Strona Główna Ogród Ile kosztuje założenie ogrodu — projekt i cena

Ile kosztuje założenie ogrodu — projekt i cena

Autor: Maciej
Ile kosztuje założenie ogrodu — projekt i cena

Przystępując do budowy domu, często w naszych planach i marzeniach pojawiają się wizje pięknego ogródka, do którego latem wychodzimy na poranną kawę, w którym dzieci wesoło biegają za piłką, który mieni się feriom barw kolorowych kwiatów, a zielony dywan wspaniale zgrywa się z fasadą domu, podkreślając jej atuty i wieńcząc całą posesję. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się wymarzonym ogródkiem, czeka nas sporo pracy, a także kosztów. Ile dokładnie będzie nas kosztowało założenie ogrodu, zależy w dużej mierze od jego wielkości, a także projektu, jaki chcemy zrealizować. Możemy spróbować krok po kroku zrobić to samemu, co prawdopodobnie pozwoli nieco zaoszczędzić, jednak zajmie dużo więcej czasu, lub zlecić zarówno projekt, jak i wykonanie profesjonalnej firmie, która zrobi to dużo szybciej, ale też drożej.

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Zaprojektowanie ogrodu przez profesjonalną firmę, wyspecjalizowaną w architekturze zieleni z pewnością jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, dającym gwarancję odpowiedniego do gleby, a także warunków przestrzennych naszego ogrodu doboru roślin. Co więcej, projektant ogrodu planując dla naszą zieloną przestrzeń, weźmie pod uwagę wszelkie istotne aspekty, takie jak ekspozycja na słońce, sąsiedztwo poszczególnych roślin i ich oddziaływanie na siebie, walory estetyczne, a także funkcjonalność ogrodu, dopasowana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Warto dobrze przygotować się na spotkanie z architektem i wypisać sobie na kartce wszystkie ważne kwestie, jakie chcemy omówić.

Funkcje, jakie chcemy, aby miał ogród, podział na strefy, elementy architektury takie jak altany, miejsce na grilla czy ognisko, oczko wodne, fontanna, pergole, domek dla dzieci, plac zabaw, czy miejsce na wypoczynek – wszystkie te kwestie i nasze potrzeby są istotne i musimy je zgłosić projektantowi, który uwzględni je podczas wykonywania projektu. Koszt wykonania projektu ogrodu będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości działki, ale też od stopnia skomplikowania oraz zakresu prac, jakie mają w nim zostać uwzględnione. Przybliżone koszty zaprojektowania ogrodu o wielkości do 500m2 to około 1000zł, natomiast ogrodu powyżej 2000 m2, około 2300-2500 zł

Koniecznie przeczytaj  Wierzba japońska Hakuro - uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

Cena projektu ogrodu za m2

W przybliżeniu można powiedzieć, że cena projektu ogrodu waha się od 3 do 6 zł za m2. Przy czym jest to cena za samo zaprojektowanie nasadzeń, aranżację oraz wykonanie wszelkich pomiarów działki, jakości gleby itp. Możemy też skorzystać z bardziej kompleksowej obsługi i wybrać projektowanie ogrodu wraz z nasadzeniami roślin, co będzie wiązało się z kosztem od 20 do 40 zł za m2. Z kolei całkowita, profesjonalna aranżacja ogrodu, z uwzględnieniem wszelkich prac ziemnych, instalacji oświetleniowych, nawaniających, sadzeniem roślin to koszt od 5000 do nawet 25 000 zł. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, dające niesamowite efekty i oszczędzające mnóstwo czasu i energii, jednak bardzo kosztowne.

Ile kosztuje założenie ogrodu?

Nie musimy oczywiście korzystać od razu z kompleksowej usługi projektowania oraz urządzania ogrodu. Możemy skorzystać jedynie z pomocy projektanta, który zaplanuje nasz ogród oraz gatunki roślin i ich rozmieszczenie, a całą resztą zajmiemy się sami. Pierwszym krokiem do założenia ogrodu jest przygotowanie gruntu. Warto pobrać próbkę ziemi do badania, da nam to obraz jakości gleby, a także podpowie jakie prace powinniśmy zaplanować, aby sprawić, by stała się bardziej przyjazna dla roślin. Po odpowiednim przygotowaniu gleby warto zadbać o rozmieszczenie instalacji elektrycznej do oświetlenia ogrodu, a także rozmieszczenie instalacji nawadniającej. Dzięki temu, po zasianiu trawy, nie będziemy musieli jej później naruszać w celu podciągnięcia prądu czy wody do ogrodu.

Po wykonaniu wszelkich prac ziemnych przychodzi czas na wykonanie trawnika. Ważny jest dobór odpowiednich nasion trawy, która sprawdzi się w naszych warunkach glebowych. Przybliżony koszt założenia trawnika będzie zawierał koszt trawy – czyli około 150 do 200 zł na działkę o wymiarze do 200 m2 oraz koszty przygotowania terenu, wysiewu oraz co najmniej trzykrotnego wywałowania. Możemy te czynności wykonać samodzielnie, wtedy koszt trawnika będzie jedynie kosztem nasion trawy. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniego sprzętu, a nasza działka jest znacznie większa, warto skorzystać z oferty firm ogrodniczych. Koszt tego typu prac to około 8 zł za m2.

Koniecznie przeczytaj  Ścieżki w ogrodzie – z czego możesz je zrobić, jak je zaplanować?

Rośliny do ogrodu – koszty

Kolejnym etapem w zakładaniu ogrodu jest zakup, a następnie zasadzenie roślin według ustalonego planu. W zależności do wielkości działki, koszt roślin będzie zróżnicowany. W przybliżeniu w sklepach ogrodniczych za niewielkich rozmiarów drzewko iglaste zapłacimy do 30 do 60 zł, drzewa liściaste to koszt do 60 do 120 zł, w zależności do wielkości oraz gatunku. Mniejsze krzewy ozdobne kosztują od 20 do 50 zł, płożące iglaki od 30 do 60 zł, natomiast kwiaty rabatowe, to koszt od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Na średniej wielkości działkę koszt roślin może wynosić od 1000 nawet do 5000 zł.

Architektura ogrodowa – cena

Urządzając ogród z pewnością zależy nam, aby już na początku znalazły się w nim pewne elementy architektury ogrodowej, które nadadzą mu indywidualnego charakteru. Przykładowo średniej wielkości fontanna ogrodowa kosztuje do 500 do 2000 zł, koszt drewnianej altany, to około 2000 zł, natomiast za drewnianą pergolę pod rośliny pnące zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wyposażenie ogrodu

Aby móc w pełni korzystać z uroków naszego nowego ogrodu musimy zakupić podstawowe wyposażenie ogrodowe takie jak krzesła oraz stół ogrody, ewentualnie leżaki, hamak czy grill ogrodowy. Koszt zestawu 4 krzeseł i stołu z techno ratanu to około 1000 zł, leżak kosztuje od 50 do 200 zł, hamak to koszt kilkudziesięciu złotych bez stelażu, natomiast małego grilla kupimy w markecie budowlanym za kilkadziesiąt złotych. Możemy też pomyśleć o metalowej lub drewnianej huśtawce ogrodowej, której koszt będzie wynosił od 500 do 1000 zł.

Nawadnianie oraz oświetlenie ogrodu

Urządzając ogród, jak już wcześniej wspomniano warto zadbać o przygotowanie instalacji oświetleniowej oraz instalacji nawadniającej. Ich koszty będą uzależnione od liczby punktów oświetleniowych, a także nawadniających. Koszt średniej instalacji nawadniającej zawierającej do 5 zraszaczy wyłaniających wyniesie około 2000 zł. Koszt wykonania oświetlenia będzie w dużej mierze zależał od ilości lamp oraz ich rodzaju. Stojące lampy ogrodowe rozmieszczamy najczęściej wzdłuż podjazdu, a także alejek ogrodowych. Cena za komplet ogrodowego oświetlenie będzie wynosiła od 1000 do 3000 zł.

Koniecznie przeczytaj  Ogród na dachu - wszystko co trzeba wiedzieć

Wykonanie ogrodu – łączne koszty

Zastanawiając się, ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu, a także cała jego aranżacja musimy wziąć pod uwagę formę w jakiej chcemy ogród urządzić. Czy planujemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy i wszystkie prace projektowe i wykonawcze zlecić jej, czy może potrzebujemy tylko pomocy w zaprojektowaniu ogrodu, a resztą zajmiemy się samodzielnie? Jak już wcześniej wspomniano, koszt całkowitej aranżacji ogrodu przez firmę może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli zaś chodzi kosztorys samodzielnego wykonania ogrodu to wygląda to następująco:

  • Projekt ogrodu – około 2000 zł
  • Założenie trawnika – od 200 do 1200 zł
  • Rośliny – od 1000 do 4000 zł
  • Oświetlenie — od 1000 do 3000 zł
  • System nawadniania — od 1000 do 2000 zł
  • Architektura ogrodowa – od 3000 do 5000 zł
  • Wyposażenie ogrodu – od 2000 do 5000 zł

Łącznie koszt założenia ogrodu o wielkości około 200 m2 będzie wynosi od 10 000 do 22 000 zł.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies