Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Gniazdo os i szerszeni w ogrodzie – jak je zlikwidować?

Gniazdo os i szerszeni w ogrodzie – jak je zlikwidować?

Autor: Maciej
szerszeń

Pojawienie się os i szerszeni w ogrodzie dostarcza wielkiego zmartwienia gospodarzom. Szczególnie, jeżeli wśród domowników znajdują się alergicy i osoby uczulone na jad tych owadów. Nawet jeśli nie mamy uczulenia, ukąszenie szerszenia może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i a nawet życia, dlatego gdy tylko zauważymy gniazdo os, lub szerszeni na terenie naszego ogrodu, musimy działać. Podpowiadamy, jak działać w przypadku odkrycia gniazda os lub szerszeni na działce.

Gniazdo os czy szerszeni jak je rozpoznać?

Zacznijmy od tego, że samodzielne usunięcie gniazda os, czy szerszeni może być bardzo niebezpieczne. Nie można więc dać się ponieść emocją i w przypływie emocji samodzielnie go usuwać, bez wcześniejszego przygotowania i wiedzy. Walkę z problemem trzeba zacząć od poznania przeciwnika.

Osy – charakterystyka

Osy to gatunek pospolity aktywny od kwietnia do października. Gniazda os najczęściej znajdują się w ziemi, np. w opuszczonych norach po gryzoniach, Dorosłe osobniki żywią się nektarem i owocami. Osy charakteryzują się czarno żółtym ubarwieniem, oraz zwężonym odwłokiem. Wielkość osy zależna jest od jej roli w roju, może wahać się od 10 do 18 mm.

Szerszenie – charakterystyka

Szerszenie należą do rodziny osowatych, których są największym przedstawicielem w Polsce. Najczęściej występują w pobliżu lasów liściastych, w dziuplach drzew budują swoje gniazda. Bywa też że zajmują nory ssaków lub budki lęgowe ptaków. Niestety szerszenie mogą występować również w pobliżu siedlisk ludzkich. Bujdą wówczas gniazda pod dachem, rynną, okapach, w otworach w budynkach. Szerszenie są dużo większe od os, mogą mieć od 17 nawet do 35 mm długości. Szerszenie występujące w Polsce są czarne z żółtym odwłokiem i pomarańczowymi plamkami.

Koniecznie przeczytaj  Wróble w ogrodzie

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni?

Aby samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni trzeba się do tego odpowiednio przegotować. Przede wszystkim trzeba założyć ubranie ochronne osłaniające ręce, nogi, szyję, głowę oraz twarz. Planując usuwanie gniazda trzeba zadbać aby w pobliżu nie znajdowały się osoby najbardziej narażone na ukąszenie – dzieci, osoby starsze oraz alergicy. Jeżeli sami mamy alergię na osy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy się zabierać za samodzielnie usuwanie gniazda. Grozi to wstrząsem anafilaktycznym i śmiercią.

Kiedy usuwać gniazdo os?

Pracę nad pozbycie się gniazda os powinniśmy rozpocząć późnym wieczorem a najlepiej nocą. W tym czasie owady nie są aktywne i powinny znajdować się w gnieździe. Unikajmy używania ostrego źródła światła – może ostrzec osy. Do usunięcia gniazda możemy użyć środków chemicznych takich jak np. gaśnica na osy i szerszenie. Służą one do oprysku gniazda, ich działanie jest natychmiastowe i pozwala zneutralizować praktycznie wszystkie osobniki obecne w gnieździe. Na drugi dzień po użyciu gaśnicy, gniazdo należy ostrożnie okryć workiem foliowym, odczepić od ściany i szczelnie zawiązać. Najlepiej wywieść gniazdo do oddalonego śmietnika.

Pomoc specjalistów w usuwaniu gniazda os lub szerszeni

Jeżeli mamy uczulenie na osy, lub nie chcemy się narażać na atak owadów najlepiej zlecić usunięcie go specjalnej firmie dezynsekcyjnej, specjalizującej się w tego typu pracach. Niektórzy zlecają też usuwanie gniazd straży pożarnej, jednak zdecydowanie lepiej zawiadomić firmę, a strażakom zostawić gaszenie pożarów i ratowanie życia ludzkiego. Wezwanie do gniazda os, może zostać potraktowane jako nieuzasadniona interwencja i narazić nas na mandat.

Jak NIE usuwać gniazda os

W obiegowej teorii często spotykamy się z poradami jak wytępić osy w ogrodzie. Niestety mnóstwo z tych „złotych” rad jest nie tylko nieskutecznych, ale przede wszystkim niebezpiecznych. Możemy na przykład usłyszeć że gniazdo os trzeba spalić. Nie róbmy tego! Gniazdo os zbudowane jest z bardzo łatwopalnej celulozy, jego zapalenie może wzniecić większy pożar na terenie posesji, a co najgorsze może rozjuszyć mieszkające w nich owady i narazić nas i domowników na atak. Kolejnym słabym sposobem na usuwanie gniazda os jest użycie wody. Woda nie zabije owadów, tylko je rozzłości prowokując do ataku. Co więcej, zalewając wodą miejsce w którym wisi gniazdo, narażamy na zniszczenie część swojej posesji. Oprócz wody i ognia, unikajmy również strącania na własną rękę gniazda os czy szerszeni. Strącenie w żaden sposób nie unieszkodliwi owadów, a tylko je rozwścieczy narażając na masowy atak.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies