Strona Główna Ogród Jak pozbyć się pokrzyw z ogrodu?

Jak pozbyć się pokrzyw z ogrodu?

Autor: Maciej
Jak pozbyć się pokrzyw z ogrodu?

Pokrzywa to bylina rosnąca na łąkach, w ogrodach, skwerach i na wszelkiego rodzaju miejscach zieleni. Na ogół traktowana jest, jako chwast. Niemniej jednak posiada wiele cennych wartości odżywczych, a także jest źródłem pokarmu dla motyli z gatunku rusałka. Pokrzywa jest nielubiana ze względu na swoje parzące liście, ale w ten sposób ona broni się przed intruzami.

Skąd biorą się pokrzywy w ogrodzie?

Wyróżniamy aż cztery gatunki pokrzyw: zwyczajna, żegawka, kuleczkowata oraz konopnolistna. Pokrzywa zwyczajna to najpopularniejszy gatunek w naszym ogrodzie. Generalnie rośnie dziko w Europie w klimacie umiarkowanym i na obszarach Ameryki Południowej.

Przy tym lubi gleby żyzne i wilgotne. Generalnie rozsiewa się bardzo łatwo w dolinach rzecznych, na podmokłych siedliskach oraz terenach urbanistycznych, na wysypiskach, przy drogach i ogrodzeniach.

W ogrodach i sadach, gdzie mamy żyzną ziemię, to chętnie tam się pojawia, jako chwast. Pokrzywa lubi glebę bogatą w azot i fosforany, z tego względu często pojawia się w  miejscach nawożonych pod uprawy.

Natomiast tam, gdzie mamy do czynienia z podłożem kwaśnym i ubogim w składniki pokarmowe oraz zasolonym, tam pokrzyw nie zobaczymy. Roślina lubi dużo słońca tak jak nasze warzywa i owoce w ogródku. 

Jak rozpoznać pokrzywę?

Pokrzywa może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Kwitnie od czerwca do października, kwiaty koloru zielonego. Łodyga łykowata i pokryta drobnym meszkiem. Liście ząbkowane, koloru ciemnozielonego, pokryte od spodu parzącymi włoskami. Roślina ta ma bardzo mocne korzenie, które sięgają na prawie pół metra w głąb ziemi. Rozmnaża się wiatropylne i przez system rozłogów i kłączy.

Koniecznie przeczytaj  Jak przezimować begonie – kompleksowy poradnik

Pokrzywę zwyczajną można pomylić z jasnotą, która potocznie nazywana jest głuchą pokrzywą. Jasnota nie parzy, a wygląda bardzo podobnie. Niemniej jednak kwitnie na biało lub różowo. Często rośnie w towarzystwie pokrzyw.

Podobnie pokrzywa żegawka nie parzy, ale lubi rosnąć np. w zbożu.

Jakie zagrożenie niesie pokrzywa?

Pokrzywa, pomimo że jest rośliną leczniczą, w wielu miejscach chcemy się jej pozbyć. Niestety ta bylina potrafi mocno się rozrastać przez system korzeniowy i tworzyć trudne do usunięcia zarośla.

Przy tym nie sprzyja uprawom w ogrodach i sadach, ponieważ zabiera rośliną składniki odżywcze, siewkom nie pozwala się rozwinąć przez jej zwarty system korzeniowy, a także ogranicza dostęp do światła naszym uprawom. Dlatego zazwyczaj w ogrodach myślimy jak zlikwidować pokrzywy.

Jak pozbyć się pokrzyw z ogrodu?

Jak pozbyć się pokrzyw? Otóż są metody naturalne i chemiczne. Metoda naturalna to po prostu usuwanie mechaniczne, przy tym usuwanie jej również z pobliskich rowów i miedz, ponieważ ta roślina szybko się rozsiewa. Niemniej jednak nie jest to 100 % skuteczny sposób, gdyż wymaga również dokładne usuwania korzeni i kłączy. Gdy je zostawimy, to szybko wyrosną nowe osobniki. Im siewka pokrzywy jest mała, tym łatwiej ja usunąć z ziemi.   

Jakie środki można wykorzystać w usuwaniu pokrzyw?

Gdy mamy do czynienia ze sporymi chaszczami pokrzyw, które mają negatywny wpływ na nasze plony, to środek na pokrzywy w postaci chemii będzie w tym wypadku niezbędny.

Oprysk na pokrzywy wykonujemy herbicydami. Niemniej jednak jest to ostateczność, szczególnie, gdy zależy nam na ekologicznych uprawach.

W ogródku możemy pokrzywy wyrywać i tworzyć z nich naturalne preparaty, które doskonale zwalczają wiele szkodników naszych upraw.  W tym wypadku warto monitorować grządki i regularnie odchwaszczać ogród. Gdy ogród odchwaścimy, przekopiemy  i przykryjemy ciemną  folią, to mamy pewność, że nic się przez nią nie przeciśnie.

Koniecznie przeczytaj  Naturalny nawóz na wyciągnięcie ręki — kompostownik w Twoim ogrodzie. Czy możesz wrzucać do niego fusy z kawy?

Folia powinna leżeć na podłożu około miesiąca. Pod folią może być ciepło i wilgotno, ale chwastom będzie brakowało światła, aby mogły się rozwinąć. W ten sposób można się pozbyć pokrzyw i innych niepożądanych roślin w naszym ogrodzie.

Czy oprysk na pokrzywy jest skuteczny?

Oprysk jest skuteczną metodą, ale warto go zastosować w momencie, gdy inne metody zawiodą. Jak już chcemy zrobić oprysk pokrzyw to najlepiej w miejscach, gdzie nie rosną warzywa i owoce, które będziemy spożywać. Warto przy tym rozważyć czy oprysk nie pozbawi nas zdrowych plonów.

Jak zapobiegać porostowi pokrzyw?

Pokrzywy są dość uciążliwymi chwastami, co prawda też mogą podnieść plony naszych upraw. Z pokrzywy zwyczajnej można wykonywać wywary i gnojówkę, która wzmacnia nasze rośliny i chroni przed szkodnikami.

Niemniej jednak rosnące koło lub w sąsiedztwie naszych upraw nie są mile widziane. Dlatego gdy nie chcemy tych osobników w ogrodzie, warto zastosować się do następujących wskazówek.

  • Przed posadzeniem roślin dokładnie przekopujmy ziemię i usuwajmy z niej wszystkie chwasty i korzenie. Warto przy tym dokładnie przesiewać ziemię, aby usunąć z niej fragmenty kłączy.
  • Nawozimy ziemię i uzupełniamy w składniki odżywcze.
  • Przykrywamy glebę na miesiąc czarną folią lub ściółkujemy glebę korą.
  • Po posadzeniu roślin, monitorujemy grządki i usuwamy najmniejsze sadzonki pokrzywy.
  • Sadzimy w ogrodzie kwiaty i rośliny mocno rozrastające się na podłożu i uniemożliwiające pokrzywie dostępu do światła.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies