Strona Główna Oświetlenie Jak prawidłowo oświetlić ogród?

Jak prawidłowo oświetlić ogród?

Autor: Maciej
Oświetlenie roślin nocą w ogrodzie

Odpowiednie oświetlenie ogrodu jest niezwykle istotne. To właśnie oświetlenie bowiem potrafi sprawić, że Twój dom stanie się wieczorami niezwykle klimatycznym i bajkowym miejscem. Nie wiesz jak zająć się oświetleniem Twojego ogrodu? Nie martw się! Po przeczytaniu naszego poradnika, przekonasz się, że jest to wymagające, choć z drugiej strony również i proste zadanie, z którym z pewnością sobie poradzisz! 

Oświetlenie ogrodowe 

Dużo osób o oświetleniu ogrodowym myśli za późno, gdy cały dom, wraz z ogrodem jest już zaprojektowany. Wówczas okazuje się, że wiele elementów trzeba po prostu zburzyć, a trawnik należy rozkopać. Cały projekt aranżacji oświetlenia warto więc zatem ułożyć sobie w głowie jeszcze przed rozpoczęciem prac.  

Brak oświetlenia ogrodowego jest bardzo odczuwalny. Ogród wieczorami bez światła zasypia i nie ma czym zachęcić nas do przebywania w nim. Przed rozpoczęciem montażu oświetlenia w ogrodzie, przemyśl dokładnie jego aranżację. Zastanów się, ile potrzebujesz punktów świetlnych i wyobraź sobie, jaki efekt chciałbyś zobaczyć na swoim podwórku. Dopasuj swoje wyobrażenia do rzeczywistości i postaraj się złożyć wszystko w jedną, schludną całość. 

Jak oświetlić ogród? 

Na początek pamiętaj, by wszystkie instalacje w ziemi były układane w rurkach PCV, dzięki czemu nie uszkodzisz ich podczas prac ogrodowych, a na dodatek, w przypadku potrzeby wymiany przewodu, nie będziesz musiał ponownie rozkopywać podłoża. Jeśli zależy Ci na energooszczędności, postaw na świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe, które są o wiele bardziej ekonomiczne od zwykłych żarówek. 

Rozważając wybór odpowiedniego oświetlenia, zaufaj oświetleniu wieloźrodłowemu, które sprawi, że Twój ogród stanie się wielowymiarowy. Odpowiedni dobór oświetlenia do stylu ogrodu i budynku jest niezwykle istotny. W małych ogrodach warto postawić na drobne oświetlenia punktowe, które sprawią, że ogród optycznie się powiększy. Ponadto, drobne lampy ogrodowe są wytrzymałe, nie zajmują zbyt wiele miejsca i na dodatek są bardzo proste w montażu nawet dla laików.  

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie tarasu - komplementarny poradnik

Oprócz wyboru źródła światła, ważne jest też jego odpowiednie rozmieszczenie. Nie ma co przesadzać z ilością lamp, bo w przypadku ich nadmiernej liczby, może nad ogrodem powstać świetlista łuna. Ponadto, światło nie może oślepiać przebywających w ogrodzie gości, dlatego też najlepiej ustawić lampy nad głowami, zamiast na wysokości wzroku. 

Jakie elementy ogrodu warto oświetlić? 

Przed rozpoczęciem montażu oświetlenia ogrodowego, musisz zastanowić się jakie elementy ogrodu powinny być w szczególności widoczne. Ze względu na estetykę i bezpieczeństwo, warto pomyśleć o oświetleniu takich elementów jak: 

  • oświetlenie podjazdu; 
  • ścieżek ogrodowych; 
  • schodów; 
  • trawnika; 
  • podświetlenie oczka wodnego, fontanny; 
  • oświetlenie wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. 

Jakie lampy wybrać? 

Jednym z najchętniej wybieranych źródeł światła do oświetlenia ogrodowego są reflektory. Reflektory najczęściej stosowane są na podłożu lub do podświetlenia wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Świetnie wyeksponują w godzinach wieczornych drzewa, rzeźby, czy fontanny.  

Reflektory kierunkowe o średniej mocy dobrze oświetlą prostą nawierzchnię, z kolei reflektory kierunkowe o dużej mocy, najlepiej użyć do oświetlenia drzew czy różnego rodzaju rzeźb.  

Do oświetlenia trawnika i altany najlepszą opcją będzie użycie lamp stojących, które świetnie wytaczają krawędź nawierzchni.  

A może kinkiety? 

Kolejnym popularnym sposobem na oświetlenie ogrodowe są kinkiety. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego produktu, dlatego też, każdy bez problemu znajdzie odpowiedni model dla siebie. Kinkiety ogrodowe to jeden z najpopularniejszych opraw zewnętrznych, które mogą spełniać wiele funkcji. Ich głównym celem jest rzecz jasna odpowiednie oświetlenie okolicy znajdującej się tuż przy budynku, dając nam należyte poczucie bezpieczeństwa. Kinkiety ogrodowe posiadają również spore zalety pod względem dekoracyjnym, bowiem często rzucane przez nie światło przybiera różne formy, idealnie komponujące się z otaczającym krajobrazem. 

Niezwykle ekologiczne lampy solarne 

Bardzo modnym i popularnym wyborem w ostatnim czasie na oświetlenie ogrodowe jest użycie lamp solarnych. Tego typu lampy nie działają na energię elektryczną, bowiem są ładowane przez energię słoneczną. Jest to z pewnością bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Lampy solarne dostępne na rynku są w wielu różnych modelach, dlatego też każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie podjazdu do garażu, czyli jak oświetlić wjazd do garażu?

Oświetlenie podłogowe – czy warto? 

Jeśli posiadasz w ogrodzie taras lub podest, warto pomyśleć o zainstalowaniu ogrodowego oświetlenia podłogowego. Lampy te są bardzo praktyczne, bowiem odpowiadają nie tylko za oświetlenie całej powierzchni tarasu, ale i również wyznaczają niejako cały ciąg komunikacyjny. Jest to niezwykle efektowny i funkcjonalny zabieg, który znacznie poprawi wygląd Twojego tarasu w porach wieczornych. 

Oświetlenie chodnika w ogrodzie – na czym się skupić? 

Zastosowanie w ogrodzie lamp chodnikowych jest niezwykle nowoczesnym i eleganckim rozwiązaniem. Oprawy montowane w chodniku mają wysoką szczelność i sporą odporność na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu są niezwykle trwałe, mimo zmiennych warunków atmosferycznych. Lampy te są LED-owe i charakteryzuje je spora energooszczędność. Instalację oświetlenia chodnikowego warto wykonać przed rozpoczęciem gospodarowania ogrodu. Instalacja wymaga bowiem wielu wykopów, przez co może zniszczyć istniejący już na terenie posesji trawnik.  

Oświetlenie drzewa w ogrodzie 

Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie wysokie, ponad pięciometrowe drzewa, jedną z najlepszych możliwości do ich podświetlenia będą reflektory z funkcją regulacji kierunku padania światła. Wybór konkretnego rodzaju oświetlenia zależy jednak od posiadanej przez Ciebie instalacji elektrycznej. Oprócz reflektorów, możesz postawić bowiem również na girlandy LED czy też lampy przenośne, które równie skutecznie wyeksponują walory Twoich drzew tuż po zmroku. 

Oświetlenie wejścia do domu 

Dobre oświetlenie wejścia do domu skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei od prób włamania na terenie Twojej posesji. Dlatego istotne jest, aby ścieżka prowadząca do drzwi Twojego domu była odpowiednio oświetlona, co znacznie ułatwi Ci powroty do domu w godzinach wieczornych. Najlepiej uczynić to wykorzystując lampy lub reflektory, które powinny zapewnić odpowiednią widoczność. Przy oświetleniu drzwi wejściowych pamiętaj, by skierować światło w taki sposób, by padało na zamek i klamkę. Formę oświetlenia dostosuj do stylu Twojego domu, tak, aby całość wyglądała schludnie i przejrzyście. Dobrym sposobem na ukrycie upraw jest ich montaż na drzwiami, symetrycznie po obu stronach drzwi. 

Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu 

Aby odpowiednio oświetlić bramę wjazdową i podjazd, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Pod uwagę musisz wziąć natężenie światła i jego ukierunkowanie, co jest kluczowe przy planowaniu tego rodzaju oświetlenia. Do oświetlenia miejsca obejmującego dużą powierzchnię, najlepiej zastosować wysoko lub niskoprężne lampy sodowe lub lampy metalohalogenkowe. Sodówki wysokoprężne, ze względu na swoją cenę i akceptowaną barwę światła wydają się być najlepszym wyborem do oświetlenia bramy wjazdowej. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie balkonu

Oświetlenie oczka wodnego 

Oczko wodne jest jedną z największych atrakcji w ogrodzie, a odpowiednio oświetlone, nabiera jeszcze więcej uroku i magii. Najczęściej wybieranym źródłem światła do oświetlenia oczka wodnego są reflektory LED. Dostępne są one w wielu rodzajach, kształtach i kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Reflektory LED są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choć nie są wodoodporne – o czym należy bezwzględnie pamiętać.  

Oświetlenie balkonu 

Każdy z nas lubi wieczorem usiąść sobie na balkonie i zrelaksować się po całym dniu pracy. Odpoczynek z filiżanką ulubionej kawy lub książką na balkonie, często dla wielu osób jest codziennością podczas upalnych dni. Aby spędzać ten czas efektywnie, warto zapewnić w tym miejscu odpowiednie oświetlenie. A sposobów na oświetlenie balkonu jest bardzo dużo. Jednym z nich jest użycie specjalnych lampionów, które świetnie sprawdzą się przy aranżacji tego typu miejsca. Lampiony wykonane z połyskującej stali świetnie wyglądają po zmroku, a na dodatek potrafią wprowadzić żywe światło, w sposób bezpieczny dla wszystkich mieszkańców. Jeśli chciałbyś z kolei postawić na bardziej nastrojową i klimatyczną opcję, to idealnym wyborem będzie sznur cotton ball, który dzięki swoim różnorodnym barwom świetnie wygląda nie tylko wieczorem, ale również i w środku dnia. 

Oświetlenie altany ogrodowej 

Altana jest kolejnym z ważnych i wyjątkowych miejsc w każdym ogrodzie. To właśnie tam często odbywają się różnego rodzaju spotkania towarzyskie, czy romantyczne wieczory we dwoje. Odpowiednio zamontowane źródła światła mogą sprawić, że altana stanie się niezwykle klimatyczna, co jeszcze bardziej zachęci Cię do spędzania w niej każdej wolnej chwili. Dobrym sposobem na oświetlenie altany będzie użycie lamp wiszących, bowiem żyrandol w świetny sposób oświetli całą powierzchnię altany, łącznie z jej wszystkimi zakątkami i stołem. Jeśli z kolei nie jesteś fanem tego typu oświetlenia, możesz postawić zawsze na kinkiety lub lampy solarne. 

Kompleksowe oświetlenie ogrodu – podsumowanie 

Oświetlenie ogrodu to spore wyzwanie, które jednak z pewnością jest warte włożonego wysiłku. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom i stylowym lampom, Twój ogród może zyskać nowe, bajkowe życie. Pamiętaj, aby dokonywać przemyślanych wyborów, które pozwolą Ci na długo cieszyć się wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa w swoim wymarzonym ogrodzie. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies