Strona Główna Kwiaty Goździk w doniczce – zimowanie, sadzenie oraz przycinanie

Goździk w doniczce – zimowanie, sadzenie oraz przycinanie

Autor: Maciej
Goździk w doniczce – zimowanie, sadzenie oraz przycinanie

Goździki to niezwykle wdzięczne i urokliwe rośliny doniczkowe. Ich uprawa nie jest bardzo skomplikowana, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji będą rosły zdrowo i pięknie kwitły, zdobiąc wnętrze naszego domu czy mieszkania, ale również ogród. W tym artykule przybliżymy kwestię uprawy goździków doniczkowych, podpowiemy, jak je pielęgnować, a także jak sadzić i przycinać.

Goździki doniczkowe – charakterystyka

Do uprawy doniczkowej nadaje się kilka odmian goździków. Może to być na przykład goździk chiński. Jest to roślina jednoroczna występująca w licznych odmianach i mieszankach. Goździki chińskie zwykle są niskie, dorastają do 20 cm i charakteryzują się niewielkimi kwiatami o intensywnym przyjemnym zapachu, a także sinozielonymi dekoracyjnymi pędami oraz liśćmi, które tworzą zwarte kępki. Goździk chiński może występować w bardzo różnorodnej kolorystyce, brzegi płatków kwiatowych są głęboko powycinane, a kwitnienie trwa dość długo – od maja, nawet do końca września. Do uprawy doniczkowej nadaje się również goździk ogrodowy i jego różne odmiany. Charakteryzuje się on sinozielonymi pędami i liśćmi, a także intensywnie pachnącymi, ząbkowanymi kwiatami, występującymi w bardzo wielu odcieniach. Goździk ogrodowy osiąga wysokość do 30 do nawet 80 cm i tworzy dość luźne, krzaczaste kępki. Podobnie jak goździk chiński kwitnie od maja do końca września. W donicach możemy sadzić jeszcze goździki sine oraz goździki brodate.

Jak sadzić goździki w doniczce?

Planując sadzenie goździków w donicach, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie podłoże, a także zapewnić optymalne stanowisko – najlepiej dobrze nasłonecznione. Goździki potrzebują dobrej jakości podłoża – może to być uniwersalne podłoże do kwitnących roślin doniczkowych. Ważne, aby było ono świeże i bogate w składniki odżywcze, które zapewnią odpowiedni rozwój i bujne kwitnienie goździków. Podłoże powinno mieć też lekko kwaśny, ewentualnie obojętny odczyn. Pamiętajmy, aby raz na sezon wymieniać podłoże goździków, ponieważ do kwitnienia kwiaty pobierają dużą ilość składników pokarmowych, wyjaławiając tym samym glebę. Aby mogły zdrowo się rozwijać, musimy zadbać o stały dostęp do żyznego podłoża. Sadząc goździki w donicy, musimy pamiętać też o zapewnieniu odpowiedniego drenażu na dnie donicy, który zapewni odpływ nadmiaru wody. Goździki potrzebują lekkiego, przepuszczalnego podłoża. W glebie zbitej, ciężkiej i podmokłej nie rosną dobrze.

Koniecznie przeczytaj  Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Goździki doniczkowe przycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

Goździki ogrodowe nie mają wygórowanych wymagań uprawnych, jednak podobnie jak większość roślin doniczkowych potrzebują podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować dobrą kondycję. Podstawą jest oczywiście nawadnianie. W normalnych warunkach wystarczy podlewać goździki doniczkowe raz lub dwa razy w tygodniu. Jednak w czasie silnych przedłużających się upałów musimy nawadniać goździki dużo częściej, dbając, aby podłoże w donicach było stale wilgotne. Bardzo ważne jest wspomniane wcześniej zasilane goździków w składniki pokarmowe. Coroczna wymiana podłoża to jedno, a nawożenie to druga ważna sprawa, o którą musimy zadbać. Do zasilania goździków stosujemy nawozy mineralne rozpuszczalne w wodzie, do roślin kwitnących. Mogą to być nawozy z grupy o przedłużonym działaniu. Wtedy aplikujemy je do podłoża jeden raz w sezonie. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku goździków jest przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatów, uschniętych liści i nadmiernie rozrastających się pędów. Dzięki temu goździki będą prezentowały się znacznie lepiej, a także wydłużymy ich kwitnienie.

Goździki w doniczce zimowanie

Goździki to rośliny wieloletnie i całkiem nieźle radzą sobie zimą w naszym klimacie. Aby jednak zabezpieczyć goździki doniczkowe przed przemarzaniem w razie silnych mrozów, warto donice owinąć kartonem lub agrowłókniną. Możemy też rośliny przykryć stroiszem, co ochroni łodygi przed mroźnym wiatrem i ciężkim śniegiem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies