Strona Główna Kwiaty Czosnek ozdobny – sposób na dekoracje ogrodu!

Czosnek ozdobny – sposób na dekoracje ogrodu!

Autor: Maciej
Czosnek ozdobny – sposób na dekoracje ogrodu!

Czosnek ozdobny to roślina cebulkowa, należąca do rodzaju Allium z rodziny amarylkowatych. Co ciekawe do tego rodzaju zalicza się około 700 gatunków roślin uprawnych, a także dziko rosnących. W tym tez dobrze nam znane rośliny uprawne takie jak por, szczypiorek, cebula czy czosnek pospolity. Rodzina tychże roślin wywodzi się z Azji i od ponad 5 tysięcy lat jest powszechnie używana przez człowieka. O ile w przypadku roślin uprawnych, bierzemy pod uwagę przede wszystkim ich właściwości odżywcze, o tyle rośliny takie jak czosnek ozdobny, mają walory przede wszystkim estetyczne. Mimo iż wciąż nie jest on zbyt doceniany przez właścicieli ogródków, czosnek ozdobny to naprawdę efektowna roślina. Jak go uprawiać, gdzie sadzić i jak pielęgnować? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czosnek ozdobny – charakterystyka

Czosnek ozdobny charakteryzuje się rynienkowatymi liśćmi, które wyrastają z przyziemnej różyczki. Z jednej cebulki może wyrastać nawet 8 liści. Łodygi czosnków ozdobnych są pojedyncze, gładkie i wzniesione. To na nich powstają dekoracyjne kwiatostany. W zależności od odmiany czosnku łodygi mogą osiągać od 50 do 150 centymetrów wysokości. Efektowne kwiatostany czosnku ozdobnego złożone są z wielu delikatnych i bardzo drobnych kwiatków, które wyglądem przypominają popularne dmuchawce. Ich średnica wynosi d kilku nawet do kilkunastu centymetrów. Czosnek ozdobny kwitnie od końca maja do sierpnia.

Czosnek ozdobny – gatunki

Jak już wspomniano, rodzina roślin amarylkowatych jest bardzo liczna i zrzesza mnóstwo różnych gatunków roślin ozdobnych i uprawnych. Sam czosnek zdobny występuje w wielu różnorodnych odmianach. Do najciekawszych z nich zaliczamy między innymi:

  • Czosnek olbrzymi – dorasta nawet do 150 cm, charakteryzuje się długimi przyziemnymi liśćmi, a także purpurowo-czerwonymi kwiatami o imponującej średnicy do 15 cm. Naturalne środowisko jego występowania to Turcja oraz Afganistan.
  • Czosnek okazały – inaczej nazywany jest aflatuneńskim, osiąga do 80 cm wzrostu i charakteryzuje się dekoracyjnymi kulistymi kwiatami, których średnica może dochodzić do 15 cm. Kres jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec.
  • Czosnek błękitny – to jeden z niższych gatunków, dorasta do 30 cm wysokości, wyróżnia się wspaniałymi, choć niedużymi kwiatostanami w formie niebieskich półkuli lub kul.
  • Czosnek złocisty – jego intensywnie żółte kwiaty pachną bardzo przyjemnie, choć przybierają dość nieregularną formę. Również zalicza się do niższych odmian czosnku ozdobnego – dorasta do 40 cm wysokości.
  • Czosnek neapolitański – jego śnieżnobiałe, słodko pachnące kwiaty są niezwykle urocze i ozdobne.
  • Czosnek karatawski – występuje w naturze na obszarze Azji Środkowej, jego łodygi nie są wysokie, wyróżniają go jednak białe kwiaty w formie pięknych baldachów.
  • Czosnek główkowaty – można go spotkać w naturalnym środowisku w Polsce. Jego purpurowe kwiaty mają gęsty i swoisty pióropusz na szczycie. Kwitnienie przypada na lipiec oraz sierpień.
Koniecznie przeczytaj  Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Czosnek ozdobny – uprawa

Czosnek ozdobny to roślina cebulkowa wieloletnia. Jego uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Najlepiej czuje się w glebie piaszczystej lub piaszczysto gliniastej. Warto znaleźć dla niego stanowisko słoneczne. Rabatę z czosnkiem dobrze jest zasilić nawozem wieloskładnikowym. Podobnie jak cebulki tulipanów czy krokusów, cebulki czosnku wysadzamy do ziemi wczesną jesienią. Kupując cebulki, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Unikajmy cebulek miękkich, nadgniłych i spleśniałych. Ziemią do sadzenia czosnku należy spulchnić na głębokości około 20 centymetrów. Cebulki umieszczamy w ziemi korzeniami w dół, na głębokości około 10 cm. Przysypujemy je ziemią, nie uciskając jej jednak zbyt mocno. W przypadku większych odmian możemy cebulki sadzić głębiej, około 15 cm w ziemi.

Czosnek ozdobny jako dekoracja ogrodu

Czosnek ozdobny nie jest zbyt popularną rośliną w naszych ogrodach, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że traktowany jest dość po macoszemu. To błąd. Roślina ta może się stać bowiem niepowtarzalną dekoracją, a w połączeniu z innymi bylinami stworzyć przepiękne kompozycje. Możemy ją zestawić na przykład z kuklikami, wilczomleczami, irysami, liliami, piwoniami czy też pustynnikami. To bardzo cenna roślina przejściowa, która idealnie zdobi zagon po przekwitnięciu tulipanów oraz narcyzów, zanim jeszcze zakwitną klasyczne kwiaty jednoroczne. Czosnek ozdobny to wspaniały kwiat bukietowy nadaje się też do kompozycji suszonych. Możemy uprawiać go zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach i donicach. Musimy wtedy pamiętać jednak o przygotowaniu odpowiedniego drenażu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies