Strona Główna Ogród Czym pomalować meble ogrodowe?

Czym pomalować meble ogrodowe?

Autor: Maciej
Czym pomalować meble ogrodowe?

Czasami warunki atmosferyczne i sędziwy wiek powodują, że nasze meble ogrodowe wymagają odświeżenia. Zdarza się również tak, że pragniemy czegoś nowego, a nie chcemy wydawać dużo, albo zwyczajnie próbujemy zmienić ich design. Czym pomalować meble ogrodowe? Sprawdź koniecznie nasze patenty!

Malowanie mebli ogrodowych – dlaczego warto to zrobić?

Malowanie mebli ogrodowych jest popularną praktyką, ponieważ:

 • przedłużamy ich „żywotność”
 • odświeżamy ich design
 • zabezpieczamy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi
 • oszczędzamy, bowiem szybka wymiana na nowe modele nie będzie konieczna.

Czym pomalować surowe meble ogrodowe?

Wbrew pozorom malowanie mebli nie jest takie trudne, jak się nam wydaje. Trzeba jednak przygotować sobie odpowiedni warsztat pracy, ale przede wszystkim wybrać dobry środek. Jaka jest najlepsza farba do mebli ogrodowych w surowym stanie?

W pierwszej kolejności pojawi się impregnat gruntujący, który zabezpieczy nam powierzchnie przed grzybami pleśniowymi, poza tym przed sinizną, czy owadami, które mogą żerować w drewnie. Następnie zabezpieczamy surowe meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj sprawdzą się oleje, lakierobejce, lakiery oraz impregnaty.

Ostatni wariant pozwala zachować naturalny wygląd, a lakierobejca uwydatnia słoje tworząc satynowe wykończenie. Za to oleje wnikają w głąb, dlatego też nie tylko zabezpieczają, ale i odżywiają. Jeśli zależy Ci na zmianie koloru postaw na farby do drewna. Paleta barw jest spora, więc z pewnością wybierzesz odpowiedni odcień.

Czym malować meble ogrodowe drewniane?

Kolejny raz malujesz meble ogrodowe, bo przez pogodę i użytkowanie straciły urok? Koniecznie pozbądź się starej farby, dlatego zeszlifuj ją ręcznie bądź maszynowo. Po oczyszczeniu oraz wyrównaniu dopiero można przejść do nakładania środka barwiącego, to jest bowiem ostatni etap. Możesz użyć tu:

 • bejce do mebli ogrodowych, która podkreśla słoje, poza tym jest łatwa w użyciu i daje piękny efekt
 • specjalną farbę do drewna, ale ona daje mocniejszy kolor niż bejca, do tego ma wiele odcieni, więc łatwo dobierzesz idealny do aranżacji ogrodu
 • lakier, czyli preparat, który nie zmienia w żaden sposób koloru drewna, a jedynie nadaje mu widoczny połysk. Tworzy bardzo naturalny efekt!
Koniecznie przeczytaj  Jak zrobić oczko wodne? Projekt i budowa oczka na działce

Plastikowe meble ogrodowe – czym je pomalować?

W sytuacji, gdy mamy plastikowe meble ogrodowe również możemy zmienić ich wygląd. To dobry sposób na odświeżenie, jak i na całkowitą odmianę aranżacji. W jaki sposób dokonać metamorfozy? Tu również mamy kilka trików na zyskanie nowego designu. Najlepsza farba do mebli ogrodowych z plastiku to będzie:

 • rodzaj do malowania mebli ogrodowych w formie sprayu, który jest banalnie prosty w użyciu i pozwala na szybkie pokrycie
 • klasyczna farba do PCV, która jest aplikowana za pomocą pędzla, dlatego precyzja i dokładność są kluczowe.

Zawsze decyduj się na środek przeznaczony tylko i wyłącznie na zewnątrz dlatego, że ma on dużo lepsze właściwości niż ten dedykowany do wnętrz, a więc do sprzętu trzymanego w domowym zaciszu. Dzięki temu masz pewność, że śnieg, deszcz, a także słońce nie spowoduje, że plastikowe meble ogrodowe będą wyglądać źle.

Czym pomalować meble ogrodowe na biało?

Jasne meble są niezwykle popularne również, gdy mowa o wyposażeniu ogrodów, czy balkonów i tarasów. W otoczeniu przyrody takie propozycje naprawdę zachwycają! Niestety, ale biel jest wymagająca, bo będzie widoczne tu każde niedociągnięcie.

Czasem konieczna staje się aplikacja kilku warstw farby do mebli ogrodowych. Jaką wybrać? Postaw na białą lakierobejce, ewentualnie na klasyczne typy farb w tym odcieniu, które są dedykowane do tego konkretnego materiału. Na szczęście na półkach sklepowych jest masa produktów o jasnej tonacji.

Co zrobić, żeby białe meble nie wymagały poprawek? Kluczem jest dokładne usunięcie pozostałości starego koloru. Czasem ręczne zdrapywanie nie wystarczy i należy użyć szlifierki, która ułatwi pracę.

Po takim przygotowaniu następuje oczyszczanie powierzchni. Ten zabieg ma na celu pozbycie się drobinek, brudu, jak i pozostałości po farbie. W ten sposób nowy, jasny kolor będzie lepiej „leżał”. Dopiero takie przygotowanie pozwala nam na aplikację środka zmieniającego barwę. Czasami producent zaleca 2, a nawet 3 krotne pokrycie, aby uzyskać pożądany efekt.

Koniecznie przeczytaj  Okrywanie roślin na zimę. Jak zabezpieczyć rośliny, żeby przetrwały w ciężkich warunkach?

Farba do mebli ogrodowych – jaką wybrać?

Farba do mebli ogrodowych powinna być dobrana do:

 • materiału z jakiego powstały meble
 • warunków, a więc czy chowamy sprzęt na zimę, czy nie
 • efektu jaki chcemy uzyskać.

Pamiętaj, że z reguły niska cena środka wiąże się z kiepską jakością. W sklepach znajdziesz wiele propozycji, co ważne w kilku przedziałach cenowych. Każda odmiana ma zupełnie inną trwałość, czyli gwarancję, jaką daje producent. To może być kilka, a nawet i kilkanaście lat.

Zawsze wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu danego specyfiku. Szukaj typów dedykowanych do konkretnego materiału. Farby do mebli ogrodowych drewnianych nie sprawdzą się bowiem do plastiku i odwrotnie. Stosując te rady zapewnisz im trwałość i piękny wygląd!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies