Strona Główna Ogród Ćma bukszpanowa – co to za owad, kiedy trzeba z nią walczyć?

Ćma bukszpanowa – co to za owad, kiedy trzeba z nią walczyć?

Autor: Maciej
Ćma bukszpanowa – co to za owad, kiedy trzeba z nią walczyć?

Bukszpan to bardzo popularna roślina ogrodowa powszechnie stosowana do formowania żywopłotów. Rośnie dość wolno, jednak nie jest bardzo wymagająca i przy dobrym prowadzeniu, formuje się i prezentuje bardzo efektownie. To, co może jednak skutecznie doprowadzić do upadku skrzętnie hodowanego bukszpanowatego żywopłotu, to szkodnik nazywany ćmą bukszpanową. Jak ją rozpoznać? Jak z nią walczyć i czy zaatakowany przez ćmę bukszpan da się jeszcze uratować?

Ćma bukszpanowa – charakterystyka

Ćma bukszpanowa, czyli Cydalima perspectalis to szkodnik pochodzący z terenów Azji wschodniej. W ciągu ostatni lat stał się silnym zagrożeniem dla bukszpanu wiecznie zielonego, który w Polsce jest rośliną bardzo chętnie wybieraną na tworzenie żywopłotów. Ten inwazyjny gatunek motyla jest bardzo groźnym szkodnikiem, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Co gorsze może nawet doprowadzić do obumarcia całych plantacji bukszpanu, nie mówiąc już o domowych żywopłotach czy nawet wolnorosnących osobnikach. Jak więc bronić się przed tym niepozornym motylem? Czy mamy jakiekolwiek szanse, aby uratować roślinę, kiedy zauważymy na niej małe zielone gąsienice?

Pierwszy krok – diagnoza

Aby w ogóle mówić o walce z ćmą bukszpanową, pierwsze co musimy zrobić to zdiagnozować problem, czyli rozpoznać szkodnika. Ćma bukszpanowa jest dla bukszpanu najbardziej szkodliwa w stadium gąsienicy. Dorosłe motyle żywią się bowiem głównie nektarem kwiatów oraz sokami roślinnymi. Gąsienice zaś obgryzają zarówno młode, jak i zdrewniałe części bukszpanu. Ich żywozielony kolor sprawia, że są bardzo trudne do odnalezienia. Co gorsze, samice składają milimetrowe jaja w środku krzewu na spodniej stronie liści, dlatego często, zanim zauważymy ich obecność, jest ich już mnóstwo.

Jak rozpoznać gąsienice ćmy bukszpanowej?

Aby uratować swoją uprawę bukszpanu, musimy być bardzo czujni i w razie pojawienia się pierwszych objawów złej kondycji roślin, musimy działać. Larwy ćmy bukszpanowej tworzą charakterystyczne oprzędy, a ich kokony pokrywa czerwona powłoka. Na gałęziach rośliny, na której ulokowane są kokony, możemy dostrzec obfitą wełnianą powłokę w kolorze białym. Kolor gąsienic ćmy bukszpanowej ulega zmianie wraz z wiekiem, Młode gąsienice mają barwę jasnozieloną, natomiast starsze przebarwiają się na kolor brązowy. Im dłużej gąsienice żerują na bukszpanie, tym więcej połaci gołożerów będziemy mogli zaobserwować. Dodatkowo zauważymy na nich specyficzną przędzę. Gąsienice ćmy bukszpanowej żerują od wiosny do jesieni i mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia bukszpanowych kompozycji.

Koniecznie przeczytaj  Konwalia – uprawa i pielęgnacja

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Jak już wspomniano, im szybciej zdiagnozujemy problem i znajdziemy przyczynę pogorszenia kondycji bukszpanu, tym szybciej zaczniemy walkę. Sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest kilka. Pierwszy polega przede wszystkim na działaniach prewencyjnych. Podczas sezonu musimy dokładnie przeglądać bukszpan co 10-14 dni. W momencie, kiedy zaobserwujemy na liściu lub gałązce gąsienice, lub jaja ściągamy je ręcznie, a uszkodzony fragment rośliny wycinamy i palimy. Inne sposoby walki z tym szkodnikiem to różnego rodzaju pułapki. Mogą to być tablice lepowe lub feromony płciowe wabiące samice. Wywabiając samice, nie może dojść do zapłodnienia i rozmnożenia szkodnika. Ostatnim ze sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest zwalczanie chemiczne lub biologiczne specjalnymi preparatami. Mogą to być ekologiczne opryski powierzchniowe, które działają na szkodniki żołądkowe. Po ich zjedzeniu gąsienice giną, kurczą się i czernieją.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies