Strona Główna Dom Doniczkowe mini papryczki – jak uprawiać je w domu?

Doniczkowe mini papryczki – jak uprawiać je w domu?

Autor: Maciej
Papryka doniczkowa

Nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze obłędnie smakują. Mini papryczki doniczkowe, bo o nich mowa, to świetna ozdoba kuchni, którą dodatkowo w każdej chwili można wykorzystać, żeby wzbogacić smak akurat przyrządzanej potrawy. Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie?

Jadalne papryczki ozdobne

Papryka roczna, inaczej pieprzowiec roczny, pieprz chilijski, pieprz hiszpański, pieprzowiec ostry, lub pieprz turecki, potoczne nazywana jest też papryką ozdobną. Jest ona karłowatą odmianą powszechnie znanej papryki słodkiej, a także papryczki chili. Uprawę papryki ozdobnej możemy rozpocząć, kupując gotowe sadzonki, lub wysiewając ją z nasion.

Papryczka ozdobna — charakterystyka

Papryka roczna pochodzi z Ameryki, a dokładnie jej tropikalnych terenów. Stamtąd przywędrowała do Europy, razem z portugalskimi żeglarzami w XV wieku. Jej popularność rosła bardzo szybko, do tego stopnia, że 100 lat później karłowate odmiany papryczki uprawiano jako rośliny doniczkowe ozdobne we Włoszech oraz Hiszpanii. Pieprz chilijski charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami, które nie są zbyt spektakularne. Ozdobny charakter ta roślina zawdzięcza licznym, drobnym owocom, w odcieniach czerwieni, zieleni i żółci. Ich błyszcząca skórka i ciekawy kształt sprawiają, że są niezwykle urocze. Papryczki ozdobne występują w różnych kształtach, mogą być spiczaste, walcowate lub kuliste.

Popularne odmiany papryczki rocznej

Do najpopularniejszych odmian papryki ozdobnej należą odmiana „Christmas Greetin”, a także „Fiesta” – to ona tworzy papryczki o najpopularniejszym, spiczastym kształcie, których barwa zmienia się w trakcie dojrzewania. Papryczki tych gatunków dojrzewają jesienią oraz zimą, stąd ich nazwy. W Polsce jeszcze nie przyjęły się jako rośliny świąteczne, dlatego w sklepach możemy je spotkać dopiero w rejonie lutego.

Koniecznie przeczytaj  Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Czy papryczki ozdobne są jadalne?

Miniaturowe papryczki ozdobne są jadalne, jednak uwaga – bardzo ostre. Zawierają one dużą ilość kapsaicyny, na co wskazuje łacińska nazwa tej rośliny – Capsicum. Warto wiedzieć, że kapsaicyna w dużym stężeniu może być groźna. Używa się jej na przykład w środkach samoobrony – np. w gazie pieprzowym. Ponadto duża ilość kapsaicyny może mocno podrażnić przewód pokarmowy, a nawet wywołać reakcję alergiczną. Planując uprawę papryczek ozdobnych, musimy pamiętać o tym, że wszystkie jej zielone części są trujące, natomiast owoce ostre i nawet w kontakcie ze skórą, mogą wywołać podrażnienia. To szczególnie ważne, kiedy w domu są dzieci lub zwierzęta. Kupując papryczki roczne, musimy przede wszystkim pamiętać, że są to rośliny ozdobne. Jeżeli jednak chcemy wykorzystać je w kuchni, sprawdźmy wcześniej dokładną nazwę uprawianej rośliny. Papryczki roczne (Capsicum), są bowiem bardzo podobne do psianek paprykowych (Solanum pseudocapsicum), które są silnie trujące.

Uprawa papryczek ozdobnych – od czego zacząć?

Uprawę papryczek ozdobnych najłatwiej rozpocząć od zakupu gotowej sadzonki. Wybieramy okaz dobrze rozkrzewiony, z dużą liczbą owoców. Zwróćmy uwagę na liście, powinny być żywozielone, niezwiędłe. Sadzonkę ustawiamy w jasnym, przewiewnym miejscu. Koniecznie musi mieć ona dostęp do światła słonecznego, które jest potrzebne do dojrzewania jej ozdobnych owoców. Zimą temperatura, w której rośnie papryczka, nie może spadać poniżej 13 stopni, ale też nie powinna być wyższa niż 21 stopni. Podlewanie papryczki rocznej powinno być częste, ale niezbyt intensywne, nie należy dopuszczać do zalegania wody w podstawce. Może to bowiem skutkować gniciem korzeni, niedobór wody natomiast zauważymy po zrzucaniu kwiatów i owoców. Od początku kwietnia warto wdrożyć zasilanie nawozem uniwersalnym lub nawozem do pomidorów. Nawozimy raz w tygodniu. Papryczka ozdobna jest rośliną jednoroczną, dlatego po zakończeniu owocowania, wyrzucamy ją, pobierając wcześniej nasiona, które możemy wysiać w marcu do doniczek.

Koniecznie przeczytaj  Szklarnie balkonowe – zdrowe i smaczne warzywa na wyciągniecie ręki? To możliwe nawet w bloku!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies