Strona Główna Kwiaty Jak dbać o bukiet róż, aby na długo zachował świeżość?

Jak dbać o bukiet róż, aby na długo zachował świeżość?

Autor: Maciej
bukiet róż

Róże należą do najpopularniejszych kwiatów bukietowych. Czerwone, są symbolem miłości i wręczane przez mężczyznę, mają przekazać kobiecie że ta ,znaczy dla niego dużo, że jest ważna i kochana. Białe róże to symbol niewinności, powszechnie stosuje się je do tworzenia bukietów ślubnych. W sprzedaży możem spotkać wiele innych kolorów róż, zarówno naturalnych jak i sztuczne barwionych. Otrzymując piękny bukiet z róż, najczęściej chcemy aby jak najdłużej był z nami. Aby cieszył oko i przypominał o tym miłym geście przez wiele dni. Wiadomo jednak, że kwiaty cięte mają ograniczony czas „świetności”. Istnieją jednak triki, które pozwolą nam nieco wydłużyć „okres ważności” bukietu z róż.

Bukiet z róż – jak przedłużyć jego świeżość?

Aby róże w wazonie przez długi czas cieszyły nasze oczy możemy zastosować kilka sposobów, które pozwolą nieco zwiększyć trwałość ciętych kwiatów, jest to między innymi:

  • Przycinanie końcówek pędów – po otrzymaniu lub też zakupie bukietu z róż, a jeszcze przed wstawieniem ich do wody trzeba przyciąć dolne końcówki pędów pod dużym skosem. Najlepiej użyć do tego ostrego noża a cięcie wykonać jednym, zdecydowanym ruchem. Nie zaleca się wykonywania tego zabiegu nożyczkami, gdyż te mogą zmiażdżyć i uszkodzić tkanki przewodzące, a to z kolei uniemożliwi kwiatom pobieranie wody. Nie należy też rozbijać końcówek pędów młotkiem. Codzienne przycięcie pędów ostrym nożem zwiększy powierzchnię pobierania wody, a także pomoże uniknąć tak zwanego czopa, który wytwarzają bakterię gnilne. Usunąć należy również dolne liście, tak by nie były zanurzone w wodzie, w przeciwnym razie bardzo szybko zgniją i zanieczyszczą wodę.
  • Utrzymywanie stałej temperatury – róże zakupione zimą, powinny po wniesieniu ich do mieszkania odczekać około 2 godziny w opakowaniu, dzięki czemu zaaklimatyzują się do panującej temperatury.
  • Umieszczanie kwiatów w zimnej wodzie – woda, w której będzie stał bukiet róż musi być zimna, a naczynie czyste, bez osadów z kamienia – osad sprzyja rozwojowi bakterii, które sprzyjają gniciu roślin. Róże powinny stać w chłodnym pomieszczeniu. Na noc róże możemy wyciągać z wazonu i pozostawiać w wannie z zimną wodą.
  • Wybór odpowiedniego miejsca – aby bukiet z ciętych róż stał dłużej trzeba go ustawić w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu. Nie powinien on stać w pobliżu starzejących się kwiatów, oraz dojrzewających owoców. To ważne ponieważ owoce i kwiaty w trakcie dojrzewani wydzielają etylen który przyspiesza starzenie się róż.
  • Codzienna wymiana wody – koniecznością dla zachowania świeżości bukietu róż jest codzienna wymiana wody w wazonie. Przy każdej zmianie wody, należy dokładnie umyć naczynie
Koniecznie przeczytaj  Krzewy ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Woda cukrem w wazonie z różami – czy to skuteczny sposób

Stosowanie cukru do wazonu z różami to dość powszechna praktyka polecana przez kwiaciarzy, Chodzi o to, że cukier odgrywa bardzo ważną rolę w przedłużaniu trwałości róż. Jest on komponentem wielu odżywek do kwiatów ciętych, ponieważ róże pobierając cukier z wody, włączają go do metabolizmu liści, kwiatów i pędu. Pozwala im to zachować naturalną barwę, co więcej cukier zwiększa zdolność komórek do absorbowania wody. Na jedne litr wody w wazonie wystarczy jedna łyżeczka cukru. Bardzo istotne aby wodę z cukrem wymieniać codziennie. Cukier wpływa wprawdzie pozytywnie na trwałość róż, ale jest również pożywką dla bakterii. Jeżeli nie chcemy stosować domowych sposobów na wydłużenie żywotności róż ciętych, możemy użyć gotowej odżywki do kwiatów, którą kupimy w kwiaciarni. Wybierajmy jednak tylko odżywki przeznaczone właśnie do róż, gdyż inne mogą okazać się dla nich toksyczne.

Ożywianie więdnących róż w wazonie

Kiedy róże w wazonie zaczynają więdnąć, możemy wypróbować jeden z domowych sposobów na ich reanimację. Na początek spróbujmy przyciąć końcówki ostrym nożem, pod skosem. Zaraz po przycięciu na 10 sekund zanurzamy końcówki we wrzątku. Ma to na celu usunięcie pęcherzyków powietrza nagromadzonych w wiązkach przewodzących, co z kolei ma odblokować kanaliki którymi roślina pobiera wodę. Po wyjęciu pędów z wrzątku, wstawiamy kwiaty do wazonu z ciepłą wodą. Innym sposobem na ożywienie więdnących róż jest kąpiel w zimnej wodzie. Układamy kwiaty na dnie wanny, lub jakiegoś głębokiego naczynia wypełnionego zimną woda. Następnie pozostawiamy je tam na kilka godzin w chłodnym zaciemnionym pomieszczeniu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies