Strona Główna Oświetlenie Instalacja elektryczna w ogrodzie a bezpieczeństwo

Instalacja elektryczna w ogrodzie a bezpieczeństwo

Autor: Maciej
Instalacja elektryczna w ogrodzie

Przed rozpoczęciem aranżacji ogrodu, dobrze jest pomyśleć o odpowiedniej instalacji elektrycznej. Prąd w ogrodzie będzie niezbędny do prowadzenia prawidłowej pielęgnacji ogrodu oraz założenia oświetlenia. Jak odpowiednio założyć instalację elektryczną w ogrodzie? 

Instalacja elektryczna w ogrodzie – o czym warto pamiętać? 

Zaplanowanie instalacji elektrycznej przed założeniem ogrodu pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego rozkopywania trawnika. Zastanów się, ile potrzebujesz źródeł prądu i gdzie chcesz je umiejscowić. Pamiętaj, że przy planowaniu instalacji elektrycznej, musisz wyposażyć się w najlepszej jakości materiały, które będą przystosowane do wilgoci, bo jak dobrze wiesz, prąd i woda nie są najlepszym połączeniem.  

Przed rozpoczęciem instalacji elektrycznej, warto wyznaczyć punkty elektryczne. Przy ich projektowaniu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo innych osób oraz względy dekoracyjne. Ilość punktów elektrycznych zależy rzecz jasna od powierzchni Twojego ogrodu. Im jest on większy, tym rzecz jasna więcej punktów się na nim pojawi. Dzięki przemyślanym rozłożeniu punktów elektrycznych, nie będziesz musiał w przyszłości korzystać m.in. z przedłużki, co z pewnością jest sporym udogodnieniem. 

Schemat i planowanie instalacji elektrycznej w ogrodzie 

Nie jest łatwo zaplanować odpowiednio poszczególne elementy instalacji elektrycznej, jednak przy pomocy fachowców, spokojnie powinieneś sobie z tym poradzić. Gdzie jednak powinieneś mieć odpowiednie odbiorniki prądu? Na pewno przy domofonie – tam idealnie sprawdzi się instalacja bezpieczna. Warto o tym pomyśleć najlepiej jak najszybciej, bowiem później nawierzchnia od furtki do wejścia do domu jest utwardzana. Najlepiej odpowiednio wcześniej zakopać przewód, a transformator umieścić w domowej rozdzielnicy. 

Później warto skupić się na instalacji elektrycznej oświetlenia całego ogrodu. W tym celu musisz ustalić, jakich lamp potrzebujesz i zadecydować, które z nich podłączysz do automatycznych sterowników. Musisz również zastanowić się, jakie źródła światła mają dominować w Twoim ogrodzie, dlatego zastanów się, czy chcesz postawić na halogeny, czy też żarówki. Pamiętaj, by lampy dobrać w sposób rozważny – ich zły dobór może stworzyć nawet zagrożenie pożaru! 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu - praktyczne porady

Zakładanie instalacji elektrycznej – co warto wiedzieć? 

Przed rozpoczęciem prac, pamiętaj o skonsultowaniu się ze specjalistami, którzy pomogą Ci w doborze odpowiednich materiałów, dzięki czemu będziesz mógł być pewny, że Twoja instalacja będzie solidnie wykonana. Przy zakładaniu instalacji elektrycznej masz do wyboru skorzystanie z prądu o zmniejszonym napięciu lub z wysokiego napięcia, wykorzystywanego w domowych gniazdkach, czyli 230 V. 

Przy korzystaniu z prądu o zmniejszonym napięciu, czyli 12-14V, prąd przechodzi przez transformator i wychodząc z niego daje niskie napięcie. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które najczęściej używane jest w miejscach, które są narażone na czynniki zewnętrzne, czyli takie jak chociażby oczko wodne. 

W przypadku, gdy potrzebujesz dużej ilości odbiorników prądu, konieczne będzie zastosowanie większego napięcia. Przy jego instalacji wymagane będzie stosowanie kilku zabezpieczeń. Mowa tutaj o dwóch wyłącznikach – nadmiarowo-prądowym i różnicowo-prądowym, które w momencie zwarcia nawet na najniższym poziomie, wyłączy cały obwód i będzie mogło zapobiec porażeniu. 

Będąc na zakupach produktów niezbędnych do zamontowania instalacji elektrycznej, nie zapomnij również o gniazdkach hermetycznych. Umieść je najlepiej w schowku lub pod zadaszeniem, tak, aby nie były one narażone na kontakt z opadami deszczu, czy innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.  

Układanie instalacji elektrycznej 

Gdy zakupiłeś już wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest kopanie dołów. Dół powinien mieć około metra głębokości i do jego połowy musisz wysypać ziemię. Następnie należy ułożyć na niej taśmę zabezpieczającą, która ochroni kable przed uszkodzeniami. Pamiętaj, by wszystkie kable były odpowiednio oddalone od korzeni drzew, by nie było ryzyka, że się z nimi przeplatają. 

Wszystkie kable warto zabezpieczyć ochronną, plastikową rurką, która ma na celu zapobiec uszkodzeniu przewodów. Każdy ogród musi mieć kilka źródeł prądu, które konieczne są do podłączania różnych urządzeń, takich jak chociażby kosiarki, czy obsługi pomp wodnych.  

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie kostki brukowej - czym kierować się przy wyborze?

Instalacja elektryczna w altanie ogrodowej 

Zamontowanie instalacji elektrycznej w drewnianych altanach wymaga szczególnej ostrożności i zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nikt nie chciałby bowiem, aby miejsce to było zagrożone pożarem, przez który ktoś z domowników mógłby zginąć. Dlatego też, instalacja elektryczna w altanach musi być bryzgoszczelna. Wszystkie łączniki i gniazda nie mogą być narażone na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, stąd też najlepiej taką instalację prowadzić w rurach lub kanałach kablowych, co skutecznie ochroni ją od jakichkolwiek uszkodzeń. W altanach murowanych warto wykonać instalację podtynkową, która powinna skutecznie i bezpiecznie zadbać o przepływ prądu. 

Instalacja elektryczna w ogrodzie – podsumowanie  

W dzisiejszych czasach każdy ogród posiada źródła prądu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia, czy też wielu innych, przydatnych w ogrodzie urządzeń. Jeśli skorzystasz z pomocy sprawdzonych fachowców i użyjesz wysokiej jakości materiałów, możesz być pewny, że Twoja instalacja będzie służyła Ci długo i bezpiecznie. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies