Strona Główna OgródTrawnik Chwasty na trawniku – jak zwalczyć chwasty?

Chwasty na trawniku – jak zwalczyć chwasty?

Autor: Maciej
Chwasty na trawniku - jak zwalczać chwasty?

Chwasty to zmora nie tylko zawodowych, czy też amatorskich rolników, ale też zapalonych ogrodników, którzy skrzętnie pielęgnują swój ogród, pragnąc, aby cieszył oko i był wizytówką domu. Walka z chwastami to ciężki i długotrwały bój. Jednak znając odpowiednie metody, mamy szansę na zwycięstwo. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na zwalczanie chwastów.

Praca u podstaw, czyli walka z chwastami na trawniku, którego jeszcze nie ma

Czy można zwalczać chwasty na trawniku, który jeszcze nie istnieje? Owszem i to właśnie jest klucz do sukcesu i jeden z najważniejszych filarów skuteczniej walki o piękny trawnik. Nie chodzi tutaj o żadną wirtualną walkę, z niewidzialnym przeciwnikiem. Chodzi o odpowiednie przygotowanie terenu, na którym planujemy założyć trawnik. Planując bowiem dopiero założenie zielonego dywanu w ogrodzie, będąc na etapie budowy domu i aranżacji przestrzeni zielonej, jesteśmy w bardzo korzystnej sytuacji, ponieważ możemy zastosować działania prewencyjne. Znacznie trudniej jest walczyć z chwastami na istniejącym już trawniku, ponieważ musimy uważać na to, aby nie uszkodzić przy tym trawy i pobliskich, ozdobnych roślin.

Jak przygotować teren pod trawnik, aby zapobiec jego zachwaszczeniu?

Nasiona chwastów mają to do siebie, że roznoszą się szybko, mają duże zdolności asymilacyjne i rozrastają i mnożą się znacznie szybciej niż na przykład trawa dekoracyjna. Z tego względu, nawet na terenie budowy, kiedy mamy do czynienia z czystą, świeżo nawiezioną glebą, istnieje bardzo dużo ryzyko, że wraz z ziemią, dotarł do nas chwasty. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zastosować odpowiednie oprysk. Herbicydy na chwasty stosujemy dwukrotnie, w odstępie około 7 do 10 dni. W ten sposób pozbędziemy się pewnej części nasion chwastów, które mogłyby utrudnić wzrost młodych nasion trawy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich w 100%, przede wszystkim dlatego, że nasiona przenoszą się wraz z wiatrem, a także roznoszone są przez zwierzęta, a nawet ludzi. Kiedy na przygotowanej odpowiednio glebie wysiejemy trawę, istnieje spora szansa, że przed jej wykiełkowaniem zauważymy młode pędy chwastów. To jest kolejny bardzo ważny moment walki z nimi. Regularne, ręczne wyrywanie chwastów, zminimalizuje ich ekspansje na trawniku i da młodej trawie lepsze warunki do wzrostu.

Koniecznie przeczytaj  Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Najpopularniejsze chwasty w ogrodzie

Istnieje wiele różnych gatunków chwastów, jakie możemy spotkać w przydomowych trawnikach. Mimo iż niektóre z nich mogłyby być traktowane jako element ozdobny – mowa tutaj na przykład o stokrotkach, najczęściej, większość pasjonatów ogrodnictwa, życzyłoby sobie jednak, aby żadne z nich nie psuły efektu wizualnego trawnika. Chwasty zwykle posiadają bardzo mocno rozbudowany system korzeniowy, przez co trudno jest je usuwać ręcznie. Do najczęściej pojawiających się chwastów, trudnych do zwalczenia zaliczamy:

  • perz właściwy;
  • babkę zwyczajną;
  • mniszek pospolity;
  • gwiazdnicę pospolitą;
  • komonicę zwyczajną;
  • szczawnik zajęczy;
  • koniczyna.

Czym wytępić chwasty?

Do najlepiej znanych i najpopularniejszych metod zwalczania chwastów w trawie należy ich regularne pielenie. Oczywiście jest to metoda pracochłonna, czasochłonna i nie zawsze skuteczna, zwłaszcza w przypadku chwastów, o silnym i głębokim systemie korzeniowym. W sklepach ogrodniczych dostaniemy specjalne narzędzia – tak zwane wyrywacze, mające ułatwiać pielenie chwastów. Ręczne wyrywanie chwastów jest najskuteczniejsze w przypadku chwastów jednoliściennych takich jak włośnica sina, mniszek lekarski czy wiechlina roczna. Przydatnym narzędziem w walce z chwastami jest również weltykulator. Regularna wertykulacja trawy pomaga oczyszczać ją z obumarłych. na przykład po oprysku, chwastów. Wertykulacja jest dość skuteczna w walce z koniczyną.

Jak skutecznie usuwać chwasty?

Wydawać by się mogło, że usuwanie chwastów nie jest trudną sztuką, pomijając jej czaso i pracochłonność. Aby jednak było ono skuteczne, powinniśmy wziąć pod uwagę gatunki występujących chwastów i ich charakterystykę. Przykładowo, chwasty jednoroczne takie jak gwiazdnica pospolita, komosa biała, żółtnica drobnokwiatowa czy tobołki polne są stosunkowo łatwe do zwalczenia. Jeżeli chwasty te usuniemy, zanim wytworzą nasiona, możemy świętować zwycięstwo. W przypadku roślin jednorocznych zimują bowiem tylko nasiona. a część nadziemna jesienią gnije. Usuwając chwasty, pamiętajmy, aby wykopać ich kłącza i korzenie, aby uniemożliwić im odrośnięcie. Nieco trudniejsza sytuacja jest w przypadku chwastów wieloletnich, zwłaszcza przy dużym zagęszczeniu chwastów dwuliściennych. W walce z nimi skuteczną metodą będzie zastosowanie herbicydów, czyli chemicznych środków na chwasty.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie trawnika - jak i kiedy podlewać murawę?
Zdjęcie przedstawia mlecze oraz inne chwasty na trawniku
Chwasty w ogrodzie bywają nie lada problemem, z którym często trudno sobie poradzić.

Herbicydy na chwasty

W sklepach ogrodniczych z pewnością znajdziemy różne rodzaje oprysków na chwasty, do najpopularniejszych herbicydów przeznaczonych do usuwania chwastów dwuliściennych zaliczamy: Biofix, Mniszek, Chwastox czy Starane. Po zastosowaniu oprysku, po około 7-10 dniach zauważymy obumarcie części nadziemnej chwastów. Po ich całkowitym zeschnięciu należy usunąć je z trawnika. Na obszarze, gdzie zostały zastosowane herbicydy na chwasty, należy unikać wszelkich prac agrotechnicznych takich jak kopanie, grabienie, czy sianie, przez około dwa do czterech tygodni. Ważne też, aby chronić dzieci oraz domowe zwierzęta przed kontaktem z opryskiem.

Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

Wybierając odpowiedni preparat do walki z chwastami, należy dobrać go do rodzaju chwastów, a także dokładnie stosować się do zaleceń i dawkowania umieszczonego na etykiecie produktu. Bardzo istotną kwestią jest termin stosowania oprysku na chwasty. Jeżeli chcemy pozbyć się się chwastów na trawniku, czy też na drogach lub chodnikach, możemy oprysk wykonywać przez cały sezon. Z kolei walkę z chwastami między krzewami i drzewami, najlepiej toczyć wczesną wiosną lub też późną jesienią, po opadnięciu liści.

Jak wykonywać oprysk na chwasty?

Jak już wspominano, stosując oprysk na chwasty, przede wszystkim musimy stosować się do zaleceń mieszczących się na etykiecie produktu. Oprysk najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Ważne, aby wybrać pogodny bezwietrzny dzień. Wykonując oprysk na wietrze, ryzykujemy, że zostanie on przeniesiony na inne rośliny, w tym te ozdobne, a jego skuteczność na chwasty w trawie zmaleje. Nie należy opryskiwać trawy na chwasty po deszczu, ani też bezpośrednio przed spodziewanymi opadami. Przed planowanym opryskiem trawnika, nie należy go kosić, ponieważ im większe chwasty, tym większą powierzchnią dostanie się do nich środek mający je zwalczyć. Unikajmy opryskiwania zawsze tym samym preparatem, może to spowodować bowiem nagromadzenie się chwastów odpornych na niego.

Koniecznie przeczytaj  Jak siać trawę w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik

Profilaktyka w walce z chwastami

Oprócz mechanicznego wyrywania chwastów bardzo ważna jest profilaktyka trawnika. Zrównoważone nawożenie, odpowiednie koszenie trawy, a także jej nawadnianie wpłynie pozytywnie na kondycję trawy. Silne ukorzenienie, a także zagęszczenie trawnika jest ważne z punktu widzenia walki z chwastami, ponieważ utrudnia im rozrost. Niestety walka z chwastami to nie jest jednorazowa bitwa, ale długotrwała, jeśli nie nawet wieczna wojna. Systematyczne pielenie, opryski oraz zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam jednak na bycie stroną dominująca w tej wojnie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym dywanem w okresach między kolejnymi bitwami.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies