Wraz z powrotem wiosny i ciepłych dni, właściciele ogrodów i działek zacierają ręce szykując swoje sprzęty ogrodowe do biesiadowania przy grillu. Cóż może być przyjemniejszego, od wieczoru na świeżym powietrzu, spędzonego w gronie biskich, zajadając się pysznymi potrawami z grilla? Niestety, mieszkańcy bloków i kamienic mają nieco utrudniony dostęp do tej jakże popularnej, letniej rozrywki. Od lat trwa spór o to, czy można robić grilla na balkonie w bloku? Okazuje się, że przepisy prawa jasno określają czy jest to dozwolone, jednak czy przepisy wystarczą?
Spis treści
Grill na balkonie – co na to prawo?
Wieczorne biesiady przy grillu dla mieszkańców bloków i kamienic to często tylko marzenie. Jak się okazuje, jest ono do spełnienia, gdyż polskie prawo nie zabrania grillowania na balkonie. Określone są tylko ogólne przepisy, nakazujące przestrzeganie porządku oraz dobra pozostałych mieszkańców. Zanim jednak popędzimy do marketu po grilla i węgiel, musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną istotną kwestię jaką jest spółdzielnia mieszkaniowa. Chodzi tutaj o relacje dobrosądziedzkie, nad którymi czuwa najczęściej rada osiedla. To właśnie jej regulamin, może określać, czy rzeczywiście możesz bez przeszkód grillować na swoim balkonie, czy jednak będziesz musiał liczyć na zaproszenie na działkę do znajomych. Aby pozbyć się wątpliwości, musimy zasięgnąć wiedzy u źródła – czyli zapytać bezpośrednio w spółdzielni czy zarządcy kamienicy, osiedla, bloku.
Jak grillować na balkonie?
Zakładając, że na Twoim osiedlu grillowanie na balkonie jest dozwolone, pozostaje Ci teraz odpowiednie przygotowanie sprzętu do grillowania, a następnie trzymanie się pewnych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort innym mieszkańcom – bo nie ulega wątpliwości, że musisz mieć to na uwadze.
Bezpieczne i dobrosąsiedzkie grillowanie na balkonie
Jeżeli decydujesz się na tradycyjny grill na węgiel drzewny, musisz pamiętać, aby bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo. Nigdy nie zostawiaj grilla bez nadzoru. Ustaw grill na stabilnym, płaskim podłożu. Kontroluj, czy ruszt nie zagrzewa przedmiotów znajdujących się w jego pobliżu i nie stanowi zagrożenia na przykład dla drewnianych mebli. Nigdy nie zostawiaj rozwieszonego prania na balkonie gdy planujesz grillowanie. Prócz względów bezpieczeństwa i ryzyka zapalenia, narazisz się na konieczność powtórnego prania. Po zakończeniu grillowania i ugaszeniu grilla, uprzątnij jego wnętrze do worka na śmieci – nie rób tego gdy węgiel jest gorący! Nie zastawiaj grilla i pozostałości po biesiadowaniu na balkonie – nocą wiatr może roznieść resztki po całym osiedlu. Aby niwelować dymienie z grilla, które może powodować dyskomfort u sąsiadów skorzystaj z grilla z pokrywą, która ograniczy emisję dymu.
Alternatywne grillowanie na balkonie
Jeżeli jednak wolisz uniknąć sprzeczek, pretensji i ewentualnych problemów, spowodowanych rozpaleniem grilla na swoim balkonie, pomyśl o alternatywnym rozwiązaniu. Jest ono bardzo proste – grill elektryczny. Grille elektryczne są łatwe o użyciu, nie generują dymu, nie musisz wynosić węgla. Kiedy pogoda nie dopisze, możesz grilla usmażyć nawet w swojej kuchni. Wystarczy gniazdko elektryczne i kiełbaska czy też inne smakołyki, by już po kilkunastu minutach cieszyć się świeżo przyrządzonym posiłkiem.
Jeżeli jednak nie przemawia do Ciebie taka forma grillowania, pozostaje Ci jeszcze jedno rozwiązanie – wprosić się na działkę do znajomych lub rodziny. Zorganizuj grilla u nich, zaproponuj przygotowanie potraw. Nie będziesz musiał martwić się marudnymi sąsiadami. Będziesz mógł bez umiaru kąpać się w charakterystycznym grillowym dymie, a kiedy impreza się skończy, pomożesz posprzątać i grzecznie wrócisz do mieszkania, w którym pachnie świeżością a nie wędzonką. Czasami nie warto robić nic na siłę. Lepiej szukać plusów każdej sytuacji i wybierać takie rozwiązania, które pozwolą nam zminimalizować ewentualne straty.