Strona Główna Ogród Cytrusy a kompost. Czy można kompostować resztki owoców cytrusowych?

Cytrusy a kompost. Czy można kompostować resztki owoców cytrusowych?

Autor: Maciej
Cytrusy a kompost

Kompost, czyli nawóz naturalny to nieocenione bogactwo składników mineralnych, które można używać do zasilania gleby pod uprawę. Coraz bardziej popularne kompostowniki, pojawiające się w przydomowych ogródkach dowodzi, że coraz lepiej rozumiemy potrzebę dbania o sortowanie śmieci, a także korzystania z dóbr naturalnych, które możemy sami wytworzyć. Kompostownik można wykonać samemu z drewnianych desek lub kupić gotowy z tworzywa. Dostępne są różne wymiary o kształty kompostowników, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości przestrzennych. Kompostowanie nie jest trudne, wymaga od Ciebie tylko kilku czynności, aby już po kilku miesiącach otrzymać nawóz naturalny do Twojego ogródka. Jednak zanim przystąpisz do kompostowania, dowiedz się, co można kompostować i jak to, co wrzucamy do kompostownika, wpłynie na jakość oraz właściwości nawozu.

Kompost z odpadów po cytrusach

Jak wiadomo, większość resztek organicznych, takich jak obierki z ziemniaków, jabłek, skorupki z jajek czy fusy z kawy, to najczęściej spotykane składniki domowych kompostowników. Powszechnie stosowane w naszej kuchni, jako pierwsze lądują w koszach przeznaczonych na resztki do kompostowania. Nie wszystkie jednak obierki z owoców nadają się do kompostowania, w przypadku niektórych krąży wiele sprzecznych informacji. Przykładem są odpady po cytrusach, które wielokrotnie wymieniane są jako owoce nienadające się do kompostowania. Jak jest w rzeczywistości? Czy cytrusów naprawdę nie można dorzucać do kompostu? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ zależy ona w dużej mierze od wielu innych czynników.

Kiedy można, a kiedy nie należy kompostować cytrusów?

Ogólnie cytrusy są szczątkami roślinnymi, więc teoretycznie powinny nadawać się do kompostowania. Jednak w przypadku akurat tej grupy roślin musimy być ostrożni i trzymać się zasady „co za dużo to nie zdrowo”. O ile w przypadku większych przydomowych zbiornikach na kompost obierki z cytrusów nie powinny zaszkodzić nawozowi, o tyle do małych kompostowych pudeł, lepiej ich nie wrzucać. Skąd taka rozbieżność w przypadku cytrusów i ich kompostowania?

Koniecznie przeczytaj  Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście chłodnych dni?

Cytrusy a kompost – jaki jest ich wpływ na jego skład?

Owoce cytrusowe zawierają bardzo dużą zawartość kwasów organicznych, flawonoidów oraz olejów eterycznych, co sprawia, że zakwaszają środowisko, w którym się znajdują. Z kolei większość bakterii bytujących w kompostownikach nie przepada za bardzo niskim pH. Duża ilość szczątków cytrusów w małym pojemniku kompostowym mogłaby zbyt mocno zakwasić środowisko i doprowadzić do zabicia pożądanych bakterii. W przypadku dużych zbiorników pryzm kompostowych cały proces zakwaszania nie będzie przebiegał tak szybko i gwałtownie, dlatego pewna ilość cytrusów nie doprowadzi do zabicia bakterii żyjących w kompoście.

Jak kompostować cytrusy?

Jak widać, cytrusy oraz inne owoce cytrusowe mogą stać się jednym z elementów kompostu jednak warto pamięć o zachowaniu pewnych zasad, które pomogą utrzymać kompost i żyjące w nim bakterie w dobrej kondycji. Przede wszystkim kompostując odpady z cytrusów, należy pamiętać o tworzeniu tak zwanych warstw kompostowych. Dobrą praktyką jest wyrzucanie odpadów z cytrusów w towarzystwie produktów o zasadowym pH – będą to na przykład skorupki z jajek. Dobrą praktyką jest też dodawania wapna ogrodowego do kompostu. Można też spróbować suszyć odpady z cytrusów, przed wrzuceniem ich do kompostownika. Pozwoli to na utlenienie się substancji chemicznych zawartych w cytrusach, a w efekcie ułatwi bakteriom rozkładanie resztek. Wyrzucając całe owoce cytrusowe, warto pokroić je na mniejsze kawałki.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies