Strona Główna Oświetlenie Jak oświetlić dom na zewnątrz – o czym trzeba pamiętać?

Jak oświetlić dom na zewnątrz – o czym trzeba pamiętać?

Autor: Maciej
Oświetlony ogród nocą

Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i również odpowiedni klimat w ogrodzie, nie wspominając o poprawie walorów estetycznych całej posesji. O czym należy pamiętać, przy oświetleniu zewnętrznym domu, jakie są rodzaje oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego? Odpowiedzi na te i inne pytania, poznasz w naszym poradniku! 

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie domu? 

Wybór oświetlenia zewnętrznego domu nie jest łatwą sprawą, bowiem na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów produktów. Przy montażu oświetlenia, najczęściej wykorzystywane są lampy słupkowe stojące, wszelkiego rodzaju reflektory, lampy wiszące, kinkiety, czy opaski LED-owe. Co jednak wybrać, by zapewnić skuteczne oświetlenie zewnętrzne domu? 

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego 

Jednym z rodzajów oświetlenia zewnętrznego domu są reflektory, które są niezwykle funkcjonalne. Mogą być one bowiem zarówno przenośne, jak i montowane na stałe, dzięki czemu cieszą się sporą popularnością na rynku. Reflektory możesz zamontować do ściany budynku lub ustawić po prostu na trawniku. 

Kolejną możliwą opcją oświetlenia zewnętrznego są kinkiety, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza przy oświetlaniu tarasu. Kinkiety mają zazwyczaj dwa sposoby uruchamiania – można je włączać automatycznie o określonych godzinach lub po prostu klikając włącznik, umieszczony wewnątrz domu. Kinkiety najczęściej mocowane są przy bramie wjazdowej, na elewacji domu lub na wcześniej wspomnianym tarasie. 

Lampy słupkowe są świetną opcją, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne domów o sporej powierzchni. Umieszcza się je przy ścieżkach lub chodnikach, a oddawane przez nie światło, znacznie będzie ułatwiało Ci powroty do domu w godzinach wieczornych. Lampy słupkowe są niezwykle praktycznym i dosyć ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki czemu cieszą się również sporym gronem zwolenników. 

Koniecznie przeczytaj  Lampy do ogrodu – jakie lampy do ogrodu wybrać?

Oprócz wyżej wspomnianych możliwości, przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego domu możesz skorzystać również z opraw najazdowych, które są idealne do oświetlania podjazdu czy chodnika.  

Gdzie zamontować lampy zewnętrzne? 

Jeśli wybierzesz już odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu, musisz pomyśleć, w jaki sposób je rozmieścić, by wszystko wyglądało spójnie i gwarantowało należyte bezpieczeństwo. Na początek warto skupić się na zamontowaniu oświetlenia zewnętrznego przed wejściem do domu, na przykład za pomocą kinkiet, które skutecznie oświetlą ulicę, tuż po wyjściu z domu. Na podjeździe i ścieżce prowadzącej do domu warto zamontować oprawy lub lampy, które skutecznie zadbają o Twoje bezpieczeństwo.  

Ponadto, warto również pomyśleć o zamontowaniu lampy halogenowej z czujnikiem ruchu nad bramą garażową, co będzie niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Na tarasie z kolei warto postawić na stylowe kinkiety.  

Instalacja oświetlenia – jakie światło wybrać? 

Kolejną istotną sprawą przy montażu oświetlenia zewnętrznego domu jest wybór źródła światła. Na rynku dostępne są światła LED-owe, lampy solarne oraz oświetlenie halogenowe. Co warto wiedzieć o każdym z tych źródeł światła? 

Oświetlenie LED-owe jest jednym z najczęściej wybieranych typów oświetlenia zewnętrznego, które charakteryzuje spora uniwersalność i energooszczędność. Światła LED-owe są niezwykle estetyczne, a przy wyborze zimnych barw, miejsca oświetlone wyglądają niezwykle efektownie i unikalnie. Światła ledowe szczególnie są polecane przy oświetlaniu bram wjazdowych, gdyż są niezwykle widoczne, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. 

Jeśli nie jesteś jednak fanem lamp ledowych, możesz postawić na ich odpowiedniki solarne, które działają na energię słoneczną. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne na rynku. 

Kolejnym popularnym wyborem, jeśli chodzi o instalacje oświetlenia zewnętrznego domu są żarówki halogenowe, które cechuje niezwykła wydajność. Lampy te najczęściej wykorzystuje się przy montowaniu czujników ruchu, ze względu na ich długą żywotność, niezależnie od częstotliwości włączania i wyłączania świateł. 

Koniecznie przeczytaj  Doświetlanie roślin doniczkowych – czym i jak robić to zimą?

Oświetlenie zewnętrzne domu – podsumowanie 

Reasumując, zaplanowanie zewnętrznego oświetlenie domu nie jest wcale łatwym zadaniem. Cały projekt wymaga gruntownego i racjonalnego przemyślenia, bowiem finalny efekt zależy od wielu czynników. Na początek wcale nie musisz zająć się kompleksowym oświetleniem swojego ogrodu. Zacznij od pojedynczych, podstawowych lamp, dzięki którym oświetlisz kluczowe miejsca na podwórku. Później, stopniowo możesz zająć się oświetleniem uzupełniającym, które jeszcze bardziej upiększy Twój ogród, a co najważniejsze – zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa i estetykę całej posesji. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies