Strona Główna OgródTrawnik Choroby trawnika – leczenie i preparaty

Choroby trawnika – leczenie i preparaty

Autor: Maciej
Choroby trawnika

Choroby trawy atakują rośliny przez cały rok – właśnie dlatego ważna jest odpowiednia jego pielęgnacja i zapobieganie rozwojowi grzybów. Jeśli jednak nie uda się ochronić trawy przed chorobą, należy wprowadzić odpowiednie leczenie. Jak zwalczyć najczęściej występujące choroby? W jaki sposób zapobiec ich rozwojowi? Sprawdź!

Najczęściej występujące choroby trawnika

Jeśli chodzi o choroby trawnika – leczenie wszystkich zmian grzybiczych najlepiej rozpocząć odpowiednio wcześnie. Aby jednak móc to zrobić, należy umiejętnie rozpoznać chorobę. Oto najczęściej występujące z nich: 

Pleśń śniegowa

Choroba uaktywniająca się zazwyczaj w okresie wiosennym. Sprzyja jej wilgoć i niskie temperatury. Pierwszym objawem jest brązowienie trawy: na powierzchni pojawiają są brunatne plamy o średnicy ok. 20 cm. Wraz z rozwojem choroby, w ciągu kilku dni stają się biało-różowe. Grzyb atakuje na początku niewielkie fragmenty trawnika: jeśli szybko wykryjemy chorobę, możemy łatwo zapobiec jej rozprzestrzenianiu. Pleśń śniegową najłatwiej zwalczyć opryskiem grzybobójczym, np. Tango 500 SC. Należy pokryć preparatem zdrowe obszary i niezwłocznie usunąć wszystkie zaatakowane fragmenty wraz z kilkoma centymetrami podłoża. Dzięki temu zastopujemy dalszy rozwój choroby.

Mączniak prawdziwy

Po zaatakowaniu na liściach gromadzą się białe zarodniki, przypominające mączny nalot. Pod wpływem patogenu liście szybko zmieniają barwę na żółć, zaczynając obumierać. Niestety nie można uratować zarażonych źdźbeł. Należy niezwłocznie je usunąć i spryskać resztę trawnika środkiem ochrony roślin.

Brunatna plamistość

jeśli zauważamy brunatne lub czarne plamy na trawniku, najprawdopodobniej mamy do czynienia z helmintosporiozą, zwaną również brunatną plamistością. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj w okresie letnim lub jesiennym i atakuje źdźbła, a w razie braku leczenia: także korzenie. Aby zwalczyć brunatną plamistość, należy spryskać trawnik fungicydem (np. Ronilan 500 SC), ściąć zainfekowane obszary i ograniczyć zacienienie. Warto zadbać także o wzbogacenie gleby mieszanką azotowo-potasową.

Koniecznie przeczytaj  Jak oddzielić trawnik od rabaty, czyli obrzeża ogrodowe?

Zgorzel fuzaryjna traw

Choroba występująca najczęściej po intensywnych opadach deszczu. Atakuje najczęściej trawniki, które nie były poddawane wiosennej wertykulacji. Pierwszym objawem jest czarne zabarwienie podziemnych części roślin. Na powierzchni choroba ujawnia się pod postacią smugowych lub pierścieniowych plam na liściach – choć mogą być też pokryte śluzem. Po czasie trawa obumiera, przez co trawnik znacznie się przerzedza. Podczas leczenia należy pokrywać trawnik preparatem grzybobójczym – w tej roli sprawdzi się świetnie Topsin M 500 SC. Warto zadbać także o zrównoważone nawożenie i nawadnianie gleby.

Czarcie kręgi

Chorobę wyróżniają skupiska grzybów kapeluszowych, obrastające trawnik. Schorzenie występuje najczęściej w ogrodach położonych blisko lasu. Choroba nie jest bardzo groźna dla roślin – porastające trawnik  grzyby wyglądają jednak nieestetycznie. Aby pozbyć się choroby, należy wykonywać regularne wertykulacje i aeracje i na bieżąco pozbywać się wyrastających grzybów. W wyjątkowo zainfekowanych obszarach najlepiej całkowicie usunąć trawę wraz z systemem korzennym, pozbyć się części podłoża i zasiać nowe nasiona: warto rozważyć tą opcję szczególnie, jeśli walczymy z chorobą już długo.

Rdza źdźbłowa

Choroba rozwijająca się przeważnie późnym latem, w bardzo ciepłe i wilgotne dni. Podczas jej rozwoju na źdźbłach tworzą się niewielkie plamki pokryte miedzianym nalotem, przypominającym rdzę. Po wystąpieniu objawów należy spryskać rośliny fungicydem: np. Tango 500 SC. Do niszczenia rdzy posłużyć mogą także naturalne preparaty – napary ze skrzypu i piołunu.

Choroby traw – jak można im zapobiec?

Choroby traw są dość trudne do zwalczenia – najlepiej więc im zapobiegać, zamiast leczyć. Kluczem do sukcesu jest systematyczna i dokładna pielęgnacja: począwszy od regularnego odchwaszczania i koszenia, kończąc na odpowiednim odprowadzaniu wody w wilgotnych okresach. 

Warto nawozić glebę regularnie, używając na zmianę preparatów bogatych w zróżnicowane substancje – w cieplejsze miesiące: w azot, a w chłodniejsze: w fosfor i w potas. Nie można doprowadzić przy tym do przenawożenia – przekarmiona trawa jest mniej odporna na choroby. Najlepiej sugerować się instrukcją zawartą na opakowaniu produktu zarówno w kwestii terminu, jak i regularności nawożenia.

Koniecznie przeczytaj  Trawa z rolki - alternatywa dla wysiewu. Co musisz o niej wiedzieć?

Wiosną należy pamiętać o wertykulacji trawnika, latem: o napowietrzaniu, a jesienią: o wzbogacaniu gleby w potas. Z kolei choroby grzybowe trawnika występujące zimą prawdopodobnie nie rozwiną się, jeśli skosisz trawnik przed pojawieniem się pierwszych opadów śniegu. Warto zaopatrzyć się też w zapobiegawcze preparaty na choroby trawnika – opryski nie wpływają dobrze na kondycję roślin, mogą jednak zabić choroby w samym zarodku. Nie powinniśmy jednak wykonywać ich bez wyraźnego powodu: najlepiej sięgnąć po nie dopiero wtedy, gdy zobaczymy pierwsze objawy, które ciężko przyporządkować do konkretnej choroby.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies