Strona Główna Ogród Czyste i zadbane ścieżki Twojego ogrodu. Jak i czym oczyszczać brukowe elementy architektury ogrodowej?

Czyste i zadbane ścieżki Twojego ogrodu. Jak i czym oczyszczać brukowe elementy architektury ogrodowej?

Autor: Maciej
Czyste i zadbane ścieżki Twojego ogrodu.

Ścieżki ogrodowe pełnią różne funkcje. Ich podstawowa rola, to komfortowe przemieszczanie się po poszczególnych częściach ogrodu, jednak to nie wszystko. Ścieżki w ogrodzie mogą odgradzać poszczególne strefy ogrodu, a także być atrakcyjną ozdobą, dodająca uroku. W zależności od stylu, w jakim zaaranżowany jest Twój ogród, ścieżki możesz wykonać z różnych materiałów. Najpopularniejsze są ścieżki brukowe, kamienne, lub wykonane z płyt betonowych. Każdy z tych surowców ma swój urok, pod warunkiem, że zostanie odpowiednie dobrany do reszty elementów architektury ogrodowej. Drugą kluczową kwestią w dobrej prezencji ogrodowych alejek jest ich czystość. Chwasty, mech i liście spadające z drzew jesienią to najczęstsze zanieczyszczenia zaburzające urok infrastruktury ogrodowej. Jeżeli chcesz, aby Twój zielony zakątek zawsze prezentował się nienagannie, musisz więc poznać skuteczne sposoby walki z tymi zanieczyszczeniami.

Powierzchowne zabrudzenia ogrodowych ścieżek

Temat walki o czystość ścieżek w ogrodzie zacznijmy od prostych kwestii, związanych z pozbywaniem się powierzchownych zanieczyszczeń. Liście, trawa po koszeniu, małe gałęzie, kamienie czy inne drobne elementy dość często możesz spotkać na ogrodowych chodniczkach. Pozbycie się ich jest stosunkowo łatwe, wymaga jedynie kilku minut pracy i systematyczności. Do usunięcia tych zanieczyszczeń wystarczy Ci dobra miotła, za pomocą której bez problemu pozbędziesz się śmieci. Jeżeli zabrudzeń jest dużo, zwłaszcza liści jesienną porą, możesz wesprzeć się akumulatora dmuchawą do liści. Wystarczy kilka chwil, aby podmuch powietrza skutecznie oczyścił alejki w Twoim ogrodzie.

Chwasty na bruku – jak z nimi walczyć?

Nieco trudniejszym przeciwnikiem często pojawiającym się na brukowych ścieżkach ogrodowych są chwasty. To zadziwiające, ile pracy trzeba włożyć w wyhodowanie roślin jadalnych. Dobra gleba, odpowiednie nawożenie, nawadnianie i szereg zabiegów pielęgnacyjnych, aby cieszyć się smakiem domowego pomidora. Jeżeli zaś chodzi o chwasty, jest wręcz przeciwnie. Nie musisz robić zupełnie nic, a możesz być pewien, że wyrosną. W najmniej spodziewanym miejscu, gdzie teoretycznie nie ma żadnych warunków do życia. Chwasty pokazują, że chcieć to móc. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że w brukowych czy kamiennych chodniczkach, systematycznie wyrastają różne gatunki chwastów.

Koniecznie przeczytaj  Gwiazda betlejemska – pielęgnacja w domu i ogrodzie

Jak z nimi walczyć? Najtańsza, najprostsza i najbardziej ekologiczna metoda to mechaniczne usuwanie chwastów. Mówiąc wprost, musisz je regularnie wyrywać. Nie zawsze udaje się wyrwać je z korzeniami, dlatego najczęściej po jakimś czasie wyrastają znowu. Jeżeli więc zależy Ci na skutecznym pozbyciu się niechcianych roślin, musisz sięgnąć po środki chemiczne do zwalczania chwastów. Oprysk powinien załatwić sytuacje. Pamiętaj, tylko aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny w pobliżu i nie wykonywać oprysku w wietrzny dzień.

Zmora ogrodników – mech. Jak z nim walczyć?

Mech wydaje się najtrudniejszym przeciwnikiem, z którym walka jest żmudna i nierówna. Występowanie mchu na chodniczkach w ogrodzie w dużej mierze uzależnione jest od lokalizacji i warunków, jakie panują w ciągu dnia. Bliskie sąsiedztwo oczek, fontann i innych zbiorników wodnych, oraz stopień nasłonecznienia i natężenia ruchu wpływa na bujność pojawiającej się na ścieżkach roślinności. Kiedy warunki są sprzyjające, chwasty i mech mogą pojawiać się nie tylko w spoinach między kostkami, ale też pokrywać całe elementy. Jak zatem sobie z nimi radzić? Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych chwastów, najtańszą i najłatwiej dostępną metodą walki z mchem jest ich mechaniczne usuwanie. W sklepach ogrodniczych możesz kupić specjalne narzędzia ułatwiające nieco mechaniczne usuwanie mchu i innych chwastów. Alternatywną metodą jest oczyszczanie nawierzchni wodą pod dużym ciśnieniem. Możesz do tego wykorzystać myjkę ciśnieniową, popularnie stosowaną do mycia samochodów. Mycie kostki czy kamienia wodą jest bezpieczniejsze, ponieważ nie doprowadza do uszkodzeń mechanicznych, które mogą zmniejszać trwałość elementów.

Kolejny z dostępnych sposobów na walkę z mchem i chwastami na ścieżkach, tarasach i podjazdach jest wypalanie palnikiem. To bardzo brutalny sposób, jednak skuteczny zwłaszcza w przypadku nawierzchni pokrytych mchem. Podobnie jak wypalanie traw w polach, wypalanie mchu palnikiem nie należy do zbyt ekologicznych metod. Oprócz chwastów zwalczysz bowiem małe zwierzątka, mrówki i inne owady bytujące w oczyszczanych nawierzchniach. Ostatnia metoda to zastosowanie środków chemicznych. Podobnie jak wypalanie, nie należy do ekologicznych sposobów walki z mchem. Ponadto, nieumiejętne wykonanie oprysku, może zaszkodzić roślinom rosnącym w sąsiedztwie ścieżki. Jest to jednak skuteczna i szybka metoda pozbycia się chwastów.

Koniecznie przeczytaj  Poziomka – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie poziomek!

Chodniczki żwirowe — jak skutecznie je oczyścić?

W przypadku ścieżek wykonanych z bruku czy betonowych płyt oczyszczanie ich z codziennych zabrudzeń takich jak liście, czy kamienie jest dość łatwe. Ścieżki kamienne wymagają nieco więcej zaangażowania. Przede wszystkim, z wiadomych przyczyn odpada skuteczna i prosta metoda, jaką jest zamiatanie. Jak zatem pozbyć się suchych liści czy patyków ze żwiru? Pomocna może być akumulatorowa dmuchawa, która bez problemu poradzi sobie z usunięcie tego typu zanieczyszczeń. Możesz też użyć plastikowych gęstych grabi, do wygrabienia liści ze ścieżki. Trzeba to jednak zrobić delikatnie i powoli, aby nie naruszyć przy tym kamieni pokrywających ścieżkę. Co z chwastami pojawiającymi się na żwirowych alejkach? Podobnie jak wcześniej, mechaniczne usuwanie jest najprostszą i najtańszą metodą. Możesz też pokusić się o wykonanie oprysku, oczywiście z zachowaniem zasad ostrożności. Znacznym ułatwieniem, które możesz wykonać jeszcze na etapie powstawania ścieżki, będzie pokrycie gleby warstwa folii lub agrowłókniny, Zminimalizuje ona ryzyko pojawiania się chwastów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies