Strona Główna Dom Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza? Pomogą Ci w tym rośliny – zobacz jakie?

Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza? Pomogą Ci w tym rośliny – zobacz jakie?

Autor: Maciej
Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza?

Choroby górnych dróg oddechowych, alergie, przewlekły kaszel – to wszystko możliwe następstwa złej jakości powietrza w domu. W okresie grzewczym, powietrze szybciej się wysusza. Jeżeli nie jest regularnie nawilżane, bardzo szybko dochodzi do spadku poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Odbija się to szczególnie dotkliwie na górnych drogach oddechowych, które przesuszone, są bardziej podatne na infekcje. Prostą radą, na poprawę jakości powietrza w domu było regularne wietrzenie pomieszczeń. Niestety, na zewnątrz problemem są zanieczyszczenia powietrza, szczególnie dotkliwe w dużych miastach. Oczyszczacz powietrza obecnie wydaje się najlepszym i najskuteczniejszym sposobem walki ze smogiem. Niestety, nie każdy ma możliwość jego zakupu. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania, które pomogą poprawić jakość powietrza w domu czy mieszkaniu.

Rośliny na zdrowie

Rośliny domowe, – bo o nich mowa, to naturalny i bardzo skuteczny sposób na poprawę jakości powietrza w domu. Kwiaty doniczkowe wprowadzają do domu element natury, który sprzyja ogólnemu samopoczuciu. Duża ilość zieleni koi zmysły i pozwala odpocząć od otaczających nas w skomputeryzowanym świecie bodźców. Jeżeli więc chcesz wprowadzić do domu nieco więcej przyrody, koniecznie wybierz się do sklepu ogrodniczego i wybierz kwiaty, które najlepiej dopasują się do Twojego wnętrza. Jeżeli zaś szczególnie zależy Ci oczyszczeniu powietrza z toksyn i zanieczyszczeń, postaw na te gatunki, które charakteryzują się właśnie takimi właściwościami. W dalszej części artykułu przybliżymy Ci przykładowe gatunki roślin oczyszczających powietrze i ich zalety.

Naturalne oczyszczacze powietrza – jakie gatunki roślin wybrać?

Wśród dostępnych gatunków roślin doniczkowych, nadających się do domowej uprawy znajdziesz mnóstwo ciekawych i atrakcyjnych wizualnie. Wybierając konkretne z nich, warto jednak wziąć pod uwagę dokładną charakterystykę danej rośliny. Naturalne oczyszczacze powietrza mogą służyć nie tylko do poprawy jakości powietrza w domu, ale też ich łodygi czy kwiaty mogą mieć inne, dobroczynne właściwości. Analogicznie, niektóre z oczyszczających roślin, są silnie trujące w przypadku ewentualnego spożycia. Jeżeli więc posiadasz dzieci lub zwierzęta domowe, lepiej wybieraj gatunki bezpieczne i nietrujące.

Koniecznie przeczytaj  Gwiazda betlejemska – pielęgnacja w domu i ogrodzie

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to piękna roślin doniczkowa, o charakterystycznych smukłych kwiatach, przypominających skrzydła. Nie tylko ozdobi Twoje wnętrze, ale też doskonale oczyści powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych. Skrzydłokwiat pozbędzie się na przykład benzenu występującego w farbach, lakierach i woskach do drewna. Poradzi sobie także z acetonem, który powszechnie używany jest do produkcji środków czystości, zmywczy do paznokci, a także jest emitowany przez urządzenia elektroniczne. Jak widać ta roślina to prawdziwy pogromca szkodliwych pierwiastków. Uwaga! To właśnie jeden z tych trujących gatunków, które mogą być bardzo niebezpieczne dla roślin i małych dzieci. Jeżeli nie chcesz rezygnować z tak ciekawego kwiatu, po prostu zadbaj o to, aby stał w bezpiecznym miejscu niedostępnym dla zwierzaków oraz dzieci.

Bluszcz pospolity

Bluszcz kojarzyć Ci się może z altanami czy też pergolami, które obrośnięte przez to zielone pnącze, tworzą magiczną przestrzeń idealną do relaksu w ogrodzie. Ma on jednak więcej zalet, mianowicie świetnie absorbuje formaldehyd, powszechnie występujący w farbach czy spalinach samochodowych. Dość łatwa uprawa i nieduże wymagania bluszczu pospolitego sprawiają, że bez problemu znajdziesz dogodne miejsca na tę dobroczynną roślinę.

Paprotka

Roślina znana od pokoleń, łatwa w utrzymaniu a do tego bardzo atrakcyjna i efektowna – paprotka nie tylko pięknie ozdobi Twoje wnętrze, ale też zadba o Twoje zdrowie, pochłaniając podobnie jak wcześniej wspomniany bluszcz, opary formaldehydu. Paprotka będzie prezentowała się wspaniale na komodzie w salonie, ale również warto znaleźć dla niej miejsce w sypialni. W podwieszonym sznurkowym kwietniku wprowadzi nastrojowy klimat boho, tworząc idealne miejsce relaksu.

Rapis wyniosły

Ta dość sporych gabarytów roślina, to skuteczna broń w walce z amoniakiem, obecnym w bardzo wielu barwnikach, oraz detergentach. Rapis to roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeni może osiągnąć naprawdę imponujące wymiary. Z tego powodu, będzie świetną ozdobną dużych salonów, lub przestrzennych korytarzy.

Koniecznie przeczytaj  Różanecznik - pielęgnacja, charakterystyka i uprawa

Dracena obrzeżona

Draceny to popularne rośliny doniczkowe. Oprócz ciekawego lekko egzotycznego wyglądu dracena jest skutecznym pogromcą ksylenu, formaldehydu i trójchloroetylenu. Substancje te występują na przykład w farbach, rozpuszczalnikach, czy preparatach uszczelniających. Draceny mogą osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, dlatego warto przeznaczyć dla nich odpowiednią ilość miejsca.

Sansewieria

Ta roślina o niezwykle urokliwym ubarwieniu, nie tylko jest piękna, ale też banalnie prosta w utrzymaniu. Nawet jeśli do tej pory byłeś na bakier z roślinami ze względu na permanentny brak czasu, czy też kompulsywne ich przesuszanie — Sansewieria jest dla Ciebie szansą i nadzieją. Trzeba się naprawdę postarać, żeby ją przesuszyć. Warto więc spróbować raz jeszcze rozpocząć swoją botaniczną przygodę z sansewierią. Zwłaszcza że świetnie oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.

Epiprenum złociste

Formaldehyd, benzen, i tlenek węgla – możesz o nich zapomnieć, jeśli wprowadzisz do swojego wnętrza epiprenum złociste. To niezwykle efektowne pnącze nie tylko oczyszcza powietrze, ale też przepięknie się prezentuje zwłaszcza w podwieszonych donicach, czy zwisając z wysokich regałów. Epiprenum nie wymaga, a nawet nie lubi zbyt dużej wilgoci, dlatego to również jedna z tych roślin, które sprawdzą się w domach zapominalskich.

Zielistka Sternberga

Bardzo wdzięczna i urokliwa roślina, wspaniale udekoruje Twoje wnętrza, a przy tym poprawi jakość powietrza, pochłaniając benzen i formaldehyd. Jej charakterystyczne zielono białe liście ułożone w rozecie, wspaniale będą prezentować się zarówno na podwieszonych kwietnikach, jak i na pólkach czy parapecie.

Begonia

Begonia to jedna z niewielu kwitnących roślin, charakteryzujących się właściwościami oczyszczającymi powietrze. Roślina ta niezwykle pięknie się prezentuje, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nawodnienia i nawożenia. Z tego powodu to propozycja dla bardziej zaawansowanych domowych ogrodników. Begonia wiecznie kwitnąca oczyszcza powietrze z oparów toluenu oraz benzenu.

Areka

Palma Areka urzeka wyglądem. Jej piękne, efektowne liście tworzą prawdziwie egzotyczny klimat w mieszkaniu. Co najważniejsze, Areka jest dość łatwa w uprawie. Nie przepada za bezpośrednią ekspozycją na słońce i przeciągami. Najlepiej czuje się w temperaturze między 18 a 24 stopnie i lubi stałą wilgoć w doniczce. Roślina na skutecznie oczyszcza powietrze z toluenu, formaldehydu, oraz ksylenów.

Koniecznie przeczytaj  Skrzydłokwiat - cieszy oko i oczyszcza powietrze. Jak uprawiać ten kwiat?

Czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze — co mówi o tym nauka?

Wiele osób może być dość sceptycznie nastawionych do teorii o oczyszczających właściwościach roślin doniczkowych. Jednak dla tych, którzy ufają nauce, ważną informacją będzie, że badaniem wpływu roślin na jakość powietrza zajmowała się NASA. To właśnie ta instytucja w 1989 roku opublikowała listę 18 gatunków roślin, które najlepiej usuwają zanieczyszczenia z powietrza. Na liście tej znalazły się dobrze znane i popularne gatunki takie jak:

  • bluszcz pospolity,
  • dracena wonna,
  • chryzantem wielokwiatowa,
  • sansewieria gwinejska,
  • skrzydłokwiat
  • i wiele innych

Badania nad oczyszczającymi właściwościami roślin

Badania przeprowadzone przez NASA uwzględniały efektywność roślin w zwalczaniu szkodliwych pierwiastków takich jak benzen, amoniak, formaldehyd, ksyleny i trichloroetylen. Jeden z pracowników NASA B.C. Bill Wolverton jeszcze przez wiele lat kontynuował badania. W 2006 wykonał on eksperyment. Polegał on na skonstruowaniu filtru roślinno-powietrznego złożonego z rośliny rosnącej w mieszaninie aktywnego węgla i keramzytu. Umieścił on ją w przyczepie, mocno zanieczyszczonej formaldehydem. Z przeprowadzonych przez niego testów wynikało, że poziom formaldehydu obniżył się z 0,18 pp. do 0,03 ppm. Z kolei, Stanley J. Kays z Uniwersytetu w Georgii w 2009 roku przebadał 28 roślin. Na tej podstawie stwierdził, że niektóre z badanych gatunków oczyszczają powietrze, a co więcej wpływają pozytywnie na samopoczucie psychicznie, zwiększają produktywność oraz obniżają poziom stresu. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że wszystkie wspomniane badania prowadzone były w warunkach laboratoryjnych, które różnią się od domowych. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie roślin doniczkowych w domu ma wiele zalet nie tylko estetycznych, ale i prozdrowotnych.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies