Strona Główna Ogród Domowe sposoby na mszyce. Jak pozbyć się szkodników naturalnymi, bezpiecznymi metodami?

Domowe sposoby na mszyce. Jak pozbyć się szkodników naturalnymi, bezpiecznymi metodami?

Autor: Maciej
Oprysk na mszyce

Mszyce to szkodniki będące zmorą zarówno domowych ogrodników amatorów, jak i profesjonalnych sadowników i rolników zajmujących się uprawami różnych gatunków roślin. Dlaczego te niewielkie szkodniki są takim utrapieniem? Przede wszystkim dlatego, że kiedy już się pojawią, to bardzo szybko zajmują całą roślinę, żywiąc się jej sokami. Prowadzi to do osłabienia, a nierzadko obumierania zajętych szkodnikami roślin. Aby je powstrzymać, trzeba działać bardzo szybko, zanim mszyce całkowicie się rozpanoszą.

Dlaczego ogrodnicy nie lubią mszyc?

Jak już wspomniano, mszyce są szkodnikiem, który jest bardzo powszechnie spotykany w ogrodach. Ich pojawienie najczęściej jest nagłe, a do tego bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Te małe szkodniki potrafią bardzo zaszkodzić roślinie, którą zaatakowały. Mszyce żerują, wysysając soki z młodych pędów, ale też kwiatostanów i pąków kwiatowych, co prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny, zniekształcania młodych pędów, charakterystycznego zwijania się liści, a w przypadku roślin warzywnych czy owocowych, do znacznego spadku plonów.

Jak walczyć z mszycami?

Z tymi malutkimi, ale bardzo uciążliwymi szkodnikami trzeba walczyć szybko i intensywnie. Kiedy tylko zauważymy, że z rośliną dzieje się coś nie tak, a dodatkowo na jej łodygach dostrzeżemy małe, ciemne kuleczki, możemy być niemal pewni, że to atak mszycy. Musimy czym prędzej przystąpić do kontrataku. Do wyboru mamy różne środki walki z tym szkodnikiem. Dostępne w sklepach ogrodniczych chemiczne środki na mszyce lub tradycyjne domowe sposoby. Jeśli nie jest nam obojętne środowisko naturalne, walkę ze szkodnikiem lepiej zacząć od domowych sposobów na mszycę. Naturalne metody mają to do siebie, że są w pełni bezpieczne dla środowiska, dlatego warto sięgać po nie jako pierwsze, kiedy musimy zmierzyć się z jakimkolwiek szkodnikiem czy gryzoniem w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Budujesz oczko wodne? Dowiedz się, jak wybrać najlepszą folię?

Domowe sposoby na mszyce

Jednym ze skutecznych sposobów walki z mszycami a w zasadzie profilaktyki jest sadzenie w ogrodzie roślin odstraszających mszyce. Czosnek, cebula mięta czy lawenda to rośliny, w których pobliżu mszyce raczej nie rozgoszczą się na dłużej. Jeżeli jednak mszyce już pojawiły się na roślinach, musimy przystąpić do bezpośredniego ataku i możemy zastosować do tego naturalne opryski. Jednym z takich oprysków jest wywar z cebuli. 75 g. cebuli kroimy na mniejsze kawałki, następnie zalewamy 10 litrami wody i gotujemy przez 30 minut. Po przestudzeniu wywar możemy przelać do opryskiwacza i wykonać oprysk domowym środkiem na mszyce. Nie tylko cebula będzie skuteczna w walce z tymi szkodnikami, sprawdzi się także czosnek, słynący ze swoich antybakteryjnych i prozdrowotnych właściwości. Aby wykonać wyciąg z czosnku, potrzebujemy 250 gram zmielonego czosnku i 10 litrów wody. Czosnek z wodą gotujemy i pozostawiamy tak na 24 godziny. Po tym czasie możemy rozcieńczyć oprysk wodą w stosunku 1:1 przystąpić do opryskiwania.

Roślinne wyciągi na mszyce

Skutecznym sposobem walki z tym szkodnikiem jest też zastosowanie wyciągu z mniszka lekarskiego. Potrzebujemy do jego wykonania 40 dag liści mniszka oraz 10 litrów wody. Mniszek z wodą gotujemy, studzimy przez 3 godziny, po czym wywar jest gotowy do wykonania oprysku.

Domowy oprysk na mszyce

Naturalny, domowy oprysk na mszyce możemy również wykonać z mleka i wody połączonych w proporcji 1:1, lub z szarego mydła – 20 g szarego mydła należy rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody. Po ostygnięciu oprysk jest gotowy do użycia.

Kupne naturalne preparaty na myszce

Kiedy domowe sposoby na mszyce nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczne może być zastosowanie środków kupnych. Jednak warto poszukać takich zawierających możliwie najdelikatniejsze i najbardziej naturalne składniki. Jednym z nich jest naturalny preparat Agricolle. Nie należy stosować chemicznych oprysków na mszyce, ponieważ oprócz mszycy, mają one szkodliwy wpływ na inne, pożyteczne owady, dlatego najlepiej unikać chemii w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Jak zrobić kompostownik? Który lepszy, z drewna czy z murowany?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies