Strona Główna Ogród Egzotyczne rośliny w Twoim ogrodzie – czy to możliwe?

Egzotyczne rośliny w Twoim ogrodzie – czy to możliwe?

Autor: Maciej
bambus

Któż z nas nie chciałby rozpoczynać dnia na gorącej egzotycznej wyspie, pić poranną kawę w cieniu palmy i cieszyć się powiewem ciepłej morskiej bryzy? Mieszkając w Polsce co prawda trudno odtworzyć takie warunki, nie wyjeżdżając na drugi koniec świata, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w najbliższym otoczeniu stworzyć sobie swojej małej, egzotycznej przestrzeni. Jak to możliwe? Wystarczy zaprosić do swojego ogrodu kilka egzotycznych roślin.

Egzotyczne rośliny w Polsce – czy to możliwe?

Naturalne środowisko i klimat naszego kraju nie ma nic wspólnego ze środowiskiem naturalnym popularnych roślin egzotycznych. Na szczęście, istnieją gatunki, które z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie, co pozwoli na urozmaicenie ogrodowych aranżacji i stworzenie własnego małego egzotycznego zakątka. Mówiąc rośliny egzotyczne, warto sprecyzować jaki rodzaj roślin mamy na myśli. Najczęściej do takich egzotycznych roślin zaliczymy cytrusy, bananowce, palmy, figi czy juki. Wiele z nich możemy uprawiać w naszych ogrodach zarówno w ziemi jak i w donicach.

Rośliny egzotyczne, które można uprawiać w Polsce

Do najciekawszych roślin egzotycznych, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce zaliczymy bambusy, banany, a także palmy. Palmy obecnie są coraz częściej spotykane w przydomowych ogrodach. Co ciekawe, co najmniej kilkanaście gatunków palm jest odpornych na mróz, co sprawia, że ich uprawa w naszym klimacie jest całkiem realna. Oczywiście zimą należy je osłaniać, podobnie jak wiele zwykłych, bardziej wrażliwych gatunków roślin.

Jaką palmę do ogrodu wybrać?

Planując zakup swojej pierwszej palmy do ogrodu, warto zasięgnąć informacji i wybrać gatunek najbardziej odporny na panujący w naszym kraju klimat. Jednym z gatunków palm nadających się do Polskiego ogrodu jest szorstkowiec. Roślina ta pochodzi z Chin, natomiast w Europie uprawia się ją od połowy XIX wieku. Szorstkowiec dostępny jest w różnych wielkościach. Jego uprawa jest stosunkowo prosta, dobrze znosi chłodne dni, a także dużą wilgotność. Szorstkowiec charakteryzuje się smukłym pniem, który pokryty jest jednobrązowym włosiem, z którego wystają końcówki starych liści. Szorstkowiec rocznie przyrasta nawet o 30 cm. Na wiosnę palma wypuszcza kiście żółtych kwiatostanów, natomiast w ciągu roku pojawia się około 10 nowych liści. Największym minusem szorstkowca jak i każdej innej palmy jest cena. Chcąc zakupić do ogrodu dorodną palmę, musimy liczyć się z kosztem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty można obniżyć, kupując małą palmę. Palmy najlepiej kupować wiosną. Wtedy do Polski docierają transporty ze świeżymi roślinami. Chcąc jednak upolować palmę w okazyjnej cenie, najłatwiej będzie to zrobić na jesiennej wyprzedaży.

Koniecznie przeczytaj  Sadzenie malin – jak i kiedy sadzić maliny?

Banany w ogrodzie – jak je uprawiać?

Kolejna egzotyczna roślina, którą można uprawiać w Polsce to banany. Banany to byliny pochodzące przede wszystkim z Azji. Najczęściej występującym gatunkiem ozdobnym bananowca jest Musa acuminata. Sadzonki banana nie są bardzo drogie – kupimy je za kilka do kilkudziesięciu złotych. Latem najlepiej uprawiać go na balkonie lub parapecie. Banany źle znoszą zimę, z powodu braku światła i niskich temperatur często zamierają. Aby temu zapobiec, musimy zastosować sztuczne doświetlanie, a także zraszanie liści, dzięki temu roślina powinna dotrwać do wiosny. Inną odmianą banana nadającego się do ogrodu jest Musa basjo. Ten ozdobny gatunek banana wytwarza tylko małe ozdobne bananki, jest za to niezwykle widowiskowy. Długie, prawie dwumetrowe, jasnozielone liście tworzą gęstą kępę. Musa basjo imponująco rośnie i tworzy w ogrodzie iście egzotyczny krajobraz, przyćmiewając często inne rośliny. Banany kupimy w sklepach z roślinami egzotycznymi. Lepiej unikać sprzedaży wysyłkowej ponieważ są one bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Banany ogrodowe potrzebują żyznej i wilgotnej gleby, jasnego stanowiska osłoniętego od wiatru i jak najwyższych temperatur. Bananowce rosnące w glebie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia w gruncie lub wykopania i przeniesienie do cieplejszego pomieszczenia na zimę.

Bambusy w ogrodzie – jak je uprawiać?

Bambusy podobnie jak palmy i banany również można uprawiać w polskim ogrodzie. Mogą one pełnić rolę roślin strukturalnych, tworzyć egzotyczny żywopłot. Bambusy rosną wysokie na kilka metrów, są wiecznie zielone i idealnie osłaniają tarasy czy balkony. W ogrodzie możemy uprawiać bambusy drzewiaste lub kępowe. Bambusy kępowe charakteryzują się zwartym pokrojem. Tworzą zielone półkule o wysokości do 3 metrów. Mają cienkie pędy o średnicy niecałego centymetra u dorosłych osobników. Bambusy drzewiaste są dużo wyższe i grubsze. Dorastają nawet do 4 metrów wysokości. Tyczki bambusowe mają nawet do 5 cm grubości. Bambus potrzebują ciepła i wilgotnego podłoża, bogatego w składniki mineralne. Bambusy są bardzo ekspansywne i wręcz wysysają substancje odżywcze z przyległego im terenu. Latem bambusy wymagają regularnego nawadniania, zimą zaś, należy przenieść je zaciszne miejsce.

Koniecznie przeczytaj  Płytki na tarasie i balkonie - warto, czy nie?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies