Strona Główna Ogród Hotel dla owadów – jak go zrobić i po co jest potrzebny?

Hotel dla owadów – jak go zrobić i po co jest potrzebny?

Autor: Maciej
Hotel dla owadów

Owady to wielcy sprzymierzeńcy ogrodu. Mimo iż obecność niektórych z nich nie zawsze jest dla nas komfortowa i niejednokrotnie staramy się ich pozbyć, warto mieć świadomość, że to w dużej mierze właśnie dzięki nim nasz ogród żyje. Pożyteczne owady zapylają kwiaty, a także są sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami. Jeżeli chcemy utrzymać w dobrej formie środowisko naturalne ogrodu, warto zadbać o siedliska pożytecznych owadów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dla nich specjalnego hotelu. W sklepach ogrodniczych oraz budowlanych możemy kupić gotowe hotele dla owadów, które nie tylko są funkcjonalne, ale też bardzo urokliwie zdobią przestrzeń. Możemy jednak wykonać hotel samodzielnie, używając łatwo dostępnych materiałów. Jak to zrobić? Jakich materiałów możemy użyć do budowy hotelu dla owadów? Przeczytaj i pomóż owadom dobrze czuć się w Twoim ogrodzie.

Hotel dla owadów, co to takiego?

Mówiąc hotel dla owadów, mamy na myśli niewielką budowlę, przypominającą nieco budkę lęgową dla ptaków zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Hotel dla owadów ma być bowiem miejscem schronienia dla owadów. To w nim owady mogą spokojnie założyć gniazdo, złożyć jaja, a także schronić się w razie deszczu, mrozu, czy przed większymi zwierzętami. Dlaczego domki dla owadów są potrzebne? Jest to przede wszystkim wynik nowoczesnego budownictwa, które niemal całkowicie eliminuje miejsca, gdzie mogłyby one bezpiecznie zamieszkać. Dawniej na wsiach, owady gnieździły się pod strzechami, w miastach z kolei znajdowały różnego rodzaju szczeliny i zakamarki między cegłami.

Koniecznie przeczytaj  Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Obecnie większość nowoczesnych budynków zaprojektowana jest tak, aby chronić mieszkańców przed jakąkolwiek potencjalną kolonizacją owadów. Niestety, to co dla nas jest teoretycznie wygodne i komfortowe, nie do końca jest dobre dla środowiska. Brak możliwości stworzenia bezpiecznego schronienia naraża pożyteczne owady na ataki drapieżników, a także problemy z przetrwaniem trudnych warunków atmosferycznych. To z kolei prowadzi do zmniejszania się populacji owadów, a co za tym idzie zmniejszenia ich wydajności w dobroczynnej pracy na rzecz natury. Owady, mimo iż czasami irytujące, są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Jeśli więc losy tych małych stworzeń, ale też nasz samych i naszego środowiska naturalnego nie są nam obce, możemy im pomóc. Na przykład, zbudować lub kupić gotowy hotel dla owadów.

Z czego powinien składać się hotel dla owadów?

Budowa hotelu dla owadów jest banalnie prosta, dlatego bez trudu zrobimy go samodzielnie z ogólnodostępnych materiałów. Oczywiście możemy kupić gotowy w markecie budowlanym, jednak ten samodzielnie wykonany jest nie tylko tańszy, ale przede wszystkim ma więcej uroku. Czego więc będziemy potrzebować, żeby wykonać hotel dla owadów? Na początek przyda się kilka desek — z których wykonamy szkielet domku, młotek i gwoździe. Z desek musimy zbić stelaż domku w odpowiednim, wybranym kształcie. Możemy zrobić mu dwuspadowy dach, który z pewnością doda mu walorów estetycznych. Wewnątrz przygotowanego z desek stelażu, możemy zrobić jeszcze kilka półek, na których poustawiamy wypełnienie. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie jednej strony domku drobną siatką. Tak przygotowany stelaż możemy zawiesić na ścianie, wkopać jego dolną część w ziemie, lub po prostu przykręcić do cięższej deski. Następnie możemy przejść do „umeblowania” naszego hotelu.

Meble dla owadów? Jak wyposażyć hotel dla owadów?

Sofa, stolik kawowy, telewizor full HD, wygodne łóżko, prysznic, toaleta – meblowanie hotelu to duże wyzwanie, goście bywają wybredni i wymagający. Na szczęście owadów to nie dotyczy. Nie musimy więc pędzić do Ikea po stylowe skandynawskie meble. Wystarczy, że wyjdziemy do ogrodu i pozbieramy trochę skarbów natury. Szyszki, zdrewniałe łodygi puste w środku, nawiercone gałęzie, stara cegła – to dla owadów szczyt luksusu. Im więcej małych skrytek, ciasnych szpar, przytulnych otworów, tym lepiej dla nich. W zależności od użytych materiałów i ostatecznej formy możemy spodziewać się nieco innych gości w naszym hotelu. Co jednak najważniejsze, z tego typu lokali najchętniej i najczęściej korzystają owady pożyteczne.

Koniecznie przeczytaj  Morwa biała – uprawa i pielęgnacja

Jakich „gości” możemy spodziewać się w hotelu dla owadów?

Różne gatunki owadów, preferują różne miejsca do zakładania gniazd. Przykładowo, skorki – ulubiony przysmak biedronek, chętnie zameldują się w donicach wypełnionych sianem. Biedronki z kolei – żywiące się mszycami, preferują mieszkania w otoczeniu suchych liści i szyszek. Z koeli osy oraz dzikie pszczoły najlepiej czują się wśród trzciny i nawierconych gałęzi. Im większa więc różnorodność i „standardu” naszego hotelu, tym większej różnorodności gości możemy się spodziewać. Warto urządzać urozmaicone mieszkania dla pożytecznych owadów, które są niezwykle pomocne w naszym ogrodzie. Owady zapylające zadbają o odpowiednie zapylenie kwiatów, drzew oraz warzyw w naszej uprawie. Natomiast motyle, ważki, bzyki, czy błonkówki, pomogą nam walczyć z pojawiającymi się w ogrodzie szkodnikami.

Wiercenie otworów w drewnie, aby przygotować hotel dla owadów

Gdzie postawić hotel dla owadów?

Lokalizacja domku dla owadów ma duże znaczenie. Przede wszystkim miejsce powinno być zaciszne, słoneczne i suche. Domek może być zawieszony maksymalnie 1,5 metra nad ziemią, może stać na drewnianym słupku, lub bezpośrednio na ziemi. Warto ustawić hotel w pobliżu kwiatowej rabaty, w sadzie, lub w pobliżu warzywniaka.

Jak zaprosić owady do hotelu?

Aby hotel szybko zaczął żyć własnym życiem, musimy zadbać o odpowiednie zaproszenie potencjalnych gości. Przede wszystkim ważna jest lokalizacja hotelu. Owady nie przepadają za miejscami zacienionymi, narażonymi na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Domek powinien być solidny i bezpieczny, dlatego warto jeden jego bok zabezpieczyć siatką, dzięki której wypełnieni nie będzie wypadało. Skuteczną zachętą do odwiedzenia hotelu jest zasadzenie roślin, szczególnie tych kwitnących, ale także ziół takich jak bazylia, oregano czy tymianek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies