maciej
Cebula w Twoim ogrodzie. Jak sadzić cebulę? Czy można uprawiać cebulę w doniczce?


Cebula słynie ze swoich niepowtarzalnych walorów smakowych oraz prozdrowotnych. Nieodłączny składnik wielu dań jest też uznawany za naturalny antybiotyk. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, męczy nas kaszel czy katar, często sięgamy po naturalny syrop z cebuli. Warto więc mieć to wyjątkowe warzywo zawsze pod ręką. Uprawa cebuli nie jest trudna, nie wymaga doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy kawałek przestrzeni na grządce lub donica z ziemią do warzyw, a także dobrej jakości cebulki. Dzięki tym składnikom dość szybko uda się wyhodować własną cebulę pełną smaku i aromatu, a także witamin i minerałów.

Cebula – charakterystyka i właściwości

Cebula zwyczajna to roślina dwuletnia, zwykle jednak uprawiana jako jednoroczna. To jedna z najstarszych roślin uprawnych znanych przez ludzkość. Uprawiana była już ponad 5 tysięcy lat temu. Ze względu na jej cenne właściwości lecznicze, a także walory smakowe, cebula jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Jej uprawa nie jest trudna i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zalety posiadania cebuli w pobliżu są za to bezcenne.

Właściwości zdrowotne cebuli

Cebula uznawana jest za naturalny antybiotyk ze względu na mnogość witamin i minerałów. Zawiera ona silne antyutleniacze, cenne flawonoidy, które zmniejszają ryzyko chorób serca, a także nowotworów. Świeża cebula ma najwięcej prozdrowotnych właściwości. Syrop z cebuli to powszechnie stosowany środek na kaszel, objawy grypy i przeziębienia. Cebula ma też bardzo wysoką zawartość żelaza, przez co polecana jest w leczeniu anemii.

Jak zacząć uprawiać cebulę?

Do uprawy cebuli potrzebujemy kawałka miejsca na działce lub większej donicy na tarasie. Cebula najlepiej czuje się w ziemi próchniczej, o pH nieprzekraczającym 6,5. Dobrze, aby ziemia była żyzna, bogata w składniki odżywcze, można podłoże wesprzeć nawozem naturalnym. Obfite zbiory cebuli w dużej mierze zależą od odpowiedniej zawartości potasu oraz fosforu w glebie. Warto wiec zadbać, o to, aby podłoże było bogate zwłaszcza w te dwa składniki odżywcze. Cebula lubi stanowiska słoneczne. Kiedy uprawiamy cebule w przydomowym warzywniku i nie chcemy stosować chemicznych środków ochrony roślin, w celu uniknięcia chorób i ataków szkodników warto stosować uprawę płodozmianową. Pożądanym przedplonem dla cebuli jest np. fasola szparagowa lub ogórki. Nie zaleca się natomiast uprawiania cebuli po ziemniakach, burakach, marchwi i selerze. Uprawa cebuli może być z siewu wiosennego lub jesiennego, z rozsady oraz z dymki.

Koniecznie przeczytaj  Grudniki: bożonarodzeniowe kaktusy. Jak je uprawiać?

Jak sadzić cebulę?

W uprawach rolniczych najczęściej dominuje uprawa z siewu wiosennego do gruntu, jednak wymaga to stosowania herbicydów. W uprawie domowej zdecydowanie lepiej sprawdza się uprawa cebuli z rozsady lub z dymki. Uprawa z rozsady jest łatwiejsza pod względem walki z chwastami, a także pozwala na szybsze zbiory. Rozsadę można produkować w tunelu foliowym, inspekcie lub w szklarni. Nasiona wysiewamy do skrzynek z mieszanką odkwaszonego torfu i ziemi kompostowej. Wysiew odbywa się wczesną wiosną. Najlepszy jest wysiew rzędowy. W miarę wzrostu siewki należy przerwać. Kiedy rośliny mają po 3,4 liście, możemy przesadzać je na grządkę. Znacznie łatwiejsza jest uprawa cebuli z dymki. Dymka, czyli małe cebulki kupujemy gotowe do wysadzenia w gruncie. Zakupione cebulki wysadzamy wczesną wiosną, począwszy od marca. Dymkę wsadzamy na taką głębokość, aby jej wierzchołek usytuowany był na poziomie gruntu. Możemy sadzić dumkę rzędowo, zachowując około 5 do 8 cm odległości pomiędzy cebulkami.

Uprawa cebuli – pielęgnacja

Po wysadzeniu cebuli pielęgnacja przede wszystkim polega na usuwaniu chwastów i spulchnianiu gleby między rzędami. W razie konieczności podlewamy oraz nawozimy. Cebula korzeni się dość płytko, dlatego jest wrażliwa na niedobory wody. Z tego powodu w okresach suszy musimy pamiętać o nawadnianiu.

Kiedy zbierać i jak przechowywać cebule?

O tym, że cebula jest gotowa do zbiorów, poinformują nas szczypiory. Kiedy ponad połowa jest załamana, to znak, że już możemy przygotowywać się do zbiorów. Nie należy zbyt długo z tym czekać, ponieważ wpłynie to na skrócenie okresu przechowywania. Cebulę po wykonaniu z ziemi musimy dosuszyć najlepiej na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy na dłużej przechowywać nasze zbiory, liście oraz zewnętrzne łuski cebuli muszą być całkowicie suche. Cebulę możemy przechowywać suchym i chodnym miejscu w powieszonych siatkach, zaplecioną w warkocze, lub ułożoną w skrzyneczkach.

Koniecznie przeczytaj  Czas na wiosenną pielęgnację Twojego ogrodu. Sprawdź, jak i czym przycinać krzewy i drzewa?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies