Strona Główna Ogród Grudniki: bożonarodzeniowe kaktusy. Jak je uprawiać?

Grudniki: bożonarodzeniowe kaktusy. Jak je uprawiać?

Autor: Maciej
Grudniki: bożonarodzeniowe kaktusy. Jak je uprawiać?

Rośliny kwitnące zimą cieszą się ogromną popularnością. W końcu gdy za oknem gromadzi się biały puch, one na przekór pogodzie i porze roku zakwitają, wprowadzając do domu ciepłą i przytulną atmosferę. Grudnik, zwany również kaktusem bożonarodzeniowym, jest jednym z nich. Choć roślina ma swoje wymagania, które trzeba poznać do tego, by kwitła, jej uprawa nie jest skomplikowana i bardzo wymagająca. Zaczyna kwitnąć w listopadzie, niesamowicie ciesząc oko i będąc wspaniałą ozdobą zimowych parapetów. Co musisz wiedzieć o uprawie grudnika, by zakwitnął i w Twoim domu? 

Grudnik – kilka słów wstępu

Grudnik, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy lub szlumbergera – te wszystkie nazwy oznaczają dokładnie tę samą roślinę. W ciągu roku wygląda jak… zwyczajny sukulent, o płaskich, podłużnych liściach. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, to wczesną zimą, gdy większość roślin zapadnie w sen zimowy, grudnik rozkwitnie, ciesząc oko czerwonymi, różowymi lub kremowymi kwiatami (w zależności od odmiany). 

Grudnik wywodzi się z Brazylii, a konkretnie to z jej tropikalnych lasów. Zaczyna kwitnąć w listopadzie, kiedy… w jego ojczyźnie jest wiosna. W Polsce jest chętnie uprawiany jako zimowa ozdoba mieszkań i jest znany już od ponad stu lat. Obecnie zainteresowanie tą rośliną ponownie wzrosło, dzięki czemu jest łatwo dostępna. 

Grudnik – podłoże i stanowisko

Pewien paradoks grudnika może polegać na tym, że, choć pochodzi z ciepłych regionów, to jednak preferuje chłodne pomieszczenia. Najlepiej, jeśli latem znajduje się w temperaturze pokojowej, a zimą w chłodnym, a wręcz zimnym pomieszczeniu: o temperaturze maksymalnie 14 stopni Celsjusza. 

Zygokaktus lubi przy tym słoneczne stanowiska, jednak nie służy mu ekspozycja na słońce i upały. Dobrze czuje się również w miejscu półzacienionym, z nieco rozproszonym światłem. 

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Warto wybrać jedno, stałe miejsce dla grudnika. Kiepsko znosi bowiem zmianę miejsca w czasie kwitnienia. Jeśli będziesz go przestawiać w czasie kwitnienia, może nawet zrzucić kwiaty. Nie powinno się go również przestawiać już wówczas, gdy zbliża się okres kwitnienia – może to skutkować tym, że nie wyda kwiatów. 

Dobrym podłożem do uprawy grudnika będzie gleba o dobrej przepuszczalności i lekko kwaśnym pH. Najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia do uprawy epifitów. Przygotowując doniczkę dla grudnika, koniecznie trzeba pamiętać o warstwie drenującej na dnie. Korzenie grudnika są bardzo wrażliwe na wilgoć i jeśli będą stale mokre, będą się psuć. 

Podlewanie i nawożenie grudników

Grudnik potrzebuje stale wilgotnego (ale nie mokrego!) podłoża. Mniej więcej od sierpnia, aż do czasu zakwitnięcia, należy ograniczyć podlewanie grudnika – na tyle, by podłoże nie przeschło. W pozostałym okresie należy utrzymywać wilgotne podłoże, a także zraszać pędy rośliny. 

Gdy zaczyna się okres wzrostu grudnika, warto raz na kilka tygodni (optymalnie raz w miesiącu) zastosować nawóz do kaktusów. Od sierpnia do zakwitnięcia grudnik nie potrzebuje nawożenia i należy w tym czasie zaprzestać tej czynności. 

Jak pielęgnować grudniki? 

W ciągu roku grudnik przechodzi w stan spoczynku dwa razy: od sierpnia do kwitnienia, a następnie od lutego do marca. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i nie nawozić rośliny. Jeśli nie zapewnisz mu okresu spoczynku, grudnik nie zakwitnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć w pozostałych kwestiach? Grudnik nie wymaga częstego przesadzania: wystarczy zrobić to raz na 3–4 lata. Istotne jest to, by całkowicie wymienić wówczas podłoże na świeże. 

Roślinę można również łatwo samodzielnie rozmnożyć. Wystarczy znaleźć jej część składającą się z dwóch spłaszczonych łodyg i uciąć ją w tym miejscu. Następnie pozyskany pęd pozostaw w ciepłym miejscu, aż przeschnie. Ukorzenianie grudnika nie wymaga wkładania go do wody. Sadzonkę od razu przenosi się do gotowego podłoża. Roślina wypuści korzenie w ciągu kilku tygodni.

Koniecznie przeczytaj  Altana ogrodowa – odrobina prywatności w ogrodzie. Jak zrobić altankę?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies