Strona Główna Kwiaty Glicynia – królewskie pnącze. Sadzenie, podlewanie, nawożenie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Glicynia – królewskie pnącze. Sadzenie, podlewanie, nawożenie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Autor: Maciej
Glicynia – królewskie pnącze. Sadzenie, podlewanie, nawożenie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Inna nazwa glicynii to wisteria lub słodlin. Pod tymi wszystkimi nazwami kryje się ta sama roślina: bujne, majestatyczne pnącze, bogato ukwiecone. To jedna z coraz częściej wybieranych roślin ozdobnych. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, w zamian będziesz cieszyć się pięknymi, bujnymi kwiatami. Glicynia jest oryginalnym, niesamowicie ozdobnym pnączem, które uświetni każdy ogródek. Sprawdź, co musisz wiedzieć o jej uprawie! 

Glicynia – podstawowe informacje

Glicynia nie jest bardzo popularnym pnączem w naszym kraju – choć na szczęście to się powoli zmienia. W naszym klimacie uprawiane są dwa gatunki: glicynia kwiecista i glicynia chińska. Różnią się przede wszystkim wielkością liści i ilością listków. Pędy glicynii kwiecistej osiągają do 8 metrów długości, a chińskiej – prawie dwa razy tyle. 

Decydując się na posadzenie glicynii, musisz liczyć się z tym, że to roślina o błyskawicznym wręcz przyroście. W ciągu roku rośnie nawet do 3 metrów. Łodygi glicynii są silne i zdrewniałe, co w połączeniu z szybkim wzrostem sprawia, że roślina bezwzględnie wymaga solidnych podpór. Wisteria ma dość charakterystyczne liście: są pierzaste i mają nieco owalny kształt. 

Glicynia – stanowisko

Glicynia, choć pochodzi z regionów o dość łagodnym klimacie, do bujnego wzrostu potrzebuje sporo słońca. Wybierając więc stanowisko dla tej rośliny, weź pod uwagę, że potrzebuje ona co najmniej kilkugodzinnej, codziennej ekspozycji na słońce. Ponieważ jest to pnącze o bardzo szybkim przyroście, którego pędy owijają się wokół podpory, nie ma możliwości przeniesienia glicynii w inne miejsce. Stanowisko musisz więc wybrać dobrze już na samym początku!

Jeśli glicynia będzie miała niedostateczną ilość światła, będzie co prawda rosła, jednak z wielkim prawdopodobieństwem nie zakwitnie. 

Koniecznie przeczytaj  Jaka ziemia do hortensji – wszystko o glebie i podłożu

Glicynia – podłoże

Ciekawą właściwością glicynii jest jej życie w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Razem czerpią korzyści z azotu występującego w powietrzu, dzięki czemu roślina nie wymaga bardzo żyznej gleby – braki z podłoża uzupełnia sobie właśnie w ten sposób. 

Najważniejsze, by gleba pod uprawę glicynii nie była bardzo zbita. Roślina ta preferuje luźne podłoże. Dobrze, by miało ono również dobrą zawartość próchnicy. Pnącze doskonale rośnie również na glebach obojętnych lub lekko kwaśnych. 

Glicynia – podlewanie

Glicynia zasadniczo nie wymaga obfitego podlewania na co dzień. Trzeba jednak o tym pamiętać w okresach suszy i wysokich temperatur. Wówczas roślinę trzeba solidnie i regularnie podlewać, nie dopuszczając do jej przesuszenia. W przeciwnym wypadku będzie tracić kwiaty. 

Glicynia – nawożenie

Glicynia ma wyjątkową zdolność do symbiozy z bakteriami brodawkowymi, dzięki czemu pobiera azot z atmosfery. Wzrost i rozwój młodych roślin co prawda warto wspomóc nawozem, jednak ze względu na tę właściwość, nie powinien on zawierać azotu. 

Dojrzałe rośliny nie wymagają nawożenia: ukorzeniają się głęboko, a oprócz tego mają silnie rozwinięty i sięgający głęboko system korzeniowy. Dzięki temu we własnym zakresie pobierają z podłoża niezbędne składniki pokarmowe. 

Glicynia – pielęgnacja 

Aby glicynia rosła szybko i bujnie kwitnęła, niezbędne jest jej przycinanie. Jak przycinać glicynię? 

Zabieg ten nie jest konieczny przez pierwsze 2-3 lata uprawy. W 4 roku i kolejnych latach należy jednak ciąć ją regularnie, dwa razy w sezonie. Pierwsze cięcie wykonuje się wczesną wiosną, na wysokości 3-4 pąka. Kolejne cięcie w sezonie wykonuje się w lipcu, ucinając wszystkie pędy mniej więcej w połowie. Glicynia rośnie błyskawicznie, nie ma więc ryzyka, że na jej odrost będziesz długo czekać.

Oprócz tego regularnie należy wykonywać tzw. cięcia sanitarne, czyli usuwać chore i uszkodzone pędy. Jeśli nie będziesz przycinać glicynii, straci ona zupełnie na swoim uroku: pnącza będą różnej długości i splątane.

Koniecznie przeczytaj  Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Glicynia – zimowanie

Glicynie są dość mało odporne na mróz, dlatego trzeba je zabezpieczać przed nadejściem zimy – szczególnie młode rośliny. Wyjątkowej troski pod tym względem wymagają przede wszystkim młode rośliny, w pierwszych trzech latach uprawy. 

Zabezpieczenie rośliny na zimę nie jest bardzo skomplikowane – wystarczy przykryć ją solidnie oddychającym materiałem, np. słomą lub agrowłókniną. Dobrze sprawdza się również okrywanie nasady pnia i usypanie kopca z ziemi wokół niego. 

Jeśli jednak zapomnisz zabezpieczyć roślinę przed mrozem lub mimo zabezpieczenia zdarzy się, że przemarznie, nic straconego. Glicynia dość szybko odrasta od korzeni.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies