Strona Główna Nawadnianie Dobroczynne działanie deszczówki – do czego możesz wykorzystać ja w swoim ogrodzie?

Dobroczynne działanie deszczówki – do czego możesz wykorzystać ja w swoim ogrodzie?

Autor: Maciej
Dobroczynne działanie deszczówki

Problem niedoborów wody w Polsce jest faktem. Nad naszym krajem wciąż wisi ryzyko suszy i problemów z zaopatrzeniem w wodę, w miesiącach letnich, kiedy opady są bardzo sporadyczne. Dlaczego nie mamy odpowiednich zapasów wody? Czy to wina złego gospodarowania, globalnego ocieplenia, czy może problem tkwi głębiej? Po trochu wszystkie czynniki składają się na coraz częstsze okresowe niedobory wody. Głównym winowajcom jest jednak złe zarządzanie infrastrukturą rzek i cieków wodnych. Ciągłe osuszanie gruntów i regulowanie rzek i strumieni prowadzi do tego, że woda opadowa zbyt szybko spływa do morza. Co gorsze, niewystarczająca retencja wód powoduje nie tylko susze, ale też miejscowe podtopienia oraz powodzie. Problem niedoborów wody w Polsce jest bardzo złożony i poważny. Czy jako mieszkańcy tego kraju, możemy zrobić coś, aby wesprzeć gospodarkę wodną naszego kraju? Oczywiście, że tak. Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest magazynowanie i wykorzystywanie wody opadowej.

Deszczówka – do czego możesz ją wykorzystać?

Zbieranie wody opadowej to całkowicie darmowy sposób na pozyskanie doskonałej jakości wody do podlewania ogrodu, warzywnika, oraz roślin domowych, ale nie tylko. Uzbieraną wodę możesz wykorzystać do umycia samochodu, okien, czy innych prac gospodarczych. Wykorzystując wodę opadową, nie zużywamy zasobów wody z instalacji wodociągowej. Co za tym idzie, nie generujemy kosztów poboru wody, a także kanalizacji. W wielu nowopowstałych domach woda deszczowa z dachu już na etapie budowy, przekierowywana jest do systemu odwodnieniowego. Rynny odprowadzają deszczówkę do studzienek wyrównawczych lub do kanalizacji. To wygodny i łatwy sposób na radzenie sobie z nadmiarem wody opadowej. Warto jednak wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązanie, zakładające magazynowanie tejże wody.

Koniecznie przeczytaj  Czyste i zadbane ścieżki Twojego ogrodu. Jak i czym oczyszczać brukowe elementy architektury ogrodowej?

Właściwości wody deszczowej

Popularna deszczówka jest to woda opadowa, która powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opada na powierzchnię Ziemi w formie deszczu, gradu, lub śniegu. Uznaje się ją za najczystszą wodę naturalną, charakteryzującą się dość niskim pH – między 5,5 a 6,5, a także niskim stężeniem związków wapnia. W wodzie deszczowej znajdują się rozpuszczone gazy takie jak tlen, azot, dwutlenek węgla, a także małe ilości soli mineralnych oraz mikroorganizmów.

Ostateczny skład deszczówki jest jednak zależny od miejsca występowania. Deszczówka jest świetnie przyswajana przez rośliny i bardzo dobrze im służy. Co więcej, służy nie tylko roślinom. W odróżnieniu od wody wodociągowej deszczówka nie zawiera magnezu oraz jonów wapnia, dlatego też nie pozostawia osadu na powierzchniach. Z tego powodu świetnie nadaje się na przykład od mycia samochodów czy szyb. Warto też wiedzieć, że miękka woda opadowa świetnie rozpuszcza środki piorące, dzięki czemu stosując ją do czyszczenia ubrań, znacznie zmniejszysz zużycie tychże środków.

Jak efektywnie zbierać deszczówkę?

Pięciominutowe opady deszczu na powierzchnię dachu o wielkości około 100 m2 pozwalają zebrać około 70 litrów wody. Dla porównania, podczas jednorazowego mycia samochodu osobowego, zużywamy około 50 litrów wody. Wnioski nasuwają się same – zaledwie 5 minut deszczu pozwoli umyć Ci samochód za darmo. W skali tygodnia czy miesiąca wody będzie znacznie więcej. Co zatem zrobić, aby ją pozyskać? Najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pojemny zbiornik na deszczówkę, który postawiony pod rurą spustową będzie zbierał wodę opadową. Obecnie w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych znajdziesz bardzo duży wybór ozdobnych zbiorników o różnej pojemności. Z łatwością dobierzesz zbiornik, który wpisze się styl aranżacji Twojego domu i ogrodu. Warto wybrać zbiornik, który jest wyposażony w zawór — pozwoli to na łatwy i wygodny pobór wody deszczowej.

Koniecznie przeczytaj  Starzec zwyczajny - rozpoznanie, zastosowanie, szkodliwość i zwalczanie

Nie obawiaj się, jeśli Twoja instalacja rynnowa jest już połączona z odwodnieniem. Wystarczy, że kupisz zbiornik razem z tak zwanym kolektorem rynnowym, służącym do zbierania wody. Zbieracz ten łączy rynnę ze zbiornikiem. Musisz tylko wywiercić otwór odpowiedniej wielkości w rurze spustowej i połączyć zbiornik z rynną.

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową

Jeżeli masz taką możliwość na działce i jesteś w stanie wygospodarować odpowiednio dużo miejsca, dobrym pomysłem jest instalacja podziemnego zbiornika na deszczówkę. Zbiorniki podziemne mają znacznie większą pojemność. Łącząc je z systemem rynnowym, który odprowadza wodę z całego dachu na Twoim domu, jesteś w stanie magazynować bardzo dużą ilość wody. Co więcej, inwestując w odpowiednie pompy i filtry, twój zbiornik na deszczówkę może stać się w pełni wystarczalnym źródłem wody. Zaspokoi on nawet potrzeby systemu automatycznego nawadniania.

Dofinansowanie z programu Moja Woda

Od 1 lipca 2020 roku działa rządowy program „Moja Woda”, który umożliwia pozyskanie dofinansowania na systemy zbierania wody deszczowej. Program ten realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i został zaplanowany na lata 2020-2024. Program ten został uruchomiony w celu ochrony krajowych zasobów wody poprzez ich retencję. Dzięki zbieraniu wody deszczowej zmniejsza się nie tylko pobór wody, ale też ilość odprowadzanych do kanalizacji ścieków. O dotację w programie „Moja Woda” mogą się starać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której usytuowany jest dom jednorodzinny. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy woda deszczowa miałaby zostać wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej. Beneficjent programu zobowiązany jest do realizacji instalacji zatrzymania oraz zagospodarowania wody deszczowej i roztopowej. Pozyskane środki mogą być spożytkowane na zakup, montaż, budowę oraz uruchomienie instalacji. Urządzenia, które podlegają finansowaniu to:

  • przewody odprowadzające wodę opadową z rynien, do zbiornika (nadziemnego, podziemnego, szczelnego lub infiltracyjnego),
  • zbiorniki retencyjne,
  • systemy rozsączające
  • Instalacje do nawadniania.
Koniecznie przeczytaj  Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Kwota pozyskanego dofinansowania może wynosić 80% kosztów poniesionych przez inwestora. Jak widzisz magazynowanie oraz zagospodarowanie wody deszczowej nie musi być dużą inwestycją, zwłaszcza, jeśli złożysz wniosek o dofinansowanie. Poniesione koszty szybko się zwrócą, na czym skorzysta Twój domowy budżet, a także rośliny, które otrzymają najlepszej jakości wodę.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies