Trawnik to naturalna i efektowna ozdoba każdego ogrodu, o ile jest dobrze utrzymany. Regeneracja po zimie lub suszy to konieczność, by utrzymać go w dobrej kondycji. Placki gołej ziemi i poprzerastane chwasty znacząco wpływają na obniżenie walorów estetycznych tej dekoracji. Jak naprawić trawnik po zimie? Jak przeprowadzić regenerację murawy po suszy lub zniszczeniach mechanicznych lub chemicznych?
Spis treści
Regeneracja trawnika po zimie
Przed przystąpieniem do prac regeneracyjnych należy się upewnić, że gleba nie jest zbyt nasiąknięta lub zmrożona. Jeśli ziemia jest bardzo wilgotna, będzie szybko przyczepiać się do grabi i w efekcie możesz poczynić więcej szkód, niż pożytku. Z kolei zamarznięcie gruntu bardzo utrudni poruszenie gleby w newralgicznych miejscach i może całkowicie zmrozić świeżo wrzucone ziarenka trawy.
Po upewnieniu się, że oba te czynniki nie występują, pierwszym krokiem jest pozbycie się filcu, czyli dokładne przegrabienie całego trawnika. Dzięki temu zabiegowi pozbywasz się zalegających w murawie korzeni, źdźbeł martwej trawy, starych liści oraz połamanych gałązek, które mogą przyczyniać się do rozwoju różnych chorób.
Przy okazji grabienia dobrze jest również przyjrzeć się, czy na trawniku nie pojawiają się plamy o żółtawym zabarwieniu, a na źdźbłach nie występują niewielkie grzybnie. Takie zjawisko nazywane jest pleśnią śniegową, która powstaje wskutek zatrzymania wilgoci pod pokrywą śnieżną. Jeśli ogniska grzyba są niewielkie, możesz spróbować potraktować wybrane miejsca specjalnym preparatem grzybobójczym. W sytuacji, gdy pleśń śniegowa się rozprzestrzenia, lepiej zerwać warstwę obecnej murawy i założyć trawnik na nowo.
Kolejnym etapem jest namierzenie i wykopanie dużych chwastów wraz z korzeniami, by uniemożliwić ich dalszy rozrost i zapobiec pojawianiu się ich w przyszłości. Przy okazji warto także zrównać z ziemią wszelkie kretowiska i zająć się nierównościami gruntu. Następnym krokiem jest dokładne skoszenie trawy na wysokość około 5 cm, aby ułatwić sobie przeprowadzenie reszty zabiegów.
Po usunięciu zbędnej warstwy zieleni należy nakłuć ziemię, by nieco ją napowietrzyć oraz umożliwić sobie lepsze rozprowadzenie nawozu. Otwory mogą zostać wykonane przy użyciu zwykłych wideł lub specjalnego aeratora. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie nawozu – może to być zwykły kompost lub specjalny nawóz do trawników. Ostatnim etapem jest dokładne podlanie trawnika i pozostawienie go w spokoju, by urósł.
Jak naprawić uszkodzony trawnik?
Uszkodzenia mechaniczne, np. w postaci łysych placków, szpecą trawnik i bardzo rzucają się w oczy. Regeneracja tego typu zniszczeń nie jest trudna, jednak wymaga nieco pracy i wysiłku. Niezbędne będzie wyposażenie się w widły o szeroko rozstawionych zębach, nawóz lub kompost, nasiona trawy oraz nieco cierpliwości. Jeśli ziemia na posesji jest mocno zbita, może przydać się również piasek.
Za pomocą wideł należy spulchnić grunt, by nieco go podnieść i umożliwić swobodny dostęp tlenu. Przy mocno zbitym podłożu warto wymieszać ziemię z piaskiem – jeśli nie masz tego problemu, możesz pominąć ten krok. W przemieszanym gruncie warto umieścić trochę nawozu lub kompostu, a następnie w miarę możliwości wyrównać całość.
Przedostatnim krokiem jest dosianie trawy, czyli rozrzucenie jej ziaren po całej powierzchni trawnika. Następnie pozostaje jedynie dokładne wygładzenie ziemi (najlepiej poprzez rozwałkowanie przy nacisku minimum 60 kg) i dokładne podlanie gruntu.
Regeneracja trawnika po suszy
Upalne i słoneczne lato sprzyja żółknięciu murawy i powstawaniu nieestetycznych plam na jej powierzchni. Regeneracja trawnika po suszy to prosty i skuteczny zabieg, który pomoże mu odzyskać dawny urok i ponownie stać się piękną dekoracją ogrodu. Jak jednak postępować, by nie pogorszyć sytuacji?
Pierwszym krokiem jest dokładne wygrabienie oraz skoszenie miejsca, w którym powstała żółta plama. W ten sposób usuniesz martwe i przesuszone źdźbła oraz świeżo powstałą warstwę filcu. Jeśli ziemia jest bardzo zbita i mocno przesuszona, warto przy pomocy chociażby grabi poruszyć wierzchnią jej warstwę, aby umożliwić dopływ tlenu i substancji odżywczych do jej głębszych warstw.
Ostatnim krokiem jest bardzo obfite podlanie zniszczonego miejsca tak, by cała ziemia mocno nasiąknęła wodą. Ponowny wzrost trawy powinien rozpocząć się już w ciągu 2-3 tygodni od wykonania tego zabiegu. Aby lepiej stymulować ponowny porost, do wody do podlewania warto dodać nieco płynnego nawozu do traw. Pomoże także użycie kompostu lub torfu.
Jak zregenerować stary trawnik?
Trawnik, który z biegiem czasu przestaje przypominać soczyście zielony dywan, zaczyna porastać mchem i bardziej przypomina łąkę, niż murawę, wymaga dodatkowej pielęgnacji. Odświeżenie jego wyglądu może zająć w zależności od wielkości ogrodu nawet jedno popołudnie. Jak naprawić stary trawnik?
Aby murawa odzyskała dobry wygląd, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Polega on na nacięciu darni na głębokość od 0.5 cm do nawet 4.5 cm. Takie działanie ma służyć usunięciu mchu, filcu oraz obumarłych korzeni roślin i chwastów. Wertykulację można przeprowadzić przy użyciu specjalnych grabi albo ręcznego lub mechanicznego wertykulatora. Po zakończeniu tego zabiegu warto dokładnie podlać trawnik, najlepiej wodą wzbogaconą o nawóz do traw lub kompost. To tylko tyle – i aż tyle!