Strona Główna Ogród Czereśnia – soczysty i pyszny symbol lata. Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie?

Czereśnia – soczysty i pyszny symbol lata. Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie?

Autor: Maciej
Czereśnia – soczysty i pyszny symbol lata. Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie?

Soczyste, słodkie i bardzo zdrowe – czereśnie to przepyszny symbol lata, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Gdy tylko się pojawią, w wielu przypadkach stanowią jeden z głównych składników letnich posiłków. Nadają się na przekąskę, ale ponieważ są dość kaloryczne, mogą nawet zastąpić jeden z posiłków, np. drugie śniadanie czy kolację. Czereśnie są pyszne w każdym wydaniu, a najlepiej smakują wprost z własnego drzewa. Drzewko czereśniowe można spotkać w wielu ogródkach i ogrodach, a dzięki temu, że istnieją różne odmiany (w tym miniaturowe), na własne czereśnie zawsze znajdzie się miejsce. Jak dbać o drzewko czereśniowe, by cieszyło nie tylko dorodnymi, soczystymi owocami, ale także dekoracyjnym wyglądem? 

Czereśnia – kilka słów wstępu

Czereśnia to drzewo o wielu zastosowaniach. Najważniejszą korzyścią z posiadania go są oczywiście własne owoce: pyszne i zdrowe. Istnieje wiele odmian czereśni, w tym także miniaturowe gatunki, które również wydają owoce, a przy tym są przepiękną ozdobą ogródka. 

Miłośnicy czereśni z pewnością ucieszą się z tego, że te owoce są nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe! Czereśnie są bogate w witaminy A, C, B1 i B2, a oprócz tego zawierają mnóstwo magnezu, fosforu, potasu i żelaza. Owoce można spożywać prosto z drzewa, a także tworzyć z nich przetwory, a nawet wino. 

Drzewo czereśni nie jest bardzo wymagające w uprawie, dlatego jeśli uwielbiasz zajadać się tymi czerwonymi owocami, prawdopodobnie będziesz w stanie bez problemu zapewnić mu dobre warunki. 

Standardowe odmiany mogą osiągać imponującą wysokość – nawet do 20 m. Drzewo zakwita wczesną wiosną, bo już w marcu i kwietniu. Wówczas jest najpiękniejsze: pojawia się na nim mnóstwo maleńkich, białych lub różowych kwiatów. 

Koniecznie przeczytaj  Jakie doniczki na zioła wybrać? Radzimy!

Owoce są gotowe do zbiorów mniej więcej w okresie od końca czerwca do drugiej połowy lipca. 

Czereśnia – podłoże i stanowisko 

Aby cieszyć się obfitymi zbiorami i dorodnymi owocami, trzeba  zapewnić czereśni odpowiednie warunki. Wybór stanowiska i zapewnienie odpowiedniej gleby to podstawa. Gdzie czereśnia będzie czuć się najlepiej? Służy jej miejsce, w którym nie będzie narażona na silny wiatr i mróz. Oprócz tego nie powinna być sadzona w miejscach, w których zimą mogą tworzyć się zastoiska mrozowe. 

Podłoże dla czereśni powinno być wapienne lub gliniaste, o umiarkowanej wilgotności. Czereśnia nie lubi bowiem zbytniego przesuszenia ani nadmiernej wilgoci. 

Czereśnia – sadzenie

Oprócz warunków, jakich wymaga czereśnia, musisz także wybrać sadzonkę dobrej jakości. To podstawa do tego, by osiągnąć zamierzone efekty! Sadzonki czereśni sadzi się na początku kwietnia. Jeśli podłoże wymaga wcześniejszego przygotowania, należy zrobić to na co najmniej 3 miesiące przed planowanym sadzeniem. Jeśli chcesz sadzić więcej niż jedno czy dwa drzewa, powinny one być w rzędach, a pomiędzy drzewkami trzeba zachować odpowiednie odstępy, mniej więcej 2–3 metry. 

Czereśnia – nawożenie i podlewanie

Nawożenie czereśni to istotna kwestia, do której jednak trzeba podejść rozsądnie. O tym, czy czereśnia będzie wymagać nawożenia, dowiesz się, przeprowadzając analizę gleby. Co ważne, trzeba to zrobić jeszcze przed zasadzeniem i to dość wcześnie, bo nawet rok. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, a czereśnia już jest, taką analizę warto przeprowadzić co kilka sezonów. 

W przypadku pojedynczych drzewek wystarczające będzie ściółkowanie gleby obornikiem albo używanie wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego do drzewek owocowych. 

Aby czereśnia cieszyła dorodnymi owocami i bogatymi plonami, trzeba zapewnić jej magnez, azot, fosfor i potas.

Młode drzewka wymagają solidnego podlewania. Warto dodatkowo zabezpieczyć je przed nadmierną utratą wody: wystarczy ściółkowanie obornikiem lub rozłożenie czarnej folii. 

Koniecznie przeczytaj  Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Czereśnia – zimowanie

Dojrzałe drzewa poradzą sobie same z mrozami, jednak młode czereśnie wymagają wsparcia w pierwszych latach. Na szczęście nie jest to wymagające. Zabezpieczenia wymagają korzenie i podstawa pnia. Wystarczy jednak usypanie warstwy ziemi, trocin, ściółki lub kory.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies