Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Czy motyle to szkodniki?

Czy motyle to szkodniki?

Autor: Maciej
Brązowy motyl na czerwonym kwiecie, czy motyle to szkodniki?

Piękne, kolorowe, wraz z nadejściem wiosny pojawiają się w naszych ogrodach, dodając im magii, lekkości. Motyle, bo o nich mowa są ulubieńcami dzieci, które wręcz przepadają za tymi ulotnymi mieszkańcami ogrodu. Próbują je złapać, choć na moment zbliżyć się i podziwiać wspaniałe wzory na ich skrzydłach. Jednak czy ogrodnicy pałają taką samą sympatią do motyli? Czy może jednak nie są one tak bardzo mile widzianym gościem w ogrodach?

Motyle – czy są szkodnikami?

Motyle to jedne z najbardziej efektownych owadów, które pojawiają się wiosną i latem w naszych ogrodach. Dorosłe osobniki są niezwykle atrakcyjne, ich kolorowe skrzydła, z pięknymi ornamentowymi wzorami przyciągają wzrok. Co więcej, dorosłe motyle zapylają kwiaty, są więc pożyteczne dla roślin. Jednak motyl to owad, którego życie składa się z kilku stadiów i niestety o ile w dorosłej formie jest piękny i pożyteczny, to w formie larwy już niekoniecznie.

Larwy motyli – zagrożenie dla ogrodu?

Larwy motyli potocznie nazywane gąsienicami, choć z pozoru niegroźne, ich największą słabością jest apetyt. Nic w tym dziwnego, aby rosnąć i przepoczwarzyć się w pięknego motyla potrzebują odpowiednią ilość składników odżywczych. Jednak ten swój apetyt najczęściej zaspakajają, wcinając soczyste liście roślin ogrodowych. Gąsienice żerują na wszystkich roślinach, zarówno ozdobnych, jak i jadalnych. Kiedy późną wiosną zauważymy podziurawione liście naszych kwiatów czy też warzyw w warzywniku, istnieje słuszne podejrzenie, że to właśnie larwy motyli urządziły sobie na nich stołówkę.

Larwy motyli w ogrodzie – jakie możesz spotkać najczęściej?

W przydomowych ogródkach i warzywnikach najczęściej możemy spotkać takie gąsienice jak:

Koniecznie przeczytaj  Rudzik w ogrodzie – jak go rozpoznać i zaprosić do ogrodu?

• Błyszczka jarzynówka – żeruje na kapuście, sałacie i innych warzywach liściastych

• Bielinek kapustnik – żeruje na warzywach kapustnych

• Rolnice – żerują na różnych warzywach

• Piętnówka kapustnica – żeruje na warzywach kapustnych

• Zwójki – żerują na gruszach, jabłoniach i innych drzewach owocowych

• Namiotnik jabłoniowy – żeruje na jabłoniach

• Zawisak – żeruje na drzewach i krzewach liściastych

• Kibitnik – żeruje w drzewach i krzewach liściastych, drążąc w nich charakterystyczne korytarze

• Kuprówki – żerują na drzewach i krzewach liściastych, latem tworzą sobie z liści gniazda

• Zwójka sosnóweczka – żeruje na roślinach iglastych, drąży tunele w młodych pędach iglaków

• Brudnica – żeruje na roślinach iglastych, zjada młode igły

Czym są gąsienice motyli?

Gąsienice, jak już wspomniano, to wczesne stadium rozwojowe motyli i błonkówek. Larwa motyli charakteryzuje się miękkim ciałem o robakowatym kształcie, przemieszcza się za pomocą posuwek. O ile dorosłe motyle nie posiadają gębowego aparatu gryzącego, o tyle gąsienice go mają i bardzo chętnie używają. Gąsienice pobierają pokarm z liści i części roślin, jest im on niezbędny do produkcji energii i kolejnych stadiów rozwoju. Każda gąsienica dąży do tego, aby stworzyć sobie kokon, który jest jej niezbędny do przeobrażenia się w owada. W tym celu gąsienice posiadają specjalne gruczoły przędne w dolnej wardze, które wydzielają oprzęd, wykorzystywany właśnie do budowy kokonu. Stadium larwy może trwać u motyli od miesiąca nawet do kilku lat – zależy to od gatunku.

Jak zwalczyć z gąsienicami motyli?

Gąsienice motyli żerują w okresie od połowy kwietnia do połowy czerwca. Mimo że to stosunkowo krótki okres, ich populacja jest na tyle duża, że w tym czasie jest w stanie splądrować wiele roślin. Gąsienice motyli mogą spowodować naprawdę duże szkody zwłaszcza w uprawach warzyw i owoców. Uprawy możemy chronić specjalnymi środkami ochrony roślin, przeznaczonymi do zwalczania danego gatunku gąsienic. Jeżeli jednak zauważymy gąsienice motyli na terenie ogrodu, jednak nie jest ich bardzo dużo, możemy po prostu ręcznie zbierać je z liści, stosować pułapki lepowe, lub strącać z krzewów za pomocą mocnego strumienia wody. Może to być całkiem skuteczny sposób, który pozwoli nam uniknąć stosowania środków chemicznych w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Dzięcioł duży – jak go rozpoznać i jak zaprosić do ogrodu?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies