Strona Główna Dom Drzewko bonzai – urocza ozdoba każdego domu. Jak hodować i pielęgnować drzewko bonzai?

Drzewko bonzai – urocza ozdoba każdego domu. Jak hodować i pielęgnować drzewko bonzai?

Autor: Maciej
Drzewko bonzai – urocza ozdoba każdego domu. Jak hodować i pielęgnować drzewko bonzai?

Miniaturowe, o idealnym kształcie i perfekcyjne w każdym calu. To drzewko bonzai! Z pewnością ta nazwa obiła się każdemu o uszy przynajmniej raz, inni mieli okazję podziwiać to małe dzieło sztuki osobiście, a jeszcze inni zainteresowani tematem chcieliby podjąć się jego uprawy w domu. Co musisz wiedzieć na ten temat? 

Co to jest drzewko bonzai?

Wielu osobom, które po raz pierwszy spotykają się z tą nazwą, może wydawać się, że jest to określenie jakiegoś konkretnego gatunku drzewa. Rozwiewamy wątpliwości już na samym początku. Bonzai to bowiem nie nazwa własna gatunku drzewa, a wschodnia sztuka formowania roślin.

Polega ona (mówiąc bardzo ogólnikowo) na stosowaniu przeróżnych technik w celu formowania miniaturowych drzewek o perfekcyjnych kształtach. Drzewka bonzai (lub bonsai – nazwy stosowane są wymiennie) to karłowate rośliny, którym pożądany kształt nadaje się między innymi przez odpowiednie przycinanie korzeni i pędów, a nawet drutowanie ich. Cechą charakterystyczną dla drzewek bonzai jest również to, że są sadzone z płaskich doniczkach. 

Drzewka bonzai kojarzą się przede wszystkim z Japonią, jednak warto wiedzieć, że tak naprawdę sztuka bonzai wywodzi się z Chin, a do Japonii przywędrowała za sprawą japońskich dyplomatów i buddyjskich mnichów już w  VI w. n.e. 

Jeśli chcesz mieć własne drzewko bonzai, musisz nastawić się na to, że efekty uzyskasz… za wiele lat. Aby uprawiać drzewko wedle starożytnej sztuki misternego, wschodniego ogrodnictwa, musisz posiąść wiedzę o wiele większą, niż z poradników i tutoriali. Do tego, by hodować drzewko bonzai zgodnie ze sztuką, musisz zrozumieć jego istotę. Uprawa drzewek bonzai nie ma bowiem wiele wspólnego z tradycyjnym ogrodnictwem – to bardziej forma sztuki, niż uprawy roślin w dosłownym tego słowa znaczeniu. 

Koniecznie przeczytaj  Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Co więcej: dążenie do osiągnięcia idealnego kształtu to jest pozorne, bowiem natura rządzi się swoimi prawami, a drzewko, jako istota żywa, nieustannie się zmienia. 

Sztuka bonzai – od czego w ogóle zacząć?

Aby dobrze zrozumieć istotę uprawy drzewka bonzai, warto zasięgnąć szerszych informacji, najlepiej z literatury, stron internetowych i blogów poświęconych w pełni tej sztuce. Gdy będziesz mieć już przynajmniej podstawowy zarys idei, jaka przyświeca hodowli drzewek bonzai, czas na dalsze kroki. 

Podstawą jest oczywiście nabycie pierwszego drzewka. Uprawianie bonzai stało się na tyle popularne, że dostaniesz je nawet w sklepach ogrodniczych i marketach z działem ogrodniczym. 

Jeśli obawiasz się, że na początku możesz popełnić różne błędy i zniszczyć drzewko, wybierz rozwiązanie optymalne, którym jest tańsza wersja drzewka, a więc np. właśnie marketowa. 

Nie porywaj się również na roślinki bardziej wymagające. Na początek przygody z bonzai wybierz drzewko łatwe w uprawie. Tych zaś nie brakuje. Cis, cyprys, sekwoja, klon, sosna, jałowiec, fikus czy azalia – to roślinki, które są wdzięczne w uprawie. 

Drzewka bonzai nie są bardzo wymagające, chociaż najlepiej będzie, jeśli zapewnisz roślince słoneczne i ciepłe stanowisko. Upalnym latem zadbaj o optymalne nawodnienie drzewka, zimą zaś chroń je przed mrozem. 

Drzewko bonzai – podlewanie

Podlewanie drzewka bonzai nie jest trudne. Obserwuj ziemię w doniczce, a najlepiej co jakiś czas wbij w nią palec. Jeśli będzie sucha – czas na podlewanie. Wodę dawkuj jednak rozsądnie: drzewka bonzai nie lubią nadmiaru wilgoci. 

Drzewko bonzai – nawożenie

Aby drzewko bonzai rosło zdrowo, potrzebuje wspomagania w postaci nawozu. Wybierając preparat, zwróć uwagę na to, by zawierał fosfor, potas i azot. To trzy najważniejsze substancje, których potrzebują te roślinki. 

Praktycznie wszystkie drzewka bonzai powinny być nawożone przez cały okres wzrostu, czyli właściwie przez cały sezon. 

Koniecznie przeczytaj  Jakie doniczki na zioła wybrać? Radzimy!

Drzewko bonzai – akcesoria do pielęgnacji

Odpowiednia doniczka i drzewko to oczywiście podstawa. Jednak sztuka bonzai polega na formowaniu kształtu roślinki, a do tego niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Podstawą są nożyce: o różnej wielkości i kształtach, przeznaczone do cięcia różnych części rośliny. 

Dobrym wyborem będzie również wklęsły nóż (do cięcia konarów) oraz piła (przyda się do cięcia bardzo twardych lub trudno dostępnych części rośliny). 

Przyda się również narzędzie, którym będziesz usuwać zwiędłe kwiaty i liście czy pojawiające się chwasty.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies