Strona Główna Ogród Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Autor: Maciej
Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Posiadacze przydomowych trawników doskonale wiedzą, ile pracy i czasu kosztuje utrzymanie darni w dobrej kondycji. Nawadnianie, nawożenie, koszenie, usuwanie chwastów, to podstawowe czynności pielęgnacyjne, które trzeba wykonywać regularnie, aby trawa rosła zdrowo i gęsto i nie ulegała atakom grzybów czy pleśni. Niestety czasami mimo naszych usilnych starań na trawniku pojawiają się niepokojące objawy, mogące świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Żółte, brunatne, lub wysuszone placki mogą być oznaką nieprawidłowej pielęgnacji, a co za tym idzie na przykład pojawienia się choroby grzybowej na trawniku, możemy też po prostu zauważyć, że na trawniku wyrosły grzyby różnej wielkości, koloru i ilości. Podpowiadamy jak z nią walczyć, co zrobić, żeby pozbyć się grzybów z trawnika

Grzyby na trawniku – skąd się biorą?

Grzyby na trawniku mogą występować w bardzo różnej formie. Począwszy od patogenów, które powodują rozwój chorób trawnika, aż po charakterystyczne i łatwo zauważalne grzyby owocnikowe. Bez względu na to, jaki rodzaj grzybów zadomowił się na naszym trawniku, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do działania, aby się ich pozbyć. W przeciwnym razie zaczniemy zauważać znaczące pogorszenie kondycji darni, a im później zaczniemy walkę, tym trudniej będzie ją wygrać. Groźniejszy jest pierwszy rodzaj grzybów, który może wyrządzić duże spustoszenie na trawniku, grzyby owocnikowe nie są tak bardzo niebezpieczne, jednak ich również powinniśmy się pozbyć nie tylko ze względu na trawnik, ale też bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt domowych oraz dzieci. Pojawienie się chorób grzybowych trawnika z reguły spowodowane jest błędami w jego pielęgnacji, może jednak sięgać dużo dalej – aż do momentu zakładania trawnika. Przede wszystkim czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się grzybów jest wilgoć, a także resztki materii organicznej. Z tego właśnie powodu grzyby powszechnie pojawiają się na trawnikach wieloletnich, zaniedbanych, a także takich, gdzie często zalega woda lub podlewane są zbyt mocno o nieodpowiednich porach. Inną przyczyną pojawienia się grzybów na murawie jest gleba uboga w składniki pokarmowe, a także nawożenie trawnika nawozem ubogim w azot.

Koniecznie przeczytaj  Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Grzyby na trawniku – gatunki i rodzaje

Jak już wspomniano, na trawniku mogą pojawić się grzyby w postaci patogenów powodujących różnego rodzaju choroby lub grzyby w postaci owocnikowej. Jeżeli chodzi o grzyby owocnikowe, to najczęściej są to grzyby niejadalne, a nawet trujące, bywa jednak też, że wyrastają grzyby jadalne takie jak borowiki, kozaki czy pieczarki. Jeżeli nie znamy się na grzybach, nie powinniśmy zjadać żadnych samodzielnie nazbieranych grzybów. Pojawiające się na terenie naszego ogrodu najlepiej na bieżąco usuwać, aby nie narażać dzieci i zwierząt na zatrucie.

Choroby grzybowe trawnika

Jeżeli chodzi o choroby grzybowe wywołane nieprawidłową pielęgnacją trawnika, najczęściej występująca jest tak zwana pleśń śniegowa, żółta plamistość trawników, czerwona nitkowatość traw, brunatna plamistość traw zgorzel siewek, rdza źdźbłowa traw, a także mączniak prawdziwy traw. Choroby te dają bardzo charakterystyczne objawy, po których powinniśmy z łatwością je zdiagnozować. Objawy mogące wskazywać na chorobę grzybiczą trawnika to:

• Brązowe plamy martwej trawy

• Białe, żółte lub brązowe plamy/pierścienie o rosnącej średnicy

• Cienkie plamy zniekształconych, postrzępionych źdźbeł trawy

• Czarne, szare, pomarańczowe lub filetowe plamy na łodygach i źdźbłach trawy

• Czarne, szare lub różowe nitkowate, lub proszkowate powłoski wokół oraz na źdźbłach trawy

• Obszary ślizgowatej, mokrej lub zaciemnionej trawy

Jak pozbyć się grzybów z trawnika?

Walka z grzybami na trawniku wymaga pracy, zastosowania środków chemicznych, ale też profilaktyki i systematyczności. Kiedy na trawniku zauważymy grzyby lub objawy choroby grzybowej, oznacza to, że pora zacząć działać. Pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się grzybów z trawnika jest wykonanie prosyku z użyciem odpowiedniego preparatu chemicznego. Do zwalczania grzybów stosujemy środki zawierające jony miedzi, ponieważ pomagają one hamować rozwój infekcji, a także wspierają odporność trawnika. Aby jednak ich działanie było skuteczne, oprysk musi zostać wykonany w początkowej fazie infekcji grzybowej. Musimy jednak pamiętać, że jak większość środków chemicznych, środki na grzyby nie są obojętne dla środowiska. Opryski na grzyby przede wszystkim są niebezpieczna dla organizmów wodnych, a stosując je w dużych ilościach, możemy doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Jeżeli więc prowadzimy uprawę ekologiczną lub chcemy skorzystać z bardziej przyjaznego środowisku preparatu, możemy wybrać środek na bazie pythium oligandrum. Jest on bezpieczny, dla większości żywych organizmów, a jednocześnie żeruje na większości grzybów.

Koniecznie przeczytaj  Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Profilaktyka – jak dbać o trawnik, aby uniknąć chorób grzybowych?

Jak już wspomniano, kluczem do walki z grzybami jest profilaktyka. Odpowiednia pielęgnacja trawnika pozowali nam zminimalizować ryzyko pojawienia się grzybów na murawie. Podstawą jest regularne koszenie, a także usuwanie resztek skoszonej trawy z trawnika. Unikając usychania oraz butwienia ściętej trawy, zapobiegniemy powstawaniu tak zwanego filcu, który z kolei tworzy idealne warunki dla grzybów. Prócz koszenia musimy również pamiętać, aby w okresie od kwietnia do lipca regularnie nawozić trawnik nawozem bogatym w azot. Do zabiegów pielęgnacyjnych, jakie warto wykonywać na trawniku, zaliczamy też wertykulację oraz aerację. Wertykulacja pomaga w usuwaniu mchu oraz filcu, natomiast aeracja poprawia napowietrzenie podłoża.

Grzyby na trawniku z rolki

Zakładając trawnik z rolki, nastawiamy się na to, że otrzymamy idealną murawę wolną od chwastów, grzybów i innych typowych problemów pojawiających się podczas tradycyjnego zakładania trawnika. Oczywiście przed rozłożeniem trawy z rolki, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Niestety może zdarzyć się tak, że zaraz po rozłożeniu trawnika, na naszej murawie pojawią się grzyby. Możemy spróbować taki trawnik zareklamować u dostawcy lub rozpocząć walkę z grzybami sposobami opisanymi powyżej.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies