Strona Główna Ogród Czas na wiosenną pielęgnację Twojego ogrodu. Sprawdź, jak i czym przycinać krzewy i drzewa?

Czas na wiosenną pielęgnację Twojego ogrodu. Sprawdź, jak i czym przycinać krzewy i drzewa?

Autor: Maciej
Przycinanie gałęzi sekatorem

Piękny ogród, który cieszy oko od wiosny aż do jesieni to efekt niemal całorocznej pracy. Przycinanie roślin to jeden z tych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać na początku sezonu, przed rozpoczęciem wegetacji. Zanim jednak zaczniesz ostre cięcie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się kiedy, jak i czym najlepiej przycinać rośliny, aby rosły zdrowo i pięknie.

Dlaczego wiosenne przycinanie roślin jest ważne?

Wiosenne cięcie roślin to kluczowy element pielęgnacji ogrodu. Jest on dobry dla zdrowia roślin, a także dla ich lepszego rozwoju, krzewienia się. Przycinanie umożliwia też odpowiednie formowanie roślin. Aby cięcie było skuteczne i przyniosło wymierne korzyści, musisz jednak użyć odpowiednich narzędzi. Powinny one być dostosowane do rodzaju rośliny, grubości gałęzi, ale też odpowiednio ostre aby nie uszkodziły wrażliwych tkanek gałęzi.

Kiedy można przycinać rośliny?

Skuteczność i bezpieczeństwo wiosennego cięcia roślin w dużej mierze uzależnione jest od odpowiedniej pory. Pamiętaj, aby nie przystępować do przycinania, kiedy wciąż jeszcze panują mrozy. Ujemne temperatury uniemożliwiają odpowiednie zabliźnienie się ran. Przycięte pędy mogą być wtedy bardziej narażone na atak chorób i szkodników, a także na przemarzanie. Podczas łagodnej zimy możesz pierwsze cięcia wykonać już nawet w lutym. Natomiast w przypadku przedłużających się mrozów, lepiej z cięciem poczekać do marca, a czasami nawet do kwietnia. Większość drzew i krzewów najlepiej przycinać w okresie bezlistnym.

Jak przycinać rośliny?

Przycinanie roślin należy zacząć od pozbycia się połamanych i zniszczonych gałęzi. Gałąź należy uciąć poniżej uszkodzenia, a tuż powyżej zdrowego pędu lub pąka. Dzięki temu zostaną podtrzymane zdrowe przyrosty. Oczywiście, jeśli takie cięcie spowodowałoby silne i widoczne zniekształcenie rośliny, wówczas lepiej wykonać je niżej. Oprócz wycięcia uszkodzonych gałązek, warto przerzedzić te pędy, które rosną w silnym zagęszczeniu, lub krzyżują się ze sobą albo ocierają o siebie podczas wiatru. Zbyt duże zagęszczenie i ocieranie się łodyg może prowadzić do uszkodzenia kory – naraża to roślinę na ataki szkodników.. Pędy noszące ślady otarć należy usunąć. Pamiętaj też, aby cięcie nie skupiało się tylko na brzegach rośliny, ale także dotyczyło jej środka. Warto przerzedzać środek rośliny, dzięki czemu zapewnisz lepszą cyrkulację powietrza i dostęp światła. Pobudzi to roślinę do krzewienia się i poprawi jej ogólną kondycję.

Koniecznie przeczytaj  Pierwiosnek: uroczy zwiastun wiosny. Uprawa, nawożenie, podlewanie

Cięcie dojrzałych krzewów i drzew

Pamiętaj, aby przycinać nie tylko młode nasadzenia, ale również, a może przede wszystkim dojrzałe krzewy i drzewa. Pozostawione same sobie, produkują wiele pędów, które konkurują między sobą o światło oraz miejsce, w efekcie osłabiając całą roślinę. Aby temu zapobiec, musisz wyciąć jeden lub nawet kilka pędów. Dzięki temu, te które zostaną wzmocnią się i będą bardziej okazałe.

Cięcie dla zdrowia

Kiedy tylko zauważysz, że na pędach rośliny pojawiły się oznaki choroby grzybowej czy szkodniki, czym prędzej wytnij wszystkie zainfekowane pędy. Miejsce, w którym wykonałeś cięcie, zabezpiecz specjalną maścią ogrodniczą. Szybkie wycięcie chorych pędów uchroni resztę rośliny przed atakiem choroby.

Odpowiednie miejsce cięcia

Bardzo ważną kwestią podczas przycinania drzew i krzewów jest odpowiednio wykonanie cięcie. Liczy się nie tylko miejsce cięcia, ale również jego kierunek. Pędy należy przycinać zaraz nad zdrowym pąkiem, który skierowany jest na zewnątrz rośliny. Wykonaj ukośne cięcie, w tym kierunku, w który skierowany jest zdrowy pąk. Jeśli wykonasz cięcie zbyt wysoko nad pąkiem, pozostały fragment pędu nie zagoi się i może spowodować jego obumarcie. Najlepiej ciąć około 2-3 mm nad pakiem.

Na co uważać podczas przycinania drzew i krzewów?

Wykonując wiosenne przycinanie drzew i krzewów pamiętaj, aby nie ciąć zbyt wielu gałęzi zawierających paki kwiatowe. Pąki roślin kwitnących wiosną takich jak forsycje, krzewuszki, tamaryszki czy tawuły zawiązały się już poprzednim sezonie. Jeżeli przytniesz ich pąki kwiatowe, to w tym sezonie rośliny nie zakwitną. Inaczej jest w przypadku gatunków kwitnących latem, takich jak hortensje, tawuły japońskie czy róże. Te wypuszczają pąki na końcach nowych przyrostów z tego roku. Kiedy są jeszcze w stanie uśpienia przed kwitnięciem, możesz je intensywnie przyciąć, bez obaw, że nie zakwitną.

Koniecznie przeczytaj  Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Narzędzia do cięcia kluczem do sukcesu

Oprócz wskazanych porad jak i kiedy ciąć, bardzo ważne jest to, czym tniesz. Pod żadnym pozorem nie powinieneś używać tępych nożyc czy sekatora. Doprowadzą one bowiem do poszarpania czy też zmiażdżenia pędu, co może skutkować jego obumarciem. Stosuj więc ostre narzędzia dobrej jakości, którymi praca jest nie tylko łatwa i przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna dla roślin.

Narzędzia, które przydadzą się do przycinania drzew i krzewów

Spośród wielu narzędzi dostępnych w sklepach ze sprzętem ogrodniczym, warto zapatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi do cięcia roślin. Umożliwią Ci one skuteczną i bezpieczną pielęgnację roślin przez cały sezon. Do najpotrzebniejszych narzędzi ogrodowych do cięcia zaliczamy:

  • krótki sekator ręczny – przyda się do cięcia niskich krzewów,
  • sekator dwuręczny/nożyce od gałęzi – idealny do podcinania gałęzi drzew i krzewów o większej średnicy;
  • nożyce teleskopowe – najlepsze do cięcia wysokich krzewów oraz gałęzi wyższych drzew ozdobnych i owocowych;
  • elektryczne nożyce do żywopłotu – najlepsze do przycinania roślin formowanych i zielonych ogrodzeń.

Podsumowując, wiosenne cięcie roślin ogrodowych jest niezwykle ważne dla ich zdrowego i pięknego wyglądu oraz intensywnego rozwoju. Aby cięcie przyniosło zamierzone rezultaty, należy wykonywać je dobrej jakości ostrymi narzędziami, w odpowiednich terminach.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies