Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie. Dlaczego warto je hodować?

Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie. Dlaczego warto je hodować?

Autor: Maciej
pszczoły zapylające kwiaty

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszego ekosystemu. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. To właśnie ciężka praca tych owadów zapewnia równowagę w przyrodzie, pozwala nam zbierać plony, a tym samym wytwarzać żywność. Niestety populacja pszczół w ostatnich latach mocno spadła a winę za to ponosimy my. To właśnie działalność człowieka przyczyniła się do tego. Naukowcy są zdania że brak płodozmianu i obsiewanie wielkich połaci pól zbożami przyczyniła się do wyginięcia dużej ilości pszczół. Jest to spowodowane zmniejszeniem się ilości roślin miododajnych. To jednak nie jedyna przyczyna. Co możemy zrobić, aby poprawić sytuację? Np. zaprosić dzikie pszczoły do swojego ogrodu.

Dlaczego jest coraz mniej pszczół?

Na zmniejszenie się populacji pszczół, prócz zmniejszenia się ilości roślin miododajnych wpływ ma również inna działalność człowieka taka jak częste koszenie trawników, brak kwiatów w ogrodach, stosowanie dużej ilości oprysków a także różnorodne choroby pszczół takie jak chociażby warroza. Jeżeli więc teraz nie zaczniemy działać, liczba pszczół będzie stale spadać, co będzie prowadziło do niewyobrażalnych skutków które dotkną każdego z nas.

Dzikie pszczoły w ogrodzie

Jednym ze sposobów aby w jakimkolwiek stopniu naprawić sytuację jest zaproszenie dzikich pszczół do swojego ogrodu. Dzikie pszczoły nie produkują wprawdzie miodu, jednak wykonują znacznie ważniejsza pracę – zajmują się zapylaniem. W Polsce żyje około 450 gatunków dzikich pszczół. Aby mogły przetrwać potrzebują bezpiecznego schronienia i pożywienia. Możemy im to zapewnić w naszych ogrodach.

Czy trzeba bać się dzikich pszczół?

Ludzie często unikają wszelkich owadów z żądłami, z powodu lęku przed użądleniem. W przypadku osób uczulonych to zupełnie zrozumiale i rozsądne podejście. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli chodzi o pszczoły, to nie są one owadami skorymi do bezpodstawnych ataków. Co więcej dzikie pszczoły takie jak np. murarka nie posiadają żądła, dlatego są całkowicie niegroźne, a niezwykle pożyteczne. Żądło posiadają pszczoły miodne i służy in ono właśnie do jego obrony. Dzikie pszczoły miodu nie produkują, wiec żądło jest im zbędne.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Gdzie żyją dzikie pszczoły?

Dzikie pszczoły dobrze czują się w suchych łodygach roślin czy wydrążonych w drewnie kanałach. Czasami mieszkają też w ziemi. Najbardziej lubią miejsca wilgotne, między kamieniami na brzegu oczka wodnego, pod korzeniami tataraku. Jeżeli chcemy zaprosić te pożyteczne owady do naszego ogrodu, musimy stworzyć im podobne przyjazne warunki. Mogą do tego posłużyć drewniane pnie z wywierconymi dziurami, lub puste łodygi trzciny. Możemy też kupić w sklepie ogrodniczym gotowe pakiety które składają się z trzcin i pszczelich kokonów. Pielęgnujmy je wówczas do czasu wylęgu owadów, które po wykluciu zadomawiają się w bliskiej okolicy i biorą się do pracy – zapylania roślin. Na zimę gniazdo należy zdjąć i umieścić w chłodnym miejscu -np. piwnicy, gdzie będziemy kontrolować bezpieczne rozmnażanie pszczół.

Pszczoły ziemne w ogrodzie

Niektóre dzikie pszczoły preferują gniazdowanie w suchych, ciepłych miejscach w ziemi. Z łatwością stworzymy taka przyjazną dla pszczół ziemnych przestrzeń w ogrodzie. Aby je przygotować musimy wydzielić kawałek ziemi pozbawionej wilgoci i dobrze nasłonecznionej. Dobrze aby w sąsiedztwie znajdowały się kwitnące rośliny będące źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pszczoły ziemne z pewnością z przyjemnością zasiedlą przygotowane miejsce i odwdzięczą się ciężką pracą przy zapalaniu naszych roślin.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies