Strona Główna Ogród Domek na drzewie – co trzeba wiedzieć przed budową?

Domek na drzewie – co trzeba wiedzieć przed budową?

Autor: Maciej
Domek na drzewie – co trzeba wiedzieć przed budową?

Domek na drzewie to jedno z najmilszych wspomnień dzieciństwa naszego, a także naszych dziadków. Dziś dzieci również chętnie korzystają z takich konstrukcji. Obcowanie z naturą, specyficzny klimat i atmosfera wewnątrz takiego domku, a także odrobina prywatności – to najważniejsze zalety domku na drzewie. O czym należy pamiętać, montując domek na drzewie? Ile kosztuje zakup takiej konstrukcji? Jak samodzielnie zrobić bezpieczny i stabilny domek na drzewie? Sprawdź!

Budowa domku na drzewie: samodzielnie, czy przez firmę?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś okazji budować domku na drzewie i obawiasz się, że możesz nie podołać temu zadaniu, albo w trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci wolisz tego nie robić, bez problemu znajdziesz firmę, która zajmuje się takimi realizacjami. Cena takiego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju drewna, wielkości domku, a także stopnia trudności projektu. Koszty mogą jednak okazać się wysokie i domek na drzewie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

Biorąc pod uwagę to, że wielu z nas w czasach dzieciństwa samodzielnie budowało proste domki na drzewie, można podjąć się tego zadania samodzielnie. Wystarczy do tego bowiem niewiele: 

  • deski, europalety lub drewniane belki;
  • wkrętarka;
  • wiertarka;
  • młotek;
  • miarka.

Do tego oczywiście potrzebna jest również drabina oraz rękawice ochronne i możesz przystępować do dzieła. 

Podstawą jest znalezienie solidnego projektu lub stworzenie go samodzielnie. Bez tego zbijanie ze sobą losowo desek i przybijanie ich do drzewa będzie po prostu niebezpieczne i całe przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem. 

Różnica w kosztach w porównaniu do zlecenia robót firmie jest ogromna: samodzielne wykonanie domku nie powinno kosztować więcej niż kilkaset złotych.

Jak zrobić domek na drzewie?

Podstawą przystąpienia do prac jest wybór odpowiedniego drzewa. Musi ono być na tyle silne, stabilne i zdrowe, by bez problemu udźwignęło ciężar nie tylko samego domku, ale także ludzi w środku. Pamiętaj o tym, że dzieci skaczą i biegają, a niejeden raz odbijają się także od ścian, dlatego domek będzie narażony na drgania i uderzenia. Słabe drzewo, na którym domek będzie przymocowany, może tego nie udźwignąć i zamiast dobrej zabawy, będzie tragedia.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Najlepiej wybrać drzewo na tyle stare, by miało silny i mocno rozbudowany system korzeniowy i by nie było giętkie. Musi być ono jednak przy tym w dobrym stanie, tj. bez pęknięć i chorób, które je osłabiają. Im większa średnica pnia, tym lepiej. Minimalna średnica to kilkadziesiąt centymetrów. 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa domek warto przymocować z jednej strony do pnia, a dodatkowo zbudować wsporniki, dzięki którym będzie się opierać stabilnie na gruncie. W przypadku budowy domku dla małych dzieci lepiej nie zawieszać domku zbyt wysoko. 

Przygotuj wszystkie niezbędne elementy: drewno oczyść i zaimpregnuj, miej także pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Domek buduj ściśle według projektu i trzymaj się kolejności prac, a do każdego etapu podchodź sumiennie. W końcu chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies