Strona Główna Ogród Czym i jak pomalować figurki ogrodowe?

Czym i jak pomalować figurki ogrodowe?

Autor: Maciej
Czym i jak pomalować figurki ogrodowe?

Ogród to nie tylko rośliny i trawa, ale też różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Jednym takim znanym od dawien dawna elementem aranżacji ogrodu, szczególnie popularnym u naszych zachodnich sąsiadów, jest krasnal ogrodowy.  Krasnal ogrodowy to swego rodzaju strażnik naszego ogrodu. Przeważnie eksponowany jest z przodu ogrodu, lub skrada się między rabatami w przed ogródku.

Kolorowy i groteskowy potrafi swoją miną rozbawić, albo zasmucić. Nie ważne, jaki ma humor, zawsze wpisuje się w krajobraz naszego ogrodu. Niemniej jednak z biegiem czasu nasz krasnal traci swoje kolory, a tym samym przestaje zdobić, a zaczyna straszyć. Są jednak sposoby na przywrócenie jego pięknego wyglądu. A zatem jak wykonać własnego lub odrestaurować istniejącego krasnala ogrodowego.

Krasnale ogrodowe – skąd się wzięły?

Krasnale ogrodowe pojawiały się w XVIII wieku. Wtedy to zdobiły ogrody wielu niemieckich rezydencji. W tym czasie te barwne figurki przedstawiały średniowiecznych górników z brodą, charakterystycznym spiczastym kapturem, skórzanym fartuchem i narzędziami górniczymi. Obecnie krasnale ogrodowe są ozdobą aranżacji ogrodowych niemal na całym świecie.

Jak zrobić własnego krasnala ogrodowego?

Czy musimy od podstaw wykonać krasnala ogrodowego? Otóż niekoniecznie. Same krasnale ogrodowe to figurki wykonane z gipsu. Na ogół gipsem wypełnia się  w formę, przypominająca krasnala i pozostawia do stwardnienia. No cóż, my form krasnali ogrodowych nie będziemy tworzyć, ale możemy stworzyć własną dekoracyjną figurkę.

Jeżeli jesteś miłośnikiem baśniowych aranżacji w swoim ogrodzie, to możesz popuścić wodze fantazji i sam je stworzyć. W sprzedaży są do nabycia gotowe krasnale ogrodowe, które są przeznaczone do samodzielnego pomalowania.

Do malowania gipsu używamy farb akrylowych i wodoodpornych. Dzięki temu nie będziemy musieli dodatkowo zabezpieczać je lakierem. Pomalowanie własnej figurki to niezwykle efektowny i tani sposób na oryginalną aranżację ogrodu.

Koniecznie przeczytaj  Jak wyczyścić betonowe nawierzchnie po zimie?

Odnawianie krasnala – co warto wiedzieć?

Twoja figurka krasnala straszy w ogrodzie? No cóż, to czas, aby ją zmienić lub odrestaurować. Na ogół takie  ogrodowe postacie wykonane są z gipsu lub ceramiki, ewentualnie z tworzywa sztucznego. Na ogół cały proces polega na odświeżeniu barw krasnala lub ich przemalowaniu. W ten sposób stare dekoracje odzyskają swój urok. Zatem jak się do tego wziąć?

Po pierwsze naszą figurkę musimy przygotować do malowania. W tym celu krasnala dokładnie oczyszczamy z pozostałości ziemi i brudu. Następnie osuszamy figurkę i wstępnie zeszlifujemy starą warstwę farby i podkładu. Ten zabieg jest o tyle konieczny, aby uzyskać dobra przyczepność powierzchni pod nową farbę. Jeżeli ten krok pominiemy i położymy nową farbę na starą powierzchnię, to po jakimś czasie świeżo pomalowana warstwa zacznie się łuszczyć i odpadać. A to będzie wyglądało bardzo nieestetycznie.

Kiedy już przygotujemy powierzchnię figurki do malowania, to możemy zabrać się za główny etap jej renowacji, czyli za odpowiedni dobór kolorów i tworzenie swojego własnego wariantu krasnala. Farbę nakładamy cienkimi i równymi warstwami. Ten krok jest najprzyjemniejszy, bo daje nam pełną satysfakcję tworzenia.

Kiedy krasnala pomalujemy, to pozostawiamy go do wyschnięcia. Dla lepszego efektu można naszą postać jeszcze polakierować, aby utrwalić farbę i kolor.

Czym pomalować krasnala ogrodowego?

Do malowania krasnala ogrodowego należy użyć farb odpornych na czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim na wilgoć i wodę. W tym celu należy użyć produktów malarskich dedykowanych do powierzchni zewnętrznych. Doskonale w tym wypadku sprawdzą się farby akrylowe lub farby w sprayu.

Te ostatnie wymagają nieco wprawy w malowaniu sprayem, ponieważ w tym wypadku trudno o utrzymanie dokładności linii poszczególnych elementów krasnala, barwionych na dany kolor. Jeżeli nie mamy wprawy w malowaniu po murze, to warto jednak zaopatrzyć się w pędzelki w różnych rozmiarach i farby w puszkach.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa winogron – czy wszędzie jest możliwa? Jak zacząć uprawiać winogrona w ogrodzie?

W ten sposób uda nam się w pełni zrealizować pomysł na naszego własnego krasnala ogrodowego.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies