Strona Główna OgródTrawnik Jak przygotować ziemię pod trawnik – zaplanuj odpowiednią kolejność prac

Jak przygotować ziemię pod trawnik – zaplanuj odpowiednią kolejność prac

Autor: Maciej
Przygotowanie ziemi pod trawnik

Zakładanie trawnika z pozoru może wydawać się banalnie prostym zadaniem. Przeciw wystarczy kupić worek trawy, rozsypać ją równomiernie na ziemię, podlać i cierpliwie poczekać na pojawienie się zielonego dywanu w naszym ogrodzie. Niestety, to co pozornie łatwe, w rzeczywistości jest dużym wyzwaniem i wymaga wielu zabiegów przygotowawczych i postępowania zgodnie z założonym planem, które pozwolą na uzyskanie pożądanego efektu. Aby cieszyć się pięknym, równym, zielonym trawnikiem w ogrodzie, musimy dokładnie zaplanować cały proces jego zakładania, a następnie krok po kroku realizować zamierzone cele. Z tego artykułu, dowiecie się jak przygotować ziemię pod trawnik, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać. W kolejnym wpisie natomiast przeprowadzimy Was przez cały proces zakładania trawnika.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Dlaczego odpowiednie przygotowanie ziemi pod trawnik jest takie istotne? Przede wszystkim od tego zależy, czy całe przedsięwzięcie zakładania trawnika zakończy się sukcesem a uzyskany efekt będzie dla nas zadowalający. Bez względu na to, czy planujemy trawnik z wysiewu, czy też z gotowej darni, przygotowanie podłoża jest tak samo ważne w obu przypadkach. Jeżeli planujemy zakładanie trawnika na działce, gdzie dopiero rozpoczęliśmy prace związane z budową domu, dobrze z rozpoczęciem przygotowań do trawnika poczekać, aż wszystkie roboty ziemne związane z doprowadzaniem instalacji do budynku zostaną zakończone. Ponadto, warto na tym etapie pomyśleć o rozprowadzeniu automatycznego podlewania trawnika, a także instalacji elektrycznej, która będzie przydatna w przyszłości do prowadzenia prac pielęgnacyjnych, a także montażu na przykład oświetlenia ogrodowego. Jeśli planujemy montaż siatki przeciw kretom, to również najlepszy moment na to działanie.

Koniecznie przeczytaj  Jak długo wschodzi trawa i jak przyspieszyć jej kiełkowanie?

Prace porządkowe na placu budowy

Pierwszym krokiem przygotowywania ziemi pod trawnik są prace porządkowe. Chodzi o oczyszczenie działki po pracach budowlanych. Musimy wyzbierać wszelkie kamienie, gruz, druty i wszystkie inne resztki budowlane, które mogą stać się przyczyną złej kondycji trawnika i utrudniać jego zdrowy wzrost.

Usuwanie starej murawy

Nieco mniej komfortową sytuację mamy, kiedy musimy przygotować glebę pod trawnik, która już w jakimś stopniu jest porośnięta różnego rodzaju trawami czy chwastami. W takim wypadku w pierwszej kolejności musimy pozbyć się starej murawy. Przyda nam się do tego ostry szpadel, z którego pomocą odetniemy darń od gruntu. Następnie, jak już wcześniej wspomniano należy oczyścić teren z resztek darni, chwastów, a także kamieni. Pozostawienie ich w glebie będzie utrudniało wzrost trawy.

Przygotowanie gleby pod trawnik

Następnym krokiem jest spulchnienie gleby i pozbycie się twardych grudek ziemi. Na początek najlepiej przekopać około 20-centymetrową warstwę ziemi, którą następnie rozdrobnimy. Ważne, aby po przekopaniu ziemię dobrze rozluźnić, napowietrzyć, aby jej struktura była bardziej przyjazna dla przyszłego trawnika. Jeżeli powierzchnia do przekopania jest dość duża, warto wypożyczyć glebogryzarkę, z której pomocą szybko i skutecznie przygotujemy ziemię na ogrodzie.

Analiza składu ziemi

Dobrym pomysłem przed przystąpieniem do siania czy też rozkładania trawnika jest wykonanie analizy biochemicznej gleby. Kiedy poznamy dokładny skład gleby, rozkład mikro i makroskładników, a także jej strukturę oraz odczyn będziemy mogli wprowadzić ewentualne modyfikacje wzbogacając glebę o naturalny nawóz, czy też próchnicę, lub torf. Jeżeli wyniki badań wskażą, że ziemia ma bardzo złe parametry, możemy wymieszać ją z kompostem, obornikiem czy też podłożem do trawników, bogatym w składniki mineralne, a także poprawiającym strukturę gleby. Warto zastosować nawóz organiczny pod nowopowstały trawnik, ponieważ świetnie poprawia on zatrzymywanie wilgoci, a także wspiera bytowanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych, co więcej, nawóz pomaga tworzyć odpowiednie warunki do rozwoju systemu korzeniowego trawy. Jeżeli analiza gleby wykaże, że jest ona zbyt piaszczysta, należy wymieszać ja z gliną, natomiast zbyt gliniastą glebę należy rozluźnić przez dodanie gruboziarnistego piasku.

Koniecznie przeczytaj  Chwasty na trawniku – jak zwalczyć chwasty?

Nawożenie ziemi pod trawnik

Oprócz wzbogacenia podłoża i poprawy jego struktury za pomocą nawozów organicznych warto również zastosować nawóz mineralny do trawników, który wzbogaci glebę o azot, fosfor, potas, magnez i żelazo. Po nawiezieniu należy odczekać około 3 tygodnie przed startem trawnika, aby składniki mineralne zdążyły rozpuścić się w glebie. Jeszcze jedną istotną kwestią jest pH ziemi. Optymalny odczyn gleby zapewniający trawnikowi dobre warunki do wzrostu powinien mieścić się między 5,5 a 6,5 pH. W przypadku zbyt kwaśnego podłoża o pH niższym niż 5 konieczne jest zastosowanie wapnowania. Kredę, wapno węglanowe lub dolomit należy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Z kolei w przypadku zbyt zasadowego odczynu gleby – powyżej 7, powinniśmy zastosować nawóz zakwaszający, lub dodać do ziemi kwaśny torf.

Torf pod trawnik

Torf ogrodniczy kwaśny, jak już wspominano wykorzystywany jest często do zakwaszenia gleby, jeżeli jej odczyn ma charakter zasadowy. Do poprawy jakości podłoża używany jest też odkwaszony substrat torfowy, który przydaje się w przypadku, gdy gleba jest zbyt lekka.

Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Jeżeli planujemy zakładanie trawnika na nierównym terenie, a chcielibyśmy uzyskać gładką powierzchnię niczym na polu golfowym, wówczas musimy zadbać o wyrównanie terenu. Najlepiej zrobić to przez nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi, (oczywiście dbając o jej dobrą jakość), która pozwoli na wyrównanie nierówności. Po równomiernym rozłożeniu ziemi i wyrównaniu jej powierzchni należy odczekać kilka tygodni, aby teren mógł osiąść. Dobrze jest wywałować powierzchnię pod trawnik, nawet kilkukrotnie, pozwoli to na jeszcze lepsze ułożenie terenu, a także wykrycie ewentualnych nierówności, które jeszcze wymagają podsypania. Jeżeli mamy wybitnie słabej jakości glebę, możemy jeszcze podsypać ją 15-centymetrową warstwą podłoża do trawników, które dokładnie wyrównamy za pomocą grabi wachlarzowych, Tak przygotowany grunt należy obficie podlać, możemy ewentualnie wywałować co przyspieszy proces stabilizacji gruntu, Po około 2-3 tygodniach podłoże będzie gotowe do siania lub rozkładania trawy.

Koniecznie przeczytaj  Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Odchwaszczanie trawnika

W czasie, kiedy nasze podłoże będzie się stabilizowało, z pewnością będziemy mogli zauważyć na nim kiełkujące chwasty. To najlepszy moment, aby rozpocząć walkę z nimi. Chwasty wieloletnie takie jak perz, babka czy mniszek są niemal nie do zwalczenia. Marne są szanse na całkowite oczyszczenie gleby z chwastów, jednak jeżeli zabierzemy się za to jeszcze przed zasianiem trawnika, mamy szansę na znaczne zmniejszenie ilości ich występowania. Na małym terenie możemy pokusić się o ręczne usuwanie chwastów, jednak w przypadku dużych powierzchni łatwiej i szybciej będzie użyć oprysku w postaci herbicydów totalnych, który należy powtórzyć po 3 tygodniach dla wzmocnienia efektu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies